:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,731
Активни 368
Страници 296
За един ден 1,302,066
На прицел

Туризмът линее, Ал-Джебури нехае

Въпреки оптимистичните отчети приходите от почиващите у нас намаляват. Вместо да се захванат заедно да решат проблемите, основните играчи в бранша и държавата воюват помежду си
снимка: Николай Дончев
Туристическият бранш така и не успя да намери общ език с председателя на Държавната агенция по туризъм Марио Ал-Джебури.
Цяла година туристическият бранш се тресеше от скандали. То не бяха лични нападки от туристическите организации, критики към работата на Държавната агенция по туризъм (ДАТ), ръководена от Марио Ал-Джебури, към липсващата стратегия за развитие на отрасъла, към избора на фирма, която ще ни представя на международните изложения.

Засега на критиките ведомството на Марио Ал-Джебури



отговоря със залпове от цифри



По последни данни на агенцията близо 4 млн. чуждестранни туристи са дошли у нас за първите 8 месеца на 2006 г., което е ръст от 5.8% в сравнение със същия период на 2005-а. С 4.62% пък са се увеличили приходите, възлизащи на 1.160 млрд. евро.

Иззад цифрите обаче изскачат и въпросите. Дали данните, макар и с увеличаващи се показатели, не бележат бавна тенденция на спад? Защо в статистиките не се включват българските туристи, които според представители на туристическия бранш са три пъти повече от чуждестранните? Защо от общия кюп на чуждите посетители не се разграничат екскурзиантите, които идват в страната ни за по-малко от денонощие, и истинските туристи, прекарващи над 24 часа у нас, както е по стандартите на Световната организация по туризъм?



А и повече туристи още не означава повече приходи



Напук на положителните статистики, средните приходи от турист у нас намаляват. Достатъчно е да се види излишъкът на легла по Черноморието, който не може да компенсира увеличението в броя на гостите, както и непрекъснато падащите цени на нощувки в нашите хотели. Ако през 2001 г. от една стая хотелиерите са печелили по 26 евро, а през 2005 г. - по 11 евро, тази година приходите са по 10 евро на стая.

"За последните 5 години средните постъпления от един турист паднаха 5 пъти", казва Илиян Иванов от Националния хотелиерски мениджмънт клуб. По думите му това, че броят на туристите се е увеличил, не е гаранция за по-високи приходи в хазната. "Ако разделим евентуалните 2 млрд. евро приходи на очакваните примерно 5 млн. туристи, ще получим 400 евро средно от човек, което е като миналата година", обяснява той. В най-добрия случай приходите ще се запазят, но реално падат.

Критиките към ДАТ от страна на хотелиери, ресторантьори и туроператори вървят основно по линия на стратегията за развитие на туризма ни, която по обещания на Ал-Джебури трябва да бъде публично обявена в края на ноември. Въпросният документ се подготвя от месеци от 30 експерти на ДАТ и от международен консорциум начело с гръцкия консултант "Планет", който спечели проект по ФАР за оказване на техническа помощ на Агенцията. Стратегията обаче разбуни духовете и бе определена от бранша като "непрофесионална" и "нескопосана". Документът струва на бюджета 1.4 млн. евро, а авторът му е от държава, която е пряк конкурент на България в туризма.

Засега Марио Ал-Джебури коментира критиките доста лаконично и не по същество.



"Някои хора имат персонални желания да са на моя пост



и правят всичко възможно, за да дискредитират работата ми", смята той. По думите му почти никой от бранша не е дал конкретни предложения за развитие на отрасъла.

Освен стратегия трябваше да има и информационна система, която да събира данните от всички туристически обекти у нас. "Поне 39-те фирми, които се явиха на конкурс преди три години, се бориха именно за това", казва Румен Драганов, бивш председател на столичния Съвет по туризъм. Заданието на този проект обаче по незнайни причини е променено и целта му става изготвяне на стратегия за развитие на сектора. И тя обаче все още не е видяла бял свят, а който иска на едно място информация за всички туристически обекти, ще трябва сам да си я събере.

Да речем, че проблемите дотук са си чисто нашенски. Но хората на Ал-Джебури са на път да нагазят в нови, международни води и има опасност и там да сътворят грандиозни скандали. Преди месец се оказа, че дори хотел от световната верига "Хилтън" не може да защити 5-те си звезди в България. Не защото тукашните му мениджъри работят мърляво, а защото някои от критериите в наредбата за категоризация на туристическите обекти са неадекватни и безнадеждно остарели. Според туристически организации е недопустимо за 5-звезден хотел да няма изискване за високоскоростен достъп до интернет в стаите, а да съществуват други далеч по-несъществени условия. Така се оказа, че според изискванията на новата наредба от 2004 г. козирката на "Хилтън" трябва да е с 1 м по-висока, както и на всеки 15 стаи на етаж да има тоалетни и стаи за камериерки. Понеже хотелът е строен преди писането на наредбата, сега не може да отговори на тези стандарти. Заради отказа да бъде категоризиран наново, "Хилтън" заведе дело срещу ДАТ, резултатите от което се очакват скоро.

От агенцията признаха, че наредбата се нуждае от прецизиране. Затова вече били започнали да събират предложения от кметове и хотелиерски организации. Самият Ал-Джебури каза, че критериите за оценка от 2004 г. ще се прилагат само за сгради, проектирани и построени след влизането в сила на наредбата. Готвените сега промени пък ще важат за хотелите, построени и влезли в експлоатация до 30 ноември 2004 г., а за всички останали ще важи съществуващата наредба. В случая с "Хилтън" обаче от ДАТ твърдят, че още при предишната категоризация през 2003 г. хотелът не е отговарял на всички изисквания и са правени редица компромиси.

Туристическите организации не са на единно мнение по отношение на категоризацията. Според едни браншът трябва да получи правото сам да дава звездите на хотели и ресторанти, според други - категоризацията изобщо не трябва да е задължителна.



Не е решен и проблемът с туристическите такси



Факт е, че той е в задълженията на общините, които не събират почти нищо, както и че хотелите винаги отчитат по-малко нощувки от реалните. Затова се стига до друг парадокс - според отчетите младите туристи до 18 г., които са освободени от туристическа такса, са скочили десет пъти за последните пет години. И понеже това не звучи сериозно, агенцията може да се намеси и да проконтролира заедно с общините събираемостта на таксата. Макар и да е 1 лв., умножена по очакваните 5 млн. туристи до края на годината, които примерно средно престояват у нас по 4 дни, общата сума би надхвърлила 20 млн. лв. Значителен ресурс, който би могъл да се използва и от общините, и от ДАТ. Само че едно е да искаш, друго е да можеш.





-----------------------------------------------

ФОРМА И СЪДЪРЖАНИЕ

Туристическият бранш толкова се настрои срещу пасивността на ДАТ, че дружно поиска тя да прерасне в министерство, тъй като в момента агенцията не разполага с достатъчно ресурс, за да стимулира развитието на бранша. Зад искането съвсем естествено прозират финансови интереси. И двете по-големи туристически обединения - Националният борд по туризма (НБТ) и Националният съюз за българската туристическа индустрия (НСБТИ), се надяват да получат директен достъп до еврофондовете и правото да категоризират туристическите обекти. В момента средствата от европейските фондове за туристическия ни сектор се разпределят само между министерства. Те отиват съответно в регионалното, икономическото и екологичното ведомство.

"Какво ще управлява едно министерство на туризма, след като всички хотели са частни?", недоумява обаче Румен Драганов. Според него политическата ни класа е в концептуална криза по отношение на туризма, тъй като не е осъзнала, че трябва да управлява единствено държавната собственост в този сектор като плажовете, водите, езерата, културните и природните забележителности. "Това е огромен ресурс и държавата в момента не печели нищо от него", смята той.
 Въпреки че броят на туристите у нас се увеличава, приходите падат.
снимка: Борислав Николов
Основните играчи в туристическия бранш смятат, че е по-добре за туризма да отговоря министерство, а не агенция.
14
3037
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
14 Ноември 2006 23:35
тоя беше най-продажното копеле от предишното правителство. Толкова злобно корумпиран, че чак го ... преместиха на друга хранилка от зам. министър. Беше единственият официално уволнен зам. министър, ако си спомняте.

14 Ноември 2006 23:44
Споняме си, но грешиш малко. Онзи беше Гати Ал Джебури (зам. на Велчев) и е брат на този Марио.
14 Ноември 2006 23:45
Квотата на чужденците в правителството требва да се посмали значително от сегашните 60%... И Ал Джебури е напълно подходящ за първи шут навън през вратата.
15 Ноември 2006 00:15
По последни данни на агенцията близо 4 млн. чуждестранни туристи са дошли у нас за първите 8 месеца на 2006 г., което е ръст от 5.8% в сравнение със същия период на 2005-а.

Лани за 8-те месеца додоха 3, 022 млн. чуждестранни туристи, значи увеличението требва да е къде 33%, а не е толкоз. За целата 2005 г. додоха 4, 090 млн. чужди туристи.
Да си оправат данните и да не пишат глупости!
А за да не пишат глупости, требва немедлено да врънат на работа специалиста по статистиката, дека го уволниха, серсеми такива!

15 Ноември 2006 00:16
Тото, извинявам се най-официално. Този Ал-ДжебиЗаКинтури явно джеби по-малко...

15 Ноември 2006 01:32
Туризмът на България днес е Перачница на Мръсни български, европейски и световни Пари!
При това, броят на туристите почиващи в България посткоянно РАСТЕ, а размерът на данъците от Туризъм в бюджета на държавата постоянно НАМАЛЯВА!
Освен това, българският Туризъм обслужва, преди всичко, ЧУЖДИ Икономики сега- тъй като почти всичко, което се консумира в Туризма/в строителството, в сървиза, в транспорта и т.н./ е ЧУЖДЕСТРАННО Производство! А България ПЛАЩА с окончателно и ЗАВИНАГИ загробена българска екологична среда!!!
15 Ноември 2006 01:38
АЛ-джвбури нехаел?Ми къде е шефът му да му бие шута тогава?
15 Ноември 2006 05:25
Шефът СтанаШеф и също нехае
15 Ноември 2006 10:11

Прочетете пътеписа на сайта: http://blog.360.yahoo.com/pavel_st_georgi ev
15 Ноември 2006 10:42
За да привлечеш туристи има поне три предпоставки - ниски цени; добро обслужване; исторически местности. Ниските цени все още са плюс за България. Обслужването е по всякаква критика. Историческите местности са световно неизвестни. Като добавим към това и невероятната мръсотия по курортите е доста трудно да се развива туризма. Но аз си мисля, че бизнесът ще бъде принуден да коригира част от тези неща. Например ако нямах предразсъдъци към Турция и сантименти към някои български курорти, нямаше да отида никога на почивка в БГ. Цените в Турция са очевидно по-ниски от БГ а обслужването е на ниво, което в БГ едва ли ще има, единствено транпортните разходи идват отгоре. Гърция също предлага цени съизмерими с нашите курорти. Кметовете и хотелиерите имат много да се замислят над бъдещето си, но се надявам да коригират нещата.
15 Ноември 2006 11:57
Туризмът си е грижа на тези дето живеят от него и на техните роднини. Най-малко държавна агенция, па била тя и с 50% иракчанин во главе, може да задвижи нещата генерално в положителна посока. Може нещо малко да помогне в рекламата по света, може да уреди наши хора да "щипнат от кебапчетата" и това е. Другото си е работа на хората от туристическия бизнес, да инвестират в хора, връзки, реклама, да дадат където трябва колкото трябва и тя работата сама ще се нагласи, няма и да разберете как! А ако статията е написана, щото някой са му вдигнали мерника на Ал Джибури, то да знайте, момчето е от Плевен, младо, готино, учило по чужбина та по полека с каластирката!!
15 Ноември 2006 14:02
Въпреки че броят на туристите у нас се увеличава, приходите падат.

Това важи навсякаде - проблема е че конкуренцията е жестока - само на балканите са Бьлгария, Турция, Гьрция, Хьрватия, Кипьр, Албания........
Безкраен списьк. А иначе немеца вече няма толкова пари колкото е имал па и има кредити да врьща.......
А и Бьлгария вече не е евтина. По евтина е от Австия може би но разликата не е в пьти както беше.....
15 Ноември 2006 14:25

Още от заглавието започва манипулация.
Туризмът на една страна зависи от старшно много фактори. Като няма инфраструктура, има лоши летища и транспорт, лоши хотели, като е осрано крайбрежието, прекомерно застроено, като е лошо обслужването - къв туризъм? И в.Сега в един комунистически стил внушава, че това може да го оправи един министър, че е виновен министър. Глупости на търкалета.
15 Ноември 2006 16:57
Нищо не сте разбрали; изградихме ретро туризъм тип панелка, дет го е нямало и в Испания!!! И още градим!! и ще градим!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД