:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,656,746
Активни 399
Страници 27,156
За един ден 1,302,066
Балкани

Косово пред прага на независимостта

В Прищина обмислят "план Б", ако до година ООН не признае сръбската провинция за независима държава
Снимки: Ройтерс
Сръбските лидери - премиерът Кощуница, президентът Борис Тадич и външният министър Драшкович, се надяват, че Русия и Китай няма да допуснат независимост на Косово.
Въпросът със статута на Косово, което от 1999 г. е под контрола на ООН, но се води част от Сърбия, е болезнен за Балканите и засяга мира и сигурността в региона. Албанците, подкрепяни повече или по-малко от международната общност, настояват за независимост и не са склонни да приемат друго решение. Белград е категорично против и предлага най-много широка автономия за областта.

На 29 октомври сръбските избиратели одобриха на референдум новата конституция на страната, според която Косово е неделима част от Сърбия. Албанците обаче бойкотираха референдума, както правят с всички организирани от Белград вотове от 1990 г. насам. Косовският премиер Агим Чеку нарече гласуването ненужно. Влиятелни световни медии също са на мнение, че референдумът и новата сръбска конституция няма да предотвратят независимостта на Косово.

На 10 ноември контактната група (САЩ, Великобритания, Русия, Франция, Германия и Италия), водена от специалния емисар на ООН Марти Ахтисаари трябваше да направи предложение за статута на Косово, но в последния момент срещата бе отложена. Сръбският премиер Воислав Кощуница веднага заяви, че отлагането на обявяването на идеята за статута на провинцията е пряко признание за неуспеха на Ахтисаари.

Предложението на международната общност за Косово



ще бъде лансирано през март,



когато Великобритания оглави Съвета за сигурност, смятат дипломатически източници.

Бившият финландски президент Ахтисаари със сигурност ще изчака резултатите от парламентарните избори в Сърбия, които са насрочени за 21 януари.

Разплитането на косовския гордиев възел в настоящия момент е невъзможно и отлагането на Ахтисаари е добре дошло за международната общност, която не е в състояние да постигне минимум съгласие по въпроса, смятат наблюдатели. Координаторът в преговарящия екип на Сърбия и съветник на президента й Борис Тадич - Леон Коен, смята, че Русия и Китай ще се опънат за независимостта на Косово в Съвета за сигурност и тя няма да бъде гласувана.

В проектодокумент, изготвен от Ахтисаари, не става дума за независимост, твърди прищинският в."Експрес". Твърди се, че финландецът ще поиска ограничен суверенитет за провинцията - без място в ООН, без външно и военно министерство. ТАНЮГ гледа по-песимистично на нещата, агенцията смята, че ограниченият суверенитет на областта може да се промени след година - година и половина, когато тя ще има нова конституция и ще се проведат нови парламентарни избори. Тогава новото косовско правителство



ще получи правото на своя дипломация



и армия от 3300 души, рекрутирана от сегашния Корпус за защита на Косово.

От решаването на косовския въпрос зависи регионалната стабилност и европерспективата за Балканите, тъй като албанци има в почти всички балкански страни. В Албания те са 3,4 млн., в Косово са 1,8 млн., в Македония - 500 000, а в Черна гора - 47 000. В Южна Сърбия все още живеят 70 000 албанци. Преди 6 г. те се разбунтуваха и чрез създадената от тях Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац започнаха въоръжени сблъсъци със сръбските сили за сигурност. През май 2001 г. с усилията на международната общност и властите в Белград бе сложен край на конфликта.

Албанският въпрос, от който Косово е неделима част, е особено болна тема в Република Македония. През август се навършиха 5 г. от подписването на Охридското споразумение, сложило край на военнополитическата криза, която можеше да завърши с разпадането на Македония. Тогава албанското малцинство поиска с оръжие в ръка повече права от македонската държава, която отговори с обстрел на селата с преобладаващо албанско население. Скопие обаче бързо разбра, че няма потенциал да се справи със ситуацията, и бързо поиска помощта на международната общност. Последва договорът от Охрид и сега албанският език е официален, а над държавните учреждения албанското знаме се вее наред с македонското. Разбира се, за



трайно решение на албанския проблем



в Македония е трудно да се говори

Данните от последните парламентарни избори в Черна гора показват, че албанските гласоподаватели там са 2 на сто - 32 163 души от 650 хил. население. Явилите се в коалиция Демократичен съюз на Мехмед Барди и Партията за демократичен просперитет на Осман Редже спечелиха 4500 гласа, а Демократичната уния на Ферхад Диноша получи доверието на 2700 души. Важно е да се отбележи, че от 1997 г. насам и Барди, и Диноша са твърди съюзници на управляващата Демократична партия на социалистите на бившия премиер Мило Джуканович. Диноша имаше свой представител в досегашното, има такъв и в новото черногорско правителство на премиера Желко Щуранович. Албанските лидери непрекъснато твърдят, че са лоялни към управляващите в Подгорица, но и не пропускат да им напомнят, че игнорирането на правата на албанците може да наруши мира в новата балканска държава. С поканата си до косовския премиер Агим Чеку да посети Черна гора официална Подгорица ясно показа, че третира Косово като независима държава.

Република Сръбска в Босна и Херцеговина, където на практика няма албанска общност, гледа на косовския проблем, както и властите в Белград - босненското сръбско обществено мнение не приема независимостта на Косово. Президентът на Република Сръбска Милан Йелич отсече, че онези, които са за независимо Косово, не мислят доброто както на Сърбия, така и на региона, а и в много по-широк план.

Според данни от преброяването през 2001 г. албанците в Хърватска са около 15 000. Въпреки че са 0,34 % от общия брой на населението, те имат както свой представител в хърватския парламент, така и близо 5000 регистрирани фирми. Факт е, че настоящият косовски премиер Агим



Чеку получи чин генерал



и се би на страната на Загреб във военния конфликт с Белград в средата на 90-те години, а ключов фактор в първата предизборна кампания на сегашния хърватски президент Стипе Месич беше Амир Мухареми - по-късно хърватски посланик в Турция и дипломат в ООН.

Без съмнение албанските общности в балканските държави и политическите им водачи следят внимателно развитието на косовския проблем и сигурно няма да останат равнодушни, ако нещо с независимостта се закучи.. Според специалния американски пратеник за Косово Франк Уизнър, цитиран от Би Би Си, отлагането на решаването на статута му създава неясна ситуация в региона. САЩ и Великобритания открито се опасяват, че неразбирателството между Белград и Прищина може да предизвика изблик на насилие сред албанците в областта. Американската мисия в Прищина дори изрази открито несъгласие със стореното от Ахтисаари. Европейският съюз също е загрижен час по-скоро Косово да има ясен статут.

"Никой не може да отнеме Косово от Сърбия, защото то е в нашите сърца и души", заяви при посещението си в Израел сръбският външен министър Вук Драшкович. Той нарече областта "сръбският Ерусалим". Именно тези думи най-ясно и точно разкриват корените на позицията на Белград по въпроса.

Като ключов играч в косовската партия шах се очертава Русия, която засега е секундант на Белград. От Кремъл до голяма степен зависи местенето на пешките. Така смята и външният министър Бесник Мустафай, който неотдавна посети Москва.



Косоварите са готови и на "план Б" -



да предприемат нещо на своя глава. Този план бе описан от видния интелектуалец и част от преговарящата им група - Ветон Сурой. Ако Съветът за сигурност не склони на независимост, косовският президент Фатмир Сейдиу ще изпрати предложение в парламента, който на тържествена сесия да каже "да" на независимостта, предвижда планът. Тази сметка обаче явно е направена без кръчмаря - сиреч без Белград и косовските сърби. Подобен акт - едностранно обявяване на независимост, би бил "правно насилие", рече членът на косовския сръбски преговарящ екип Марко Якшич.

Засега "план Б" не се очертава. Говорителката на косовското правителство Улпияна Ляма се кълне, че то ще приеме всяко решение на виенската шесторка.

Засега сложната политическа игра с горещия балкански въглен Косово продължава. Дали някой ще се опари от него - времето много скоро ще покаже.
 Настоящият косовски премиер Агим Чеку получи чин генерал и се би на страната на Загреб във военния конфликт с Белград в средата на 90-те години
 Специалният емисар на ООН Марти Ахтисаари трябваше да направи на 10 ноември във Виена предложение за статута на Косово, но в последния момент срещата бе отложена.
28
2328
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
14 Ноември 2006 23:38
Косово е продукт на шибаните американски социалисти (демократи както им казват тук). Защото те освен да вадят на умряло куче нож и да гонят курвите да им правят свирки, друго не могат (например да гонят терористи). Радвайте се в ЕС, имате официална база на Ал Каеда.
15 Ноември 2006 00:16
Това с Косово сърбите сами си го натресоха с грубиянщината си - за чий им беше да им взимат автономията и да пробват да сърбизират Косово и Войводина. Ама т'ва е "поверваха" на Милошевич и не го свалиха овреме - и резултатите ги знаем - войни и хиляди невинни жертви. И се чуди за чий...
*
Лесно е сега да се обвиняват американците че са действали. Така всички ги обвиняваха 95та когато НЕ действаха да предотвратят клането при Сребреница. Но никой не може да оправдае бомбардирането на посолства, телевизия, мостове и т.н. - тук спор няма.
*
Косово - широка автономия във федеративна Сърбия (Косово, Войводина, Западни Покрайнини, Сърбия). И възмездие за всички албански и сръбски военнопрестъпници, трафиканти, изнасилвачи и тем подобни дето в момента са превърнали провинцията в съвременна Тотруга.

Редактирано от - Yantar на 15/11/2006 г/ 00:23:10

15 Ноември 2006 01:23
А чува ли се нещо за Автономия или Независимост на българите в Сърбия от т.нар. "Западни Покрайнини" ?! Или за ирландците в Северна Ирландия?! Или за баските в Баския/Испания/?! Или за корсиканците от о. Корсика във Франция?! Май-май, нищо НЕ се чува?! И на наркотици и Ислям НЕ мирише!
Май, НИКАКВА Независимост или Автономия за тези, които НЕ са като "онези"?!
Само на Сенаакашвили, май, му се подкосяват краката и вече цвили!? Ми, така е- да имаш колиба край мечешка бърлога си е за страх!
15 Ноември 2006 03:46
Аз съм с Параграфович по тая тема.
Знам че който наш политик повдигне въпроса за Западните покрайнини няма да има шанс за заплата в Брюксел, но сега е момента - по това ще ги познаем, по саможертвата! И унгарците си чакат реда. А сръбското племе ако бяха по-умни вместо да се репчат, сами можеха да решат въпроса. Тогава можеше друга подкрепа да получат, ама крив народ са си. Още от както си имат държавица от 1395 година все кавги около тях та на Косово Поле да се чудиш кой с кого е враг и с кого се бие?
15 Ноември 2006 06:38
Mисля, че ще бъде позор за България, ако признае и останови дипломатически отношения с такава "държава".Това ще създаде прецедент, който ще бъде използуван срещу нас след време.
А колкото до Сребреница, никой който не е живял на Балканите, и който не знае за помашките кланета у нас по време на Априлското въстание, не може да разбере сърбите.Аз ги оправдавам напълно.
15 Ноември 2006 06:50
абе хаваецо,
кога подкара 300 коня, кога стана циганин, кога ти почерня задника.
Още си на работна виза май? И стана дърт републиканец и почитател на храстчето?
пази боже от ревностни новохристиени. Че ти за двете години дето се моткаш там още не знаеш за какво става въпрос въобще.
жив и здрав.
15 Ноември 2006 08:29
„Международната общност е знаела предварително за клането в Сребреница", обяви главният прокурор на Трибунала в Хага Карла дел Понте в интервю за френския „Пари мач".

Дел Понте призна, че е получила доказателства, че чужди дипломати са знаели и са обсъждали проблема, като в същото време не са направили нищо, за да го предотвратят.

Те са знаели за отделянето на мъжете от жените и са знаели, че мъжете ще бъдат избити, допълни Дел Понте и допълни, че е запазен протоколът от срещата, но отказа да назове имената на участниците, техните постове и националност.

15 Ноември 2006 08:53
"Клането в Сребреница" - какво в подробности знаете за това събите ? Наистина ли знаете нещо ?
.
Когато държиш в ръцете си Армията и СМИ можеш да си позволиш почти всичко.
.
Накратко ПСИ операцията "Сребреница":
1. Идеята да се обяви района в "зона на безопасност" и "демилитаризирана".
2. Едновременно съсредоточаване на хиляди мюсулмамски бойци в района.
3. Позволяване/Насърчаване на Сърбите да влязат в "зоните на безопасност".
4. Убеждаване на ръководството на Сараево че е нужно БЕЗ БОЙ да отстъпи Сребреница.
5. Правилното предположение че : Сръбските части или поне отделни бойци ще искат да отмъстят на бойците на Орич който беше избил сума сърби в околностите на Сребреница.
6. Правилното предположение че : Мюсулмански бойци ще се опитат да се измъкнат с бой ( след като предварително са вкарани от дипломатите там преди да бъдат пуснати сръбските части )
7. Правилното предположение че : Сърбите ще се полакомят и ще влезат в заложения капан в "демилитаризираната зона на сигурност".

От тук натам няма нужда от реално "клане", доказателствата за убийства в големи мащаби са МИСТИЧНИ. Има доказателства за отделни случаи - както и стотици трупове сръбски и на босненски мюсулмани ( и не само босненски ) от предварителните бойни действия в района. Да натикаш натясно две въоръжени армии заедно при положение че е имало предварително убийство на цивилни и от двете страни - ТОВА Е ПОСТИЖЕНИЕ на Американската Дипломацията и най вече на Плановиците на ПСИ-Войните.
15 Ноември 2006 10:19
Косово трябва завинаги да остане под протекцията и управлението на ООН. Само така ще се озаптят албанците.
15 Ноември 2006 11:46
Косоварите се пребориха и ще станат държава! Ясно като бял ден! Разните европейски медиатори просто мотаят работата, не че нещо печелят но така са си свикнали, да се мотаят!! Китай и Русия ще бъдат против, щото също имат проблеми, чеченци, тибетци, тайванци. Ама са далече и докато се наумуват работата ще се опече. А за западните покрайнини трябва да се преборим, не да напишем и да кажем, а да се борим! Мажехме да го нправим 1928, 1995 ама не щем, щото сме миротворци! Следващият удобен случай ще е след около 70 години! Чекайте, това го умеем!
15 Ноември 2006 11:56
До boby1945. Какво имаш предвид, под "можехме да го направим през 1928, 1995 "?
15 Ноември 2006 12:07
Cyrus А м и 1928 с е р а з п а д н а к р а л с т в о С ъ р б и Х ъ р в а т и и н е з н а м к а к в и с и , н а к о и т о б я х а п р е о д с т ъ п е н и з а п а д н и т е п о к р а й н и н и о т н я к а к в а с а м о н а ф р а н с е т а т а и з в е с т н а с т р а т е г и ч е с к а г л е д н а т о ч к а /н я к а к в и х ъ л м о в е к о и т о п р е ч е л и д а г и н а п а д н е м , а к о р е ч е м /. Т а к а ч е д о к а т о с е о б р а з у в а ш е к р а л с т в о Ю г о с л а в и я , а д а ш а м о ж е ш е д а ч о п н е о б р а т н о п о к р а й н и н и т е , щ о т о г о л е м и я м а з о л н а с ъ р б и т е т о г а в а б е ш е Х ъ р в а т и я , и с к а ш е н е з а в и с и м о с т /м о ж е д а п р о ч е т е ш п о в ъ п р о с а н а в и т р и н а т а н а п о с о л с т в о т о -х ъ р в а т с к о т о н а у л . К р а к р а в С о ф и я / 1993-1995 н е б е ш е я с н о , г л а в н о н а С А Щ к а к д а с е и з л е з е о т ю г о с л а в с к а т а к р и з а и п о с п е ц и а л н о к а к д а с е о з а п т и М и л о ш е в и ч /с о ц и а л и с т и , к о м у н и с т и с и г о о б и ч а х а а Б у ш с т а р ш и 1991 м у п о д п а л и ф и т и л а , к а т о к а з а ч е д ъ р ж и н а "ц я л о с т н а Ю г о с л а в и я"/. А к о с е б я х м е п р и т е к л и с е ф е к т и в н а п о м о щ н а С А Щ , а н е д а п о м а г а м е н а М и л о ш е в и ч /з н а е ш т а м ц и с т е р н и , м и н и с т р и , к о р а б и п о Д у н а в а /, в с е д о е д н и п о к р а й н и н и щ я х м е д а г о д о б у т а м е . И с е г а А х т и с а а р и щ е ш е д а и м а д в е з а д а ч и , К о с о в о и З а п а д н и т е п о к р а й н и н и . Д а а м а н е , н и е с е б о р и м з а м и р !
15 Ноември 2006 12:19
A cop, спокойно. Ще има работа за нашите копъри и през 2007. Ок. 800 полицаи на държави от ЕС ще бъдат разположени през 2007 - те ще заместят сегашната полиция на УНМИК. Обаче, това не означава, че статутът не трябва да бъде определен, а точно обратното - че трябва. А ООН е много неефикасно за да озаптява когото и да било. Да видим дали ЕС ще се справи.
15 Ноември 2006 12:35
Боби, Лопатар,
Да не бързаме така лековато да се включваме в "пира на хищниците". Такива хапки са присядали на някои хиени преди 60 години.
5 832 000 албанци - без гръцките и без да се сочат източниците. Значи почти половината живеят извън Албания и са своеобразни лъчи, стрелнали се от слънцето (полумесеца) Албания във всички посоки (те и в Италия бягат на тумби). Втори официален език, второ (чуждо) държавно знаме, представители в правителства, борба за права под заплаха за нарушаване на мира (у нас му викат етнически), фирми (обръч), участие в предизборни кампании, обявяване на независимост... Колко познато, колко близко (и до, и у нас). И са все извадки от статията. Изводите сами се налагат.
Чудех се защо му викат "етнически модел", а то било просто - етнически способ за "моделиране" на нови държави. И скулптурите все от една школа (вяра). И инструментите им еднакви - Корана и калъча. И спонсорите и те ...
Та май вместо да си вкарваме "трохата" в кривото гърло, по-добре да ударим едно рамо на сърбите и за Косово и за ЕС, срещу подобряване на икономическото положение на българите в Западните покрайнини. С една община няма да ни стане по-широко. Та резонен е въпросът "Какво ни липсва - жизнено пространство или ум?
15 Ноември 2006 14:04
Razbirach[/b], ти сигурно си в Америка от Гражданската Война. Щом ги разбираш толкова много.[/b]

Редактирано от - bot на 15/11/2006 г/ 14:06:04

15 Ноември 2006 16:03
Vasko и Dakiec - не говорете глупости за "Сребреница" - разбирам да не бяха снимали на филм влизането на сръбската армия и след това разкопаването на масовите гробове. Момчета на 14-16 години - бати войниците... Това, че помаци и турци са ни клали означава ли че и ние трябва да ги изколим? Ако паднем на нивото на касапите и убийците това не ни прави по различни. Може да не съм съгласен с това за което се борят босненци и косовари - но никога не мога да приема безумните кланета на обикновени хора. Било то от православни сърби или от който и да е...
15 Ноември 2006 16:17
Абсолютно подкрепям мнението на Herr_Vasko.
Всяка промяна на границите на етнически принцип ще създаде прецедент, който би повлиял и на други малцинства/такива има в много страни в ЕС, вкл. и в БГ/, които по примера на Косово да искат независимост. Това е АБСОЛЮТНО НЕИЗГОДНО. На кой в Европа/от която и да е държава и произход да е/ му се иска да възникне конфликт на етническа основа???... Да убият брат му, сестра му, близките му???... На кой му се иска друга Сребреница???...
Това ще си проличи при определяне на статута на Косово. Който подкрепи независимостта му, ще разпали огъна на междуетническите конфликти в ЕС. На неговата съвест ще лежат жертвите от тях. Ако има съвест.
15 Ноември 2006 16:47
Айде, пак се почна с прецедентите! А какво да кажем с прецедентите с независимостта на Хърватска, Босна и Херцеговина, Македония и Черна Гора. А прецедентите с Литва, Латвия, Естония, Беларус, Украйна и т.н. А за прецедента с Чехия и Словакия? На чия съвест трябва да тежат те?
15 Ноември 2006 17:33
Yantar имаше сниман филм за убийството на 6 човека свалени от камион на
специална полицейска част "Скорпиони" - друг филм НЯМА.
Объркал си се.
Не му е мястото тук да обсъждаме "доказателствата за 8000 убити". Реално от двете страни убитите може и да са повече но НЕ Е както е сегашната "геноцидна версия" реално тя не издържа един обективен анализ.
.
Самият фил за който говорим е признат за автентичен поради разпознаване на реални лица на него служещи по това време в "Скорпион".
.
А Югославия-държавата на "южните славяни" БЕ РАЗПАДНАТА ОТ ТИЯ КОИТО Я СЪЗДАДОХА и на които дълго време служеше - така и трябваше да стане ...
15 Ноември 2006 17:56
Косово е изконна сръбска земя. Това, че изродите чалмаджии се размножават като кучки не може да е причина за отделянето му. Правилно ще бъде ако всички които искат да се цепят бъдат обезглавени.
А за този идиот - Чака се казва "по погледа и физиономията ще го познаете".
15 Ноември 2006 19:59
В Хърватска, Босна и Херцеговина, Македония имаше хиляди убити, Cyrus. Да не би да искаш и в БГ да е така???
15 Ноември 2006 20:03
Колкото до Литва, Латвия, Естония, Беларус и Украйна, там нямаме прекрояване на граници. В част от тези държави обаче има над 50% руско население и рано или късно това ще доведе до стремеж за присъединяване към Русия на тези бивши съветски републики.
15 Ноември 2006 20:41
Две думи относно съветските републики.
1. Те и в СССР бяха отделни републики.
2. Още от времето на Ленин в Съветската конституция имаше текст според, кпойто по тяхно желание те можеха да се отделят. Този текст си беше и при Сталин и при Брежнев. Друг е въпросът, че по времето на диктатурата нямаше условия за това.
3. С идването на Перестройката, обаче се създадоха такива условия. Там е работата, че никой не попита народите дали искат. Направи се общ референдум, в който над 70% бяха за запазване на СССР. Може би всяка република трябваше да проведе свой референдум и тези, които искат да останат да останат.
15 Ноември 2006 20:48
Ех, другари. Айде запомнете вече следните прости факти:

1. Косово е етнически предимно албанска област поне от 1878 г. насам (според нашия учен Васил Кънчов), и освен това е люлка на албанския национализъм поне пак оттогава.

2. Косово не създава никакъв прецедент в Европа, понеже е уникален случай. Няма друг европейска автономия, чиято държава майка да е отменила автономията й, да е въвела военна окупация и да се е опитала да изгони насила населението й от даден етнос в други съседни държави. Това направи Милошевич в Косово от 1989 до 1999. Той еднолично реши съдбата на областта.

3. Понеже Косово е уникално и не съдава прецедент, дори и Путин каза в Лахти, че иска Южна Осетия и Абхазия да останат в Грузия. Естествено, щом съседна Чечения пък ще остава в Русия. Също и Приднестровието (Транснистру) няма шанс да се отдели напълно от Молдова, да не говорим за Източна Украйна. Практиката показа, че с изключение на Косово, комунистическите федерални държави се разпадната по комунистическите си административни граници, дори когато те бяха изкуствени. Така ще пише в историята.

4. Няма никакви валидни аналогии между Косово и Кърджали: Кържали не граничи с Турция, която пък ни е приятелска страна и съюзник (в дн. Медиапул пише за статия на зам.-предс. на тур. меджлис и български зет А. Динчер, че България им била най-важния съсед и път към ЕС), Кърджали участва в живота на България и гласува 98% за кандидата на БСП; няма никакви индикации за наличие на организация, целяща отделянето на Кърджали от България, която е страна от ЕС (и от НАТО, която гарантира суверенитета ни) и животът ще се подобрява.

Допълнителна информация: Растежът на населението на даден етнос е естественоисторически процес, зависещ от обективни фактори. С урбанизацията и повишаването на жизненото равнище като цяло при равни други условия раждаемостта във всички общества спада. В цял свят, вкл. Китай, до 2061 ще настъпи депопулация.
15 Ноември 2006 21:02
По принцип, не трябва да се дава независимост на теритирии, населени с варвари т.е. на хора, които не могат да създадат икономика адекватна на съвременността. Косово се издържа от контрабанда, наркотици и други престъпни дейности, и от чужди помощи.
15 Ноември 2006 21:37
Чичо Фичо, всичко е така, както казваш. С едно изключение. Косово е етнически предимно албанска област поне от 1689-90, а не от 1878. Причината е, че през 1689, след края на една успешна военна кампания на принц Ойген срещу Османската империя започва масовото емигриране на косовски сърби на север. Неговите войски временно завладяват Косово (и не само тази област) с подкрепата сръбското население. В края на есента на 1689, обаче, военните приоритети на Ойген се сменят и австрийските части се изтеглят, последвани от хиляди косовски сърби. Нещо повече, сърбите са водени от тогавашния патриарх Арсений Църноевич. Това довежда до промяната на седалището на Сръбската православна църква от Печ/Пейа в Белград. Т.е. от демографска гледна точка сърбите губят Косово два века по-рано.
15 Ноември 2006 21:54
Косово един ден ще стане независмо-в това спор няма, но силно се съмнявам това официално да стане до края на 2007, или още по-малко до края на тази година, както някои гореписали чичковци обясняваха съвсем до скоро. Крайно време е сърбите сами да дадат благословията си за Косово, защото и в момента, пък и за в бъдеще Косово остава само една голяма пречка и спирачка за тях. Със смяната на част от лидерите си в близките години-Кощуница, Драшкович и пр. , сърбите ще преодолеят настоящите си сантименти.

Колкото до бъдещето на постсъветското пространство, то нещата са много мътни.Може да стане и така, и вака. Например някои страни-Беларус, Киргизстан, а по-късно и Казахстан, да поискат да влязат в Руската федерация и тя да се трансформира в държава от конфедеративен тип. Не е изключено това да доведе след години и до по-големи търкания в самата Украйна и остри противоборства между източната и западната и части.

Тази теорема за спиране на нарастването на населението към 2061, дето Чичо Фичо изрецитира, няма за сега доказателства. Напротив, бедността, неграмотността, корупцията и упадъкът се възпроизвеждат в геометрична прогресия, и то не само в Африка, но също и в Латинска Америка, пък и в някои части на Азия.
Т.н. глобализация ще помогне на относително много малко хора в Третия свят и няма да реши въпроса. Глобализацията ще помагне най-много на глобализаторите, и далеч по-малко на глобализираните.
15 Ноември 2006 21:59
За принц Ойген се коригирам. По това време най-вероятно се е сражавал в Унгарско срещу турците. Командващият на имперския контингент, завладял Косово през 1689, е бил Лудвиг Баденски. Но останалите факти са точни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД