:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,987
Активни 397
Страници 27,397
За един ден 1,302,066

Съдът намали от 7 на 4 г. присъдата по "Лим"

Катастрофата, при която загинаха 12 деца, не е особено тежък случай, мотивира се апелативната инстанция.
Снимка: Пресфото БТА
Съдът намали присъдата на Илия Измирлиев от 7 на 4 години, защото прецени, че деянието му не представлява особено тежък случай.
Апелативният съд във Велико Търново намали на 4 години 7-годишната присъда на шофьора Илия Измирлиев. Също с толкова е намалена и забраната му да управлява моторно превозно средство, съобщиха от съда.

През март Измирлиев бе признат за виновен от окръжните магистрати, че на 4 април 2004 г. е причинил по непредпазливост катастрофата на автобус край р. Лим, при която загинаха 12 деца от Свищов. Присъдата на окръжния съд почиваше основно на извода, че шофьорът е действал бавно на завоите и реакцията му е предизвикала инцидента.

Първата инстанция прие квалификацията на прокуратурата, че деянието на Измирлиев е особено тежък случай. Апелативният състав, воден от Здравко Трифонов, обаче е решил, че престъплението не е особено тежък случай. Така пада и размерът на наказанието, предвиден от НК - от 3 до 10 г. Особено тежките случаи се наказват с от 5 до 15 г.

За да е особено тежък случай, трябва да има множество груби нарушения на правилата за движение и поведението на шофьора да е изключително укоримо, мотивира се апелативният съд. Първата инстанция не е обърнала достатъчно внимание на поведението на Измирлиев след инцидента, смятат по-горните съдии. Въпреки че не може да плува, шофьорът е предприел реални спасителни действия, пишат още те.

В мотивите си апелативните съдии цитират редица решения от практиката на Върховния съд за това какво означава "особено тежък случай" при транспортни престъпления.

Според решение на ВС от 1993 г., за да е налице особено тежък случай на транспортно престъпление, е необходима едновременната наличност на изключително висока степен на обществена опасност на деянието и дееца. Недопустимо е тази опасност да се извлича единствено и само от настъпилия тежък съставомерен резултат. Обществената опасност би била висока, ако например шофьорът е пил или пък е карал с превишена скорост.

"За да приеме случая за особено тежък, окръжният съд е изхождал изключително от житейската тежест на настъпилите последици, но не и от правни съображения, които са решаващи за конкретния случай", пише пък в друго решение на върховните съдии.

Апелативният съд не ревизира размера на исковете и те остават същите - общо 1,2 млн. лв. Те трябва да бъдат платени солидарно от Измирлиев и фирмата превозвач "Пампорово" АД. Решението на апелативните магистрати не е окончателно и може да бъде оспорено пред Върховния касационен съд.
6
1868
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
07 Ноември 2006 09:29
Двамата полицаи от Велинград, които застреляха 68-годишния гъбар Георги Божанов в началото на август тази година край село Дорково, ще получат глоби от 600 до 850 лева. Пловдивският Военно-окръжен съд освободи от наказателна отговорност Стоян Пачалов и Росен Овчаров, които първоначално бяха обвинени в убийство и ги призна за виновни за причиняване на смърт по непредпазливост.

По колко на брой наказателни кодекси работят нашите съдии???
07 Ноември 2006 10:22
е какво се оказа в крайна сметка, неумелото шофиране довело до смърт води до 4-7 годиншно наказание, а сводничеството до някакви си 2-3 години?
07 Ноември 2006 11:03
Оказа се в крайна сметка, че хванаха най беззащитния и слабия и го осъдиха.Най лесно беше него да обвинят и осядят и те го направиха пък истината и справедливостта.....мммм....някой друг път.
07 Ноември 2006 11:45
Защо законите у нас са обратни на тези в другите държави - там се съдят тези които печелят повече - значи че тяхната отговорност за нещата е по- голяма - те трябва да носят отговорността за компенсациите - правилна ли е логиката
07 Ноември 2006 17:36
Според мен шофьорът определено има вина и тава бе доказано. Фактът, че след това се е опитал да спаси децата, загинали заради собствените му престъпно-некадърни действия, не го оневинява и не прави престъплението по-леко.
В отговор на honda fan и нервен. Той беше осъден преди промените в НК от април.
Ако днес извърши същото и отново по негова вина загинат хора, вероятно само ще си плати глобата и ще си накриви капата.

Редактирано от - gramove на 07/11/2006 г/ 17:38:36

07 Ноември 2006 19:16
Грамове, дори и да си прав, в случая има много виновници. Най-големия от тях е държавата, задето не забрани подобни екскурзии да минават през училище или поне не въведе контрол върху тях. Защото това е един вид кървава корупция. От фирмата дето гушнаха паричките на нещастните хора за екскурзията като че не са виновни. и моля ви се нямат отговорност в случая. Който платил, платил.
За слуховете какво се е случило на Лим, не смея да си мисля просто. Другия проблем на държавата е, че пуска учителите да ръководят екскурзии, а не ги е подготвила за такива фатални случаи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД