Съветът на външните министри на страните от ЕС официално потвърди в Люксембург, че България и Румъния ще бъдат приети на 1 януари 2007 г. Той даде старт на процедура за номиниране на еврокомисари от двете страни, както и на кандидати за други висши постове в съюза. Външният министър Ивайло Калфин, който присъства на заседанието, обяви пред БНР, че политическото решение за членството така "облича правната си дрешка" и че еврокомисарят трябва да бъде предложен максимално бързо.
Калфин уточни, че нашата кандидатура трябва да бъде изпратена до 27 октомври. Комисията на ЕС обаче искаше да знае имената на претендентите от България и Румъния до 19-20 октомври, за да ги внесе за предварителни консултации с Европарламента. Румъния ще спази срока и премиерът Калин Попеску Търичану обяви вчера, че до 20 октомври страната ще изпрати своето предложение. Най-вероятно то е за външния министър Михай Ръзван-Унгуряну.
В България официално засега е издигната само кандидатурата от НДСВ на министърката по европейските въпроси Меглена Кунева. СДС обяви, че ще предложи за този пост бившия премиер Филип Димитров. Като негови плюсове се сочат посланичеството му в САЩ и това, че е бил наблюдател на ОССЕ в Азербайджан и Армения. БСП досега не е казала официалната си позиция, но се знае, че би подкрепила посланичката в Париж Ирина Бокова или в Берлин Меглена Плугчиева. За да не изпадне в спор точно преди президентските избори на 22 октомври, съветът на управляващата тройна коалиция вероятно ще обсъди въпроса идната седмица.
Като компромис правителствени служители вече правят сондажи и как би се приела кандидатурата на посланика ни към ЕС в Брюксел Станислав Даскалов, бивш външен министър в правителството на Любен Беров. Източник в ЕП каза на "Сега", че неговото име се чува все по-често в разговори на наши представители с евродепутати. Български наблюдател от левицата коментира, че подобна кандидатура би имала значителен шанс да получи одобрение в ЕП, защото и комисарят по енергетиката Андрис Пибалгс (Латвия) е бил преди това посланик на своята страна към ЕС.
_____________
ПОСТОВЕ
Освен комисар България има право да изпрати в ръководните органи на ЕС съдия в Европейския съд, съдия в Първоинстанционния съд на ЕС, член на Сметната палата, 12 членове на Икономическия и социален съвет и 12 членове на Комитета на регионите. На нея се полагат още стотина поста на различни равнища в администрацията на комисията и в други структури на съюза.
"...обяви, че ще предложи за този пост бившия премиер Филип Димитров. Като негови плюсове се сочат посланичеството му в САЩ и това, че е бил наблюдател на ОССЕ в Азербайджан и Армения."
Доколкото си спомням от Питагоровата теорема, САЩ никога не са се намирали в Европа, освен в периода на управлението на Жан Виденов. Също така, Азербайжджан и Армения са разположени доста на север от Исландия за да бъдат считани за принадлежащи към континента Атлантида. Все пак Филип Димитров е изключително уравновесена псинхически личност и спокойно може да бъде предложен за председател на Европейския клуб на педерас(т)ите. В това му амплоа ще бъде на точното си място .