300 милионният жител на САЩ не е повод за радост, защото въпреки че американското общество е едва 5% от населението на земята, употребява в пъти повече от земните ресурси. |
Някои американски коментатори вече определиха събитието като шанс да се отбележи, че САЩ са може би единствената сред развитите държави, в която икономиката се подсилва от видимо нарастващо население. Но много експерти твърдят, че преминаването на знаменателната 300-милионна граница трябва да се превърне в тревожен сигнал за преоценка на изключителното, безпрецедентно равнище на потреблението в страната с най-голямата икономика и трета по население в света.
Като икономически модел за останалата част от света - особено за бързо развиващите се икономики като Китай и Индия, той е неустойчив, твърдят те.
-----------------каре--------
Глобално погледнато, средният американски гражданин консумира далеч повече от справедливия негов (или неин) дял от ресурсите на планетата - той употребява енергия над 4 пъти повече от средното световно равнище, почти 3 пъти повече вода и създава над 2 пъти повече отпадъци в сравнение със средното равнище за света, както и 5 пъти повече въглероден окис, и са основен фактор за глобалното затопляне. САЩ, със своите 5 процента от населението на света, употребяват 23% от неговата енергия, 15% от месото и 28% от хартията. Увеличаването на населението означава, че още повече хора ще претендират за дял от тези често ограничени ресурси.
-------------
Може би 300-милионният американски гражданин ще бъде нелегален имигрант, роден от родители без документи някъде в южните или западните щати, където населението нараства най-бързо. Почти 1/3 от годишния прираст на населението на САЩ ( между 0,9 и 1%), е резултат от имиграция - голяма част от която е нелегална.
"Америка е единствената индустриализирана страна в света със значителен растеж на населението", се казва в нов доклад на директора на Центъра за околна среда и население Виктория Маркъм. "Относително високите равнища на растеж на населението, на потребление на природни ресурси и на замърсяване, съчетани заедно, предизвикват най-голямото въздействие върху околната среда, осезаемо както в страната, така и в целия свят. САЩ се превърнаха в страна със "свръхразмери", чийто начин на живот се изразява в
свръхапетит за храна, жилища, земя и потребление на ресурси
"Все повече и повече!" - това, изглежда, е девизът на днешна Америка. Повече хора, отколкото което да било предишно поколение, повече природни ресурси, изразходвани за поддържане на бита, повече последици за природните системи, осигуряващи живота на земята", допълва Маркъм.
Някои коментатори смятат, че този прираст има скромен ефект върху националните ресурси и може да донесе значителна полза. Грег Истърбрук от института Брукингс - базирана във Вашингтон независима изследователска организация, писа неотдавна: "Ако има нещо, което не би трябвало да ни тревожи във връзка с увеличаващото се население на САЩ, това е въпросът дали можем да се справим с него. Да, можем!", заяви той.
Лестър Браун, директор на Института за Земята - екологична организация, също базирана във Вашингтон, посочва: "В миналото подобно демографско събитие може да е било повод за празник, но през 2006 г. не е така. Нарастването на населението е постоянно нарастваща мярка, която отрежда на всеки индивид все по-малък дял от ограничените природни ресурси. То допринася за недостига на вода, похабяването на обработваема земя за неземеделски цели, автомобилни задръствания, повече боклук, прекомерен риболов, тълпи от туристи в националните паркове, нарастваща зависимост от вносен петрол и други условия, понижаващи качеството на живота ни".
Според Браун
американският модел на хищническо потребление има
и глобално значение. Освен че взимат външнополитически решения поне отчасти под влияние на желанието да си гарантират достъп до топящите се ресурси, според него САЩ дават и пример на развиващия се свят за неустойчиво развитие.
"Преди се смяташе, че в развиващите се страни има ниско потребление. Но това започва да се променя, защото те започнаха да ни подражават и вече се приближават към нашите равнища на доходи", посочва той.
Ако китайската икономика продължи да расте с 8% годишно, казва Браун, равнището на доходите в страната през 2031 г. ще се изравни с това в САЩ от 2004 г., като за това време китайското население ще достигне 1.45 милиарда души.
Ако умножим сегашното равнище на потребление, за да вземем предвид нарастването на населението, ще излезе, че потреблението на хартия в Китай ще бъде двойно по-голямо от сегашното световно производство, а автомобилният му парк ще наброява 1.1 милиарда превозни средства. Сега в света те са общо 800 милиона.
"Китайският опит сочи, че западният икономически модел не е подходящ за Китай, а щом не е подходящ за Китай, няма да е подходящ и за Индия, а в по-далечна перспектива - и за нас", казва Браун.
Населението на САЩ достигна 100 милиона души през 1915 г. След 52 години - през 1967 г., достигна 200 милиона. И само 39 години бяха нужни, за да стигне до знаменателната отметка 300 милиона. (БТА, със съкращения)