В момента, когато целият свят си е загубил ума по новия филм за Джеймс Бонд "Казино "Роял", на преден план излиза истинският живот, а той съвсем не е толкова прекрасен, както го представя човекът, живеещ под номер 007. Бившият руски агент Александър Литвиненко, който получи убежище във Великобритания, се намира в болница в Лондон, след като вечерял с приятел-шпионин в суши бар на "Пикадили". Скотланд Ярд разследва възможността той да е бил отровен, вероятно с талий - отрова, използвана от КГБ.
Трябва веднага да уточня - не ми допадат шпионски истории извън роман на Джон льо Каре и в журналистическата си работа съм се опитвала да се дистанцирам от тях. Смятам, че светът на шпионите със своите плащ, кинжал, лъжи и увъртания е силно смущаващ. Всяка истина там стои върху подвижни пясъци. Границите между фактите и измислиците са неясни. Тайният агент си е наистина таен, мъж /или жена/, скрит зад маска, не е ясно кой е той и за кого работи. Избягалите шпиони са доста зловещи: веднъж предали тези, за които работят, след това доста лесно могат да предадат и някой друг.
Затова приемам всички шпионски скандали с много голямо недоверие. Истинската причина за драмата на Литвиненко може би не е тази, която в неделя бивши агенти уверено изтъкваха. Те всъщност трябва да бъдат благодарни на британските власти за свободата, която им дават, за да говорят.
"Официалната версия" е, че Литвиненко се срещнал със свой бивш италиански колега, който обещал да му даде информация, свързана с убийството на журналистката Ана Политковска. След срещата Литвиненко се почувствал доста зле и, подозирайки, че е отровен, отишъл в болница. Преместили го в клиниката "Юнивърсити колидж", където шансовете му да оцелее са 50 на 50. Симптомите му приличат на отравяне с талий, което означава, че той е бил отровен от руските тайни служби. Мотивът? Трябвало да бъде спряно разследването на Литвиненко за убийството на Политковска. Оттук следите водят право към руския президент Владимир Путин. Все пак кой друг би могъл да получи изгода от убийството на Политковска или Литвиненко?
Ясен и точен сценарий, удобен на всеки, който публично го подкрепя - повечето от тези хора са заклети врагове на руския държавен глава. Това обаче не прави историята правдоподобна. Има много други детайли и предположения, които трябва внимателно да бъдат разгледани.
Първото е, че Кремъл стои зад убийството на Политковска. В Русия през последните години убиват известни и не чак толкова известни журналисти - факт, достоен за съжаление. Вярно е също, че Политковска остро критикуваше участието на Русия в Чечения, както и самия Путин. Тя обаче имаше и други влиятелни врагове, а участието на Путин в убийството й би противоречало на усилията, които Кремъл предприе в последно време, за да подобри образа си в чужбина. При тези условия ликвидирането на журналистката е последното нещо, от което Путин се нуждае.
Със или без връзката Путин-Политковска в лансираната версия за случая "Литвиненко" има още няколко доста странни моменти. Според нея на Литвиненко са му били предложени тайни документи за разследването, което води за убийството на журналистката. Ако той е водил такова разследване, по чия поръчка е работил? Дали наистина е имало предложение за предаване на тайни документи или е било направено за подмамване? Дали името на Политковска е било използвано заради популярността й на Запад?
Литвиненко е имал и свои врагове. Той пристига във Великобритания преди шест години, когато са му повдигнати обвинения в измяна. Написва книга, в която напада своите бивши колеги. Ако има руско участие, не е изключено то да е отмъщение от сътрудници на КГБ - по лични или вътрешни съображения.
Спомням си подобен случай. През февруари 2004 г. журналисти бяха поканени в скъп хотел (намиращ се също на "Пикадили"), за да им бъде представена объркана история на руски депутат, който смяташе да се кандидатира на предстоящите тогава избори срещу Путин. Депутатът Иван Рибкин обясни, че бил отвлечен, качен на влак, дрогиран и го заснели в компрометиращи пози. Беше ни казано, че това било дело на Путин и негови тайни агенти.
Оказа са обаче, че истината е доста различна. Не за първи път Рибкин е участвал в подобни пиршества. Той и поддръжниците му в чужбина намерили удобен начин, за да "обяснят" отсъствието от семействата си и в същото време да дискредитират Путин. Накрая Рибкин трябваше да признае истината.
Две неща сега без съмнение са истина: че Литвиненко е агент на КГБ и че заболяването му е истинско. За останалото има много въпроси без отговори.