Съдът намали присъдата на Илия Измирлиев от 7 на 4 години, защото прецени, че деянието му не представлява особено тежък случай. |
През март Измирлиев бе признат за виновен от окръжните магистрати, че на 4 април 2004 г. е причинил по непредпазливост катастрофата на автобус край р. Лим, при която загинаха 12 деца от Свищов. Присъдата на окръжния съд почиваше основно на извода, че шофьорът е действал бавно на завоите и реакцията му е предизвикала инцидента.
Първата инстанция прие квалификацията на прокуратурата, че деянието на Измирлиев е особено тежък случай. Апелативният състав, воден от Здравко Трифонов, обаче е решил, че престъплението не е особено тежък случай. Така пада и размерът на наказанието, предвиден от НК - от 3 до 10 г. Особено тежките случаи се наказват с от 5 до 15 г.
За да е особено тежък случай, трябва да има множество груби нарушения на правилата за движение и поведението на шофьора да е изключително укоримо, мотивира се апелативният съд. Първата инстанция не е обърнала достатъчно внимание на поведението на Измирлиев след инцидента, смятат по-горните съдии. Въпреки че не може да плува, шофьорът е предприел реални спасителни действия, пишат още те.
В мотивите си апелативните съдии цитират редица решения от практиката на Върховния съд за това какво означава "особено тежък случай" при транспортни престъпления.
Според решение на ВС от 1993 г., за да е налице особено тежък случай на транспортно престъпление, е необходима едновременната наличност на изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Недопустимо е тази опасност да се извлича единствено и само от настъпилия тежък съставомерен резултат. Обществената опасност би била висока, ако например шофьорът е пил или пък е карал с превишена скорост.
"За да приеме случая за особено тежък, окръжният съд е изхождал изключително от житейската тежест на настъпилите последици, но не и от правни съображения, които са решаващи за конкретния случай", пише пък в друго решение на върховните съдии.
Апелативният съд не ревизира размера на исковете и те остават същите - общо 1,2 млн. лв. Те трябва да бъдат платени солидарно от Измирлиев и фирмата превозвач "Пампорово" АД. Решението на апелативните магистрати не е окончателно и може да бъде оспорено пред Върховния касационен съд.