Столична община най-вероятно ще се откаже от варианта да вози балите с боклук до сметищата в Пловдив и Карлово, въпреки че кметовете на двата града вече се съгласиха да ги приемат. Кметът Бойко Борисов успя да се договори със собственика на комбинат "Кремиковци" Прамод Митал да премести опакованите отпадъци на площадка от 200 дка в местността Табаните на територията на завода. Балите от площадката в "Дружба", чийто капацитет се изчерпа преди седмица, започнаха да се извозват още вчера. Другата площадка, която също е в "Кремиковци", ще се препълни до 2 дни, в момента се подготвят нови 10 дка за складиране на балите, съобщиха от РИОСВ.
Кметството още не се е договорило за наем, който трябва да плаща на комбината за балите. От "Кремиковци" АД отказаха да коментират. Според Борисов теренът може да поеме опакования боклук за 10 г., но общината ще го държи там само 1.5 г., докато построи завода за преработка на отпадъците. Той също може да е на територията на комбината, на площадката на ТЕЦ - Кремиковци. Боклукът ще се извози, без да се чакат разрешителни. И сега действащите площадки за балиране и съхранение нямаха разрешителни. По този начин Бойко Борисов се надява кризата с отпадъците да бъде разрешена.
За да компенсира жителите на "Кремиковци", кметът ще преведе за инвестиции на района 5 млн. лв. тази година и още 5 млн. лв. догодина. Той призова и премиера Сергей Станишев да даде на столичния квартал онези 57 млн. лв., които трябваше да бъдат предоставени на Пловдив и Карлово срещу съгласието да приемат боклука.
Стотина души се събраха на протест пред кметството в Карлово, докато общинският съвет решаваше дали да приеме софийския боклук. Те поискаха оставките на кмета д-р Емил Кабаиванов, председателя на общинския съвет и съветниците, които според протестиращите са продали интересите на града. Вчера съветниците решиха, че няма нужда от провеждането на референдум. След бурни прения снощи с 20 гласа "за", 8 "против" и 4 "въздържали се" общинските съветници решиха да приемат балите на София срещу 17 милиона лева инвестиции в града. Според пловдивския областен управител Тодор Петков от юридическа гледна точка изобщо не е необходимо решение на общинския съвет, за да се извозят балите. Депото на практика е фабрика, действаща по всички европейски стандарти, и срещу заплащане тя обслужва всеки стопански субект, независимо откъде идва сметта, смята Петков.
Село Цалапица, край което се намира пловдивското сметище, поиска част от парите, определени за Пловдив, и заплаши със жива верига.
В същото време хората от Бобов дол отново обявиха гражданско неподчинение заради информация, че част от близкия до града рудник "Иван Русев" е подходяща за депо за софийския боклук. Според тях резултатите от проучванията на мината са отрицателни с изключение на един сектор.