:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,653
Активни 395
Страници 218
За един ден 1,302,066

МОН проверява експерти за бизнес с частни уроци

Наказват директори, отказали да позволят местене на ученици
Даниел Вълчев
Проверки на просветни експерти за бизнес с частни уроци е разпоредило министерството на образованието. Във ведомството на Даниел Вълчев са получени няколко сигнала срещу служители на образователни инспекторати, предоставящи подготовка за предстоящите през 2007 г. тестове за прием в гимназиите. Това обяви на редовния си месечен брифинг просветният министър. Той отказа да съобщи имена до приключване на производствата.

Служителите, срещу които са подадени сигнали, са експерти по съответните изпитни предмети - български език и литература и математика, се разбра от думите на министъра. Единият от уличените работи в друга образователна структура към МОН.

Просветният правилник забранява на лица, които участват в съставянето или оценяването на изпитните материали, да дават частни уроци на кандидат-гимназисти. Обикновено експертите по предметите в регионалните инспекторати участват активно в организацията на изпита и оценяването. Години наред съществуват съмнения, че част от тези служители злоупотребяват със служебното си положение.

10 други производства срещу училищни директори са стартирани по сигнали от зеления телефон на МОН, съобщи още министър Вълчев. 6 от тях вече са приключили: 1 с уволнение на директора на СМГ Владимир Ненчев, 5 - с последно предупреждение. Тази санкция е наложена на директорите на 153-а гимназия "Неофит Рилски" в София, на Професионалната гимназия по машиностроене в Пловдив, на СОУ "Йордан Йовков" в Кърджали, на СОУ "Отец Паисий" в Самоков и на Професионалната гимназия по енергетика и електротехника в Гълъбово.

Част от наказаните директори са се опитали да спасят паралелки с малко деца, като са отказали да издадат на отделни ученици свидетелства за завършено основно образование. Така на практика ученикът не може да се премести в друго училище. По закон децата имат право да се местят при наличие на свободни места и при необходимост - с полагане на приравнителни изпити. Прикриването на свободни места е друго прегрешение, констатирано при проверките. Просветното министерство обсъжда нормативни промени в режима, по който се обявяват незаетите бройки, за да намали риска от нарушения.



АГРЕСИЯ

Нов случай на агресия в училище допълни черната серия от последните няколко седмици. 16-годишно момиче бе настанено в Детската шокова зала в "Пирогов" след удар по главата със стол.

Поредният инцидент е станал в 153-о спортно училище в квартал "Свобода" в София, като причината е спор между съученици. Заради случаите на насилие от началото на годината просветното министерство ще покани психолози, социолози и родители, за да чуе мнението им за въвеждането на нови дисциплинарни мерки в училищата.

"Този проблем е много комплексен, защото училищата са умален модел на обществото. В същото време съществува погрешно разбиране, че въпросът може да бъде решен с полувоенни мерки", коментира просветният министър Даниел Вълчев. Според него налагането на нов вид наказание като намаляване на поведението например само по себе си няма да доведе до нищо съществено и трябва да се мисли системно.
5
2716
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Ноември 2006 00:37
Вместо да проверява бизнеса с частнит уроци, много по-добре би било да проверят документацията на Софийския Университет и да се установи за какви цели са били употребени предназначените за отоплението пари. Хубаво би било да се каже и с какви пари ректорът на Университета Боян Биолчев осъществява своите Одисеи.А бизнесът с частните уроци винаги ще го има, докато не се повиши нивото на преподаване в училищата и не се промени системата за проверка на знанията.
07 Ноември 2006 10:43
То че експертите от всички РИО дават частни кандидат-гимназистки уроци не е никаква новита това си е отдавна известен факт . Но това в училище да бъде пребито момиче е абсолютно безобразие и крайна простащина . Ако са го сторили момчета трябва веднага да ги изключат.
07 Ноември 2006 12:10
Като бях ученик в моето училище имаше едни ученици който тормозеха другите. Обираха ги или просто за кеф се гавреха с тях. Това са ми най-черните години от живота и не защото съм бил жертва, а защото бях безпричастен към случващото се. Така и не ги изключиха тези идиоти а трабваше.
07 Ноември 2006 14:21
А как ще се произнесе МОН по толерирания от директорите и очевидно и от инспекторатите по места явен "рекет" с така наречените форми на обучение: платен СИП.
Ако не знаете за това и сте родители на ученик от Русе, значи не обръщате внимание на напразно пропиляните средства от семейния бюджет за псевдо обучение на вашето дете.
Щом в соченото (за съжаление само на база на стара слава по мое лично мнение) за елитно СОУ "Христо Ботев" в града се допуска начален учител, който трудно борави с ред на действията при аритметични операции да води такава форма на обучение срещу минимум 100 на месец лева допълнително трудово възнаграждение.
По мое скромно мнение на редови математик с университетска диплома от преди 1989 година считам, че това е толериран от структурите на МОН опит на озаконяване на начините за получаване на незаслужено трудово възнаграждение от неподходящи хора - незаслужена тежест на родителите.
Разбира се истинските резултати от това могат да се видят, но незнам дали някой иска да ги види. За нещастие плащаме за това не с обикновен брак, както е в едно произвадство, а с бъдещето и здравето на децата си.
07 Ноември 2006 14:30
Какви частни уроци бре!
Колко от експертите в МОН имат познанието да го сторят!
Тяхната далавера не са частните уроци / прости им Боже незнанието/, а издаването на десетки учебници по един и същи предмет за един и същи клас!
Само за една литература в основния курс парсата е около 800 х. лв!
Ми то история, география, математика...
Пък и само един ли е класът - от 5 та до 12... Че и професионални гимназии...
Мъкъ, мъка...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД