Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, известна като комисията "Петканов", и прокуратурата за пореден път влязоха в задочен спор. Повод стана запорът, наложен от съда, върху парите, имотите и дялове във фирми на Красимир Маринов и съпругата му Мария. Отново, както и в случая с продадения хотел на Константин Димитров-Самоковеца лъсна пълният хаос по въпроса кой и кога е сезирал комисията на Стоян Кушлев за имуществото на Големия Маргин. Все още не е ясно дали Маринов не е успял междувременно да изпразни сметките и да прехвърли имотите си.
В понеделник "Сега" се опита да установи защо блокирането на имуществото се иска цяла година, след като на Маринов, брат му и още петима души бе повдигнато обвинение за участие в престъпна група и подготовка на три убийства. От комисията на Кушлев отказаха да отговорят кога са били сезирани от органите на досъдебното производство под предлог, че това е класифицирана информация. Наблюдаващият прокурор Роман Василев обаче заяви, че комисията е уведомена веднага, след като на Маринов е било повдигнато обвинение - т.е. през ноември 2005 г. Това означава, че комисията е просрочила 10-те месеца, които законът й дава за проверка.
Разкритията предизвикаха гнева на комисията на Кушлев, която дори заплаши да съди за клевета в. "Сега". Оттам твърдят, че са сезирани не от прокуратурата, а от националното следствие и то едва през юни. Освен това комисията работела ефективно от началото на тази година, а не от влизането в сила на закона "Петканов" (13.10.2005 г.). А и по закон имали право да удължат срока за проверка, който е 10 месеца, с още три.
"Сега" обаче научи, че от 28 октомври м. г., когато бе образувано делото срещу Маринови, до пращането му в прокуратурата на 20 март т.г. разследващите и комисията "Петканов" са били в постоянен контакт. Т.е. комисията е била наясно, че ще се наложи да се иска запор на имотите на Маргина.
Подобен хаос настана и около хотела "Константин Палас", който вдовицата на Константин Димитров-Самоковеца Ангелина успя да продаде на банкерката Петя Славова, преди отговорните институциите да поискат възбрана. Скандалът доведе до отстраняването на наблюдаващия прокурор по делото за пране на пари срещу Ангелина Пламен Марков.
Новият прокурор по делото Нели Сигридова се опита да прехвърли част от вината за ненавременната реакция на прокуратурата върху банка, нотариус и други длъжностни лица. "Ако всички длъжностни лица си бяха свършили задължението да информират за съмнителната сделка с хотела на Самоковеца в Боровец, компетентните органи щяха да реагират своевременно," обясни тя в интервю за "Труд". Според нея Инвестбанк не е информирала Агенцията за финансово разузнаване /АФЛ/, че е дала на съпругата на Самоковеца Ангелина Димитрова заем от 3 млн. лв. срещу ипотекиране на хотела в Боровец. По закон банката е длъжна да го направи, ако има съмнение за пране на пари. Основание за такова съмнение е да има публична информация, например статии в медиите, че за даденото лице има подозрения за престъпна дейност, обясниха експерти. Нотариусът също е премълчал.
"Изпълнили сме всички законови ангажименти. Информирали сме АФР за конкретния случай в определения от тях формат", заяви пред "Сега" шефката на Инвестбанк Петя Славова.
"Когато става дума за съмнение за пране на пари, трезорите са длъжни да предоставят пълна информация с цялата принадлежаща документация", поясни шефът на АФР Васил Киров. Той не каза дали Инвестбанк е информирала агенцията с аргумента, че по закон е длъжен да пази анонимността на докладващите лица. По принцип банките подават информация до АФР и за всяко кешово плащане над 30 000 лв., независимо дали имат или не съмнение за пране на пари.
В ОЧАКВАНЕ
За да не стават нови разминавания, "Сега" провери и кога комисията "Петканов" официално е била уведомена, че на Николай Методиев-Пилето е повдигнато обвинение за контрабанда за 3 млн. лв., за да провери имуществото му. Това е станало на 6 октомври т. г. Пилето има обаче и три други дела в съда.