Кои чиновници са декларирали конфликт на интереси ще остане тайна и след членството ни в ЕС. Това стана ясно при представянето на визията за единния административен регистър. Подготовката му ще глътне 100 000 лв., а за първите 3 г. поддържането му ще струва между 50 000 и 80 000 лв.
В заданието към фирмата - изпълнителка на специалния софтуер за регистъра, не е предвидено администрациите да дават повече данни за служителите си освен това, което и в момента обявяват. А то е тяхната численост, незаети места и обявени конкурси. Досега шест фирми са подали документи и в петък офертите им ще бъдат отворени публично. На практика те трябва да обединят два съществуващи в момента регистъра - на административните структури и на държавните служители.
"Нито в закона за администрацията, нито в наредбата за подготовка на регистъра има изискване да обявяваме кой е декларирал конфликт на интереси." Това обясни Радостина Захариева, шеф на дирекция "Организационно развитие на административните структури" в МДААР. Зам.-министрите Гюнер Рамис и Ангел Иванов не бяха наясно дали ведомството е готово да инициира поправка в закона, за да бъдат извадени декларациите за конфликт на интереси от служебните досиета и да станат публично достояние. Преди няколко месеца и министър Николай Василев не прегърна идеята.
"Това, което можем да направим в регистъра, е да разбием по администрации общия брой на подалите декларации за конфликт на интереси. Той така или иначе се оповестява в годишния доклад за състоянието на администрацията", обясни Захариева. Новият административен регистър трябва да заработи в края на следващата година, но имало вариант това да се случи и по-рано. До 7 дни ще бъде срокът за актуализация на данните.