:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,467
Активни 604
Страници 23,370
За един ден 1,302,066
Търговия

Златните окови на пролетариата

Идеята да се плаща трансферна сума при привличане на чужди работници няма да сработи, но е добър повод за размисъл
Снимка: Интернет
През 1937 г. продажбата на легендата Томи Лоутън на Евъртън за 6500 лири е била оценена като сензация. След 64 години Зинедин Зидан достига цена от 46 млн. лири. Икономическото обяснение за този ръст е ефектът на суперзвездите - Лоутън не е имал шанса да играе за телевизионна публика.
Радикалните идеи са сигурен признак на напрежение. След като миналата година няколко браншови и съсловни организации предвидиха, че ще се наложи внос на работници, тези дни председателят на Българска стопанска камара Божидар Данев лансира още една идея, която предизвика учудено повдигане на вежди. Той предложи да се организира трансферен пазар на кадри, както е във футбола, или поне да се компенсират разходите на фирмите за обучение на напускащите работници.

Въпреки многото неясноти около идеята тя подлежи на дискусии. Всъщност предложението не е кой знае каква новост.



За "собственост" върху персонала



отдавна, макар и не толкова официално, си мечтаят шефовете на одиторски и софтуерни къщи, които всъщност най-често дават примера с футболистите, а вероятно и на други фирми, където кадрите решават всичко. Така че за разлика от вноса на работници, идеята да се внедри челният опит от футбола на трудовия пазар е по-стара и не е предизвикана от конюнктурен проблем.

За запалянковците фактът, че футболистите и някои други спортисти се търгуват както робите едно време, вероятно си е в реда на нещата. Но и те, стига да не са фенове на "Реал", роптаят срещу монополизма и признават, че трансферите убиват шансовете на малките отбори за сметка на няколко колоса. Че има проблем, свидетелстват и постоянните дискусии, последвали т. нар. правило "Босман" - силно критикуваната разпоредба, която ограничи трансферите в Европа.

"Ние се нуждаем от нови инструменти, за да възвърнем равенството в конкуренцията" - това мнение на легендата на германския футбол Карл Хайнц Румениге при едно от поредните изслушвания в европейския парламент е достатъчно показателно. Неговият "Байерн" впрочем има същия оборот като "Челси", но е далеч от финансовата мощ на щедро спонсорираните британци.

Заради влиянието си върху конкуренцията



търговията с човешки ресурси



е голямо изпитание, но не само за футбола, а и за разбирането на икономиката. Дебелите книги не дават ясен отговор на какво се дължи тя. Но от тях може да се научи защо Бекъм, Шевченко и Зидан са толкова скъпи: поради премията за уникалност, която се надбавя над обичайната заплата.

И все пак много професии предполагат уникални умения и световна известност, но представителите им не се търгуват. При това в списъка на най-добре платените спортисти преди най-заможния Дейвид Бекъм има неколцина други играчи, които идват от дисциплини с по-малка популярност, но със свободни трансфери.

Така че популярността не е достатъчна, за да разберем защо едни клубове искат пари, за да се разделят с играчите си, други са готови да ги платят, а самите футболисти се съгласяват с договори, които ги ограничават.

Има две причини, които карат работодателите да мечтаят за трансферни суми: едната е, че е нормално да търсят компенсация за това, което си мислят, че са вложили в своя служител. Втората е, че някои умения, както и талантът, не подлежат на кодифициране и препредаване. Тоест, умението да се рита топка си върви с човека, докато програмистът все пак оставя нещо след себе си. А и талантът на спортистите не подлежи на ограждане чрез авторски права или патенти.

Въпреки това пазарът на спортисти е изключение, но от тези изключения, които помагат да разберем правилата. Следователно, трябва да има още особености, поради които се плащат трансферни суми в някои спортове.

Една от тях е фактът, че



футболът е колективна игра



и за славата на един играч допринасят не само армията треньори, масажисти, агенти, но и съотборниците му, както и позицията и името на отбора. В същото време футболистите са относително независими от другите инвестиции на техните работодатели - един стадион може да струва много пари, но не е конкурентно предимство, за разлика от болидите във Формула 1, където са.

Футболните мачове са особена "стока", която губи привлекателност след ден-два, тъй като малцина си купуват записи с мачове. Освен това винаги съществува риск дали клубът ще има достатъчно време да си избие парите, особено при контузии. Така към проблема за знанията и уменията, които не може да се натрупват, се прибавя и малката трайност.

Футболистите се съгласяват на този режим, който ограничава мобилността им, заради твърде голямата разлика в дохода им като звезди и като обикновени работници. Каквато и да е алтернативата за един професор или мениджър, той би имал нелоша реализация, дори да е извън най-престижните университети и компании.

Сред другите причини са краткият срок, през който може да се използва един играч, както и фактът, че неговите умения са видими за всички и се демонстрират най-малко веднъж седмично. Последното не може да се каже за стругарите, още по-малко за кадри на по-високи позиции, където търговската тайна ограничава прозрачността.

За кои други кадри е валидно това съчетание от фактори?



Във всеки случай не за стругарите



и фрезистите, дори не и за софтуерните разработчици и висшите мениджъри. При тях наистина може да говорим за талант, но резултатът от него може да се търгува или поне е траен.

Да, обичайните трудови договори са неприложими за подобни уникални кадри, но пазарът е намерил начини да се справи с този проблем. Такива са например опциите за покупка на акции, които получават мениджърите. Друга възможност са договорите за обучение, които са уредени в законодателството, но слабо се използват. Обезщетенията при напускане са по-приложими, но те имат това неудобство за работодателя, че са обвързани с официалната заплата.

Идеята на БСК не е работникът да се откупува сам, а за него да плаща новият му работодател. Но тогава кой ще плати на тези работодатели, чиито кадри заминават за чужбина, кандидатират се за изборна длъжност или потърсят работа в съвсем друга сфера? Последното е изключително важно, защото бумът на технологиите непрекъснато ражда нови професии и изхвърля други от употреба. Впрочем, работодателите достатъчно добре съзнават това, както показа и дискусията около отпадането на класовете за прослужено време.



В практически план има и други неясноти:



според БСК трансферният пазар трябва да се организира с етичен кодекс на работодателите, но не става ясно как ще се решават споровете помежду им и кой ще определя сумата, вложена за обучение. Как да се разграничат умения, които са даденост, от такива, които се придобиват благодарение на средата? Кой ще определи за кои знания е платила държавата и за кои - самият служител или неговият работодател. А ако успеем да направим тези разграничения, как да преценим кои от придобитите умения имат принос към новата работа и кои не - например, ако една секретарка е учила балет, това брои ли се? Това не са маловажни въпроси, а пазарът досега не е успял да ги реши.

Голямото неудобство е, че трансферите са антитеза на свободното движение на хора, което всъщност предизвика и правилото "Босман". Трудно представимо е как революционната идея на БСК може да победи в отделно взета страна, защото не е ясно коя сила ще накара компаниите от ЕС да плащат трансферни суми за българските работници. Иначе би било твърде хубаво - да се внасят безплатно кадри от развиващите се страни и да се продават желаещите да работят на Запад.

И все пак трябва да се признае, че подхвърляйки за трансферите, Божидар Данев започва полезна дискусия. Трудно би намерил по-добър начин да ни накара да се замислим колко важни са образованието, квалификацията и всичко, което прави от работниците капитал.
 -----
15
2510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
18 Октомври 2006 00:39
Комуно-Мутроидите дан'съ вдъхновяват толкоа...
Да кешират и да бегат квот' гепили гепили
18 Октомври 2006 00:49
% е първият ключ
18 Октомври 2006 07:52
Не гледам и не следя "професионален" "спорт". Той вече е в извратена фаза. Всичко е най-обикновен бизнес.......
18 Октомври 2006 08:47
Не очаквах от Иванина такива тъпотии.
Божидар Данев, вместо да иска мечтания от "работодателите" му феодализъм, да ги накара да създават фонд за стипендии. А, да: и да ги накара да спрат със "стажовете" за по 100 лева на месец, които предлагат масово нашите капиталисти на младите. Дъщеря ми тази година започна работа за пръв път в живота си. И работи един месец и половина БЕЗ ПАРИ! "Обучавали я". Аман от обирджии! Начело с Божидар Данев.
18 Октомври 2006 09:32
Той предложи да се организира трансферен пазар на кадри, както е във футбола, или поне да се компенсират разходите на фирмите за обучение на напускащите работници.

Не за първи път Б.Данов показва, че си няма ни най-малко понятие от бизнес.
Защо напускат работниците? Ето това е въпросът над който трябва да се замислят Б.Дановци. Създайте на този ценен работни добри условия за работа (в т.ч. и финасови) и той ще работи за вас , а не за конкуренцията. Този работник напуска, защото си е намерил работа при по-добри условия. Защо не му ги предлижите и вие? Или можете за си щупувате скъпи коли, да харчите по кръчми и к*рви баснословни суми, а не можете да платите добре на хората, които ви изработват тези пари.
Аман от тъпоъгълници.
18 Октомври 2006 10:26
божидаре божидаре защо не си стоя при автоматиката и телемеханиката, сега щеше да си професор в МЕИ.
а това за футбола е толкова просто-перат се мръсни пари.
18 Октомври 2006 10:38
"....договорите за обучение, които са уредени в законодателството, но слабо се използват."-ми да ги ползват бе.Що не ги ползват, а после ривът, че им крадяли персонала.Служителят сам си плаща скъпите курсове и литература, клъцват му от заплатата, ако излезе отпуска, за да учи, а после защо избягал.Какви претенции можеш да имаш, когато не си вложил и 1лв. в квалификацията ми и не ми разправяй, че си ме научил как се пуска факс.Няма текучество голямо при тези, които осигуряват добри условия на труд.
18 Октомври 2006 10:44
Темата е интересна.
По същество, когато някой е инвестирал в обучението и квалификацията на собствения си персонал, би трябвало да има форма да бъде обезщетен (или да спечели), когато се разделя с ценен кадър. Тук изобщо на става дума за някаква форма на робство или феодализъм, а за здрав разум и добра сметка.
18 Октомври 2006 11:33
Свеки работодател трябва да си прецени сам има ли смисъл да инвестира в някой от свой работкик. Това е умение се изисква от мениджъра. Всичко трябва да се реши от пазара на труда.
18 Октомври 2006 12:13
Doctora,
за здрав разум и добра сметка.

може да се говори, когато си подбрал правилния човек, инвестирал си в неговото обучение и си му създал необходимите условия, за да работи. С резултатите от своя труд този човек ще върне многократно направената инвестиция. Но когато не му създадеш добри условия за работа, той ще те напусне напук на всички обезщетения. Ценните за една фирма работници трябва да бъдат стимулирани, за да работят за нея, а не да бъдат прогонвани и принуждавани да си търсят друга работа.
" Пратих те на обучение и сега стой и не мрънкай за по-долбри условия, щото те изгонвам (накарам да си отидеш сам) и ще ми платиш, при това и парите за обучението". Това няма поведение нищо общо с нормалните трудово правни взаимоотношения. Това поведение вреди най-вече на самата фирма. Но Б.Дановци никога не са имали представа от управление на фирми.
18 Октомври 2006 14:42
Естествено. Добрите специалисти практически нямат таван на заплатата и условията. А когато човекът иска (и може) да се реализира, никой не може да му попречи. Но този, който е инвестирал в него, също трябва да получи сатисфакция, нали?
18 Октомври 2006 14:46
Значи 1. Не му берете грижата на Б.Данев - ще ви купи и продаде преди да се усетите, стига да има сметка от това. Той и синът му въртят такъв бизнес, за какъвто дори не можете и да си помислите. БСК му е за обществен престиж и достъп до силните на деня и чрез нея им прави страхотни услуги.
2. В началото на 90-те имаше такъв закон, мисля, че беше в областта на банковото законодателство - банкерите не можеха 2 или 3 години след напускането си да работят в друга банка, в противен случай приемащата банка трябваше да плати обезщетение на първата банка в размер на 2-годишното възнаграждение на служителя. Само че никой не го спазваше, защото нямаше система за контрол къде отива напусналия служител. И така "умната" идея си изсъхна на корена.
18 Октомври 2006 16:47
Но този, който е инвестирал в него, също трябва да получи сатисфакция, нали?

Докторе, докато работи един специалист, то той носи приходи на фирмата. По-добре обучения специалист, носи повече приходи. Ето ти я сатисфакцията. И с колкото по-голямо желание работи, толкова сатисфакция ще бъде по-голяма. Дори в някогашната соц система в образованието имаше "разпределение" за 3 - 5 години (според професията) и имаше съответните санкции, ако не отидеш. Въпреки че където и да идеше, пак щеше да работиш за същата тази държава. Това поне на един лекар не трябва да го обяснявам, защото лекарите страдаха най-много от тази система.
18 Октомври 2006 17:25
Хехех, крепостничеството било умряло, ама феодалите май не са. Динозаврите са си живи и здрави - без конкуренция на пазара, включително и на пазара на труда. Ще им се...

Не разбирам, защо журналистката изобщо им се връзва? Идеята е меко казано малоумна! Нито бизнесът има ресурси да я реализира, нито държавата да я контролира, освен ако се върнем в социализма....а там се фалира, ако някой е забравил.
18 Октомври 2006 18:18
ами другаря искал да пичели, плащаш печелиш готин
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД