Премиерът Сергей Станишев още не е изпълнил обещанието си за работна група, която да обоснове необходимостта от катастрофичен пул. |
От МС потвърдиха вчера, че работна група наистина все още не е създадена и продължава да е проект от бъдещето. Разпусната бе и комисията по катастрофични рискове към асоциацията на застрахователите. Бившите й членове обаче се канят да върнат темата в кръга на важните за решаване проблеми и ще поставят въпроса пред премиера Станишев веднага след президентските избори.
"Ако Сергей Станишев не назначи работна група, ние ще съставим комисия, която ще постави въпроса и ще излезе със свои предложения пред депутатите", обясни Лука Доков, член на асоциацията. Освен него в старата комисия влизаха още Румен Янчев ("Булстрад"), Румен Гълъбинов ("Български имоти") и Евгения Димова ("ДЗИ-Общо застраховане"). Доков обясни, че след влизането ни в Европейския съюз остро ще бъде поставен въпросът за задължителната застраховка срещу бедствия.
Още през май Станишев обясни в Русе, че по темата ще се води сериозна публична дискусия със застрахователи и граждани. "Във всички съседни страни има задължителна застраховка срещу бедствия и в България предстои да се търси най-балансираното решение, което да е удовлетворително за всички", каза още тогава Станишев. На 19 август обяви в Евксиноград, че кабинетът е решил да се създаде работна група за въвеждане на задължително застраховане срещу бедствия.
И по тази тема Румъния ни изпревари и в началото на месеца техният министър на администрацията и вътрешните работи Василе Блага обяви, че страната му въвежда катастрофичен пул през първата четвърт на 2007 г. Той ще покрива рисковете земетресение, наводнение и свлачища. За румънците тази застраховка ще бъде задължителна, като премията ще бъде между 10 и 20 евро годишно.
У нас идеята за катастрофичен пул се дискутира вече пета година. Спори се по два основни въпроса - на каква база да се събира застрахователната премия и при каква организация. Бившата работна група към асоциацията на застрахователите предлагаше застраховката да се начислява на база данъчната оценка на имотите и да се събира от данъчните. Другият вариант е направо от застрахователите.