:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,957
Активни 913
Страници 1,887
За един ден 1,302,066
Анализ

От Боровец изпълзя полицейщина

Коалицията явно оправи всичко в държавата, щом се концентрира върху поредната порция за разширяване на правомощията на МВР и финансовото министерство
В Боровец има доста оперативни квартири и почивни станции на различни служби на МВР. Откакто властта си прави семинарите там, а и след като преди години бяха обрани куп депутати, вече се говори, че тези специфични места са станали още повече. Сигурно и този уикенд, докато в курорта заседава коалиционното правителство, представителите на МВР са били поне колкото самите заседаващи. Но ако се съди по посланията, дошли от Боровец, сякаш е имало семинар на вътрешното министерство и службите, а политиците са ги охранявали.

Замириса яко не само на МВР, но и на полицейщина. За първото има сериозни основания, смущаващо е второто. Критиките на Брюксел към България са основно по линия на Глава 24 "Правосъдие и вътрешни работи" и не престават. В края на ноември излиза и докладът на Европарламента, който ще бъде силно критичен и с основно послание да бъдат вкарани мафиотите и корумпираните в затвора.

Ясно е, че престъпността и тероризмът искат адекватен отговор, който отдавна не се вписва напълно в демократичните принципи и ценности. Обществото и медиите, включително и българските, отдавна са доказали, че се съобразяват с обективните дадености и дават своята подкрепа на правоохранителните и правораздавателни органи, или ако не им я дават, поне не им пречат.

Вътрешният министър например срещна пълна медийна подкрепа заради проблема му с дознателите и трябва да получи право да натоварва и полицаи-неюристи с определени дознателски функции.



Но ето, че пак изпълзяха позабравени идеи,



които очевидно ще разпалят междуинституционални войни, а и от някои мирише на полицейщина. За това обществото трябва да бъде предупредено, защото се трупа един нов Мусала от прекомерни искания. Пък и самите им автори трябва да знаят, че искането на повече правомощия не им гарантира вечна власт.

Предлага се например агентите под прикритие да имат специална защита при даване на показания - да говорят чрез видеовръзка, от някакви специални кабинки, с промяна на гласа, да не им се вижда лицето и прочие. По цял свят агентът под прикритие дава показания при завършване на голяма операция, след която е разбита организирана престъпна група и при която са събрани достатъчно данни срещу съответните мафиотски босове. Така просто издържа обвинението. Защото в противен случай се дават козове на адвокатите и много често събраното пада в съда. Все пак, да речем, че този въпрос е доста специфичен. Но той има своето продължение. Предлага се да падне наказанието за провокация към подкуп, когато тя идва откъм агента под прикритие. В момента в Наказателния кодекс има специален текст, който забранява това под страх от 3 години затвор за провокатора. Това всъщност е предохранителна мярка срещу МВР, за да не се изкуши, разполагайки с огромна власт, да прави постановки. Т.е. този член предотвратява полицейщината.

Другата много смела идея е за данъчната полиция. През последните години тя периодично



пали междуинституционални войни



Предлагана беше и по времето на СДС, и на НДСВ, сега и на БСП. И резултатът е един и същ - изпокарват се депутати, институции, министерства. И как иначе. Наличието й автоматично поставя въпроса какво ще правят икономическа полиция, икономическите направления на контраразузнаването и на ГДБОП? И защо ще се създава спецданъчно звено, ако горепосочените си вършат работата ефективно?

Утре може и Министерство на културата да поиска да си направи полиция срещу иманярите, образованието срещу корумпирани преподаватели, социалното министерство да си пусне полиция срещу крадящите социални помощи и т.н.

Като абсурдна може да определим и идеята при съмнения данъчна ревизия да продължи цели три години. Има ли някаква нормална логика в такова времетраене, освен че ще доведе до космически подкупи.

Полицейщина струи и от идеята данни, събрани със спецразузнавателни средства в досъдебното производство, да се ползват пред съд. Много спорен текст най-вече заради опасността да се вадят записи на "провокирани" разговори.

Но най-голямата екзотика е в готвения Закон за защита на служителя. Никой няма право да уволнява чиновник, докладвал, че например шефът му взема подкупи, даже сигналът да е неверен. Важното е да е "добронамерен".

МВР, службите, финансовото министерство имат огромни правомощия, работят с невероятен ресурс от пари и кадри. Би трябвало да имат възможност и сили да се справят с всяко предизвикателство и без още власт. Ограничаването на индивидуалните права на гражданите никак не е малко и в момента.

Разбира се, този разговор има смисъл, само ако това не е маньовър, с който да отклонят вниманието от единствено очаквания резултат от дейността им - мафиотските босове в затвора, парите им в бюджета.
9
2994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
21 Ноември 2006 04:45
21 Ноември 2006 08:49
Че полицейщината настъпва и то не бавно и неусетно, а с бързи крачки се вижда и без анализи на Отворено общество (странно защо те, които си извоюваха да се мъкнат по РПУ-та сега нещо мълчат).
Но по-лошото е, че с тези мафиотизирани ченгета всъщност настъпва мафията.
Само да запитам дали това, което Григор Лилов написа публично, че и у Поли Пантев и у Доктора са намерени карти на сътрудници на български служби е вярно? Ако е вярно - се оказва, че всъщност настъпват останалите живи колеги на Доктора и Поли Пантев.
21 Ноември 2006 09:08
Ченгетата от бившите (дали?!) Първо главно и Шесто управление на Комитета за държавна сигурност бдят за сигурността на собствените си привилегии, изковани с толкова пот, сълзи и кръв (не тяхни обаче). Боклуци, които да легитимират властта им за жалост с лопата да ги ринеш. Мангалите, турците, активните борци и тяхната многобройна рода, евтината работна ръка, нещастниците пенсионери и прочее сволоч винаги са на разположение на червената олигархия да се продадат за шепа алтъни.
21 Ноември 2006 09:15
Това не бива да изненадва... И в своята противоположност , Демокрацията винаги има своя субект... Нашия и без да го видиш , одма му ший ... фуражката...

21 Ноември 2006 09:44
Александров греши, че в контраразузнаването има икономически отдел.Той отдавна е закрит! А защо , това е друга бира!
21 Ноември 2006 10:35
Кои бе братче ще ти каже, че шефа му е взел некой лев??????
А си гъкнал - а си фръкнал.
На бас по две бири, че ефекта от цялата тази работа ще е пълна мъгла.....
И пак за парите...... Продажна е нацийката, ама нали по добре да се продава у нас..... Все пак париците тука да остават....
И пак ще викна
Да е........а мама му и държавица!
21 Ноември 2006 10:42
..съгласен съм с автора,
21 Ноември 2006 10:47
Санде, къде ти влезе това изпълзялото, та и цяла статия написа бе джанъм...Нейсе, как дразни това ОФ...Ха Ха.
21 Ноември 2006 20:57
Ех деца, нищо не знаете...
Преди 89-та, у всяко държавно учреждение, предприятие, завод, фабрика и пр. си имаше Кадровик!
Др. Кадровик, решаваше въпросът с кадрите!
А както знаете, при комунизЪма - "Кадрите решават всичко"!
.........
Ей, авторът, какво искаш да кажеш?
А?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД