Вицепремиерът Емел Етем е притеснена от възможен провал с държавния резерв и панически търси още пари в бюджета за следващата година, довериха от министерството на бедствията. Тя поиска поредна среща с военния министър Веселин Близнаков, за да търси подкрепата му. Разговорът ще се състои най-вероятно идната седмица, потвърдиха от ведомството на Етем. Вицепремиерът настоява срещата да е преди първото гласуване на проекта за бюджет в парламента. Мобилизирани са и депутати от ДПС и БСП.
Няколко пъти Етем настоява пред Близнаков да й помогне да вдигне на крака резерва, но засега той остава пасивен. "Много разчитам на съдействието и на военните, защото голяма част от резерва са именно военновременните запаси, а при тях малко е като тема табу", оплака се преди ден Етем пред БНТ. Тя обясни, че за да се изпълнят изискванията на ЕС и НАТО, страната ни трябва да задели 350 млн. лв. за агенцията, а в бюджета са записани едва 98 млн. лв. 67 млн. от тях били нужни само за попълване на запасите с нефт и нефтени продукти. 4 млн. лв. ще глътне ремонтът на базите.
Резервът мина под шапката на Етем в началото на 2006-а, а няколко месеца по-късно по нейна инициатива последваха три рокади на шефове с обяснението, че не го управляват добре. Димитър Димитров бе отстранен заради договори за доставка на горива за около 120 млн. лв. при орязан на 42 млн. лв. бюджет. Тогава Етем го обвини в нарушаване на дисциплината, но и досега не успява да убеди колегата си Орешарски да отпусне пари за разплащане с доставчика "ЛУКойл". Заради дълговете на резерва страната ни може да бъде санкционирана от ЕС.
Етем обяви още, че трябва да се направят много сериозни промени във философията на съществуването на държавния резерв. Тя очаквала в най-скоро време новият шеф Николай Боршуков да внесе доклад за състоянието на агенцията и предложения за промени. Той обаче още няма достъп до класифицирана информация, а това означава, че не може да борави с повече от половината от данните за резерва. Освен това междуведомствена работна група направи анализ на нуждата от промяна в законите още преди два месеца, но Етем не бърза да внесе документа в МС.
"На първо време ще предложим да се приеме поправка, според която да могат да се освободят всички излезли от употреба и ненужни номенклатури като жетварските забрадки и сърпове", обясниха от министерството на бедствията. Според депутати Етем обмисляла да предложи и разделяне на военновременните запаси от държавния резерв.
|
|