Българската здравна система е изтъкана от абсурди. Най-абсурдното е, че се крепи благодарение на тях. Потребителите на системата - пациентите - не участват в управлението й. Повечето пациентски организации у нас обаче или лобират за фармацевтични фирми, или просто не знаят как да завоюват правата си. Което, уви, значи, че дори и да бъдат допуснати до високите върхове, положителният ефект от участието им в управлението ще е, меко казано, съмнителен.
Част от лекарите в болниците продължават да работят само защото имат богати възможности да реализират приличен доход от рушвети, или от бизнес с консумативи и лекарства, или имат паралелна частна практика. Директорите обикновено си затварят очите. Иначе има риск болниците да останат без персонал.
В здравеопазването често добрата новина всъщност е лоша. Или никаква. В понеделник Върховният административен съд отмени лимитите за направления за прегледи и изследвания, които здравната каса налага на лекарите. На пръв поглед - прекрасно. Това ограничение мъчи открай време и медици, и пациенти, често е повод за скандали пред кабинетите и обикновено води до това, че по-заможните пациенти просто отиват на частен преглед и си плащат изследванията, а по-бедните чакат. Съдът е прав, когато се мотивира, че не може хем да си плащаш вноските, хем да ти отказват лечение, когато ти се наложи. И не следва пациентът да страда от това, че касата има ограничен бюджет и трябва да контролира харченето му. Решението е добро и за лекарите. Основният доход на специалистите в доболничната помощ е от дейност, т.е. талони. При липса на лимити личните лекари ще могат да пращат всеки пациент на преглед, а специалистите ще печелят толкова, колкото заслужават. Джипитата пък няма да влизат в конфликти с пациентите и спокойно ще се консултират със специалисти, когато се налага. Системата ще се отпуши.
Но естествено, това е българската здравна система. Новината е твърде хубава, за да се случи,
лимитите са абсурдни, но без тях е още по-лошо
Първо, става дума за отменени текстове от рамковия договор между здравната каса и лекарския съюз за 2006 г. Той изтича в края на месеца, а решението на съда влиза в сила след публикуването му в "Държавен вестник". Дори и това да стане до края на годината, безлимитната благодат ще е твърде кратка. Още не ясно какво точно ще се договорят лекарите и касата за догодина, но със сигурност свободният достъп няма да се случи в идеалния си вариант. Има няколко възможности и всички са по-лоши от отменените лимити.
За догодина НЗОК разполага със 116 млн. лв. за специализирана помощ. С тях може да плати 4, 5 или 6 милиона талона, например, в зависимост от цената, която плаща за преглед. Може да плати и 10 милиона, но това значи, че лекарите ще получават по 5 лв. за преглед, което е абсурдно. Но не може да плати много прегледи на високи цени, тъй като няма откъде да вземе пари извън определените от бюджета, т.е. вноските, които плащаме. Затова и досега се слагаха лимити.
Ако просто реши да се съобрази с решението на съда и не наложи никакви ограничения, касата ще свърши парите за половин година. Защото със сигурност повече пациенти ще ходят на лекар. Със сигурност и повече лекари ще отчитат прегледи. В оставащата половин година касата просто няма да има пари да плати за каквото и да било. Ясно е кой ще плаща вместо нея, затова подобно решение не е добро нито за пациенти, нито за лекари.
Има друг вариант - няма лимити на талони, но цените на прегледите и изследванията не са фиксирани и зависят директно от изпълнението на бюджета. Ако през януари се отчетат повече прегледи, отколкото касата може да плати, през февруари НЗОК директно намалява цените. Това пък
ще доведе до хаос, откази за лечение
и още по-грандиозни скандали по поликлиники и медицински центрове. И пак ще накара още повече пациенти да си плащат.
Съществува и трети вариант - въвеждане на доплащане за преглед. Така пациентът сам ще регулира собственото си желание да ходи на лекар, тъй като ще се налага да плаща, а медиците трудно ще отчитат мъртви души. Касата може и да си влезе в бюджета, но това окончателно ще изключи бедните от здравната система. Да споменаваме ли, че се задават и кметски избори през есента на 2007 г.?
Верен ход като че ли почти няма, освен касата да разполага с повече пари. Той обаче е най-невъзможният от всички - здравната вноска е закотвена на абсурдните 6% до 2009 г.
За разкош, абсурдите не свършват дотук. Справедливото иначе решение на съда е по жалба на шефа на поликлиника в Русе д-р Цветан Райчинов. След пробива във ВАС той смята да съди здравната каса и да си върне 42 000 лв. глоба, наложена му заради превишени лимити. Е, от цялата каша ще има поне един доволен. Само дето Райчинов е и зам.-шеф на лекарския съюз, лично участва в преговорите за рамков договор и подписът му кротко стои под договора за въпросните лимити. Същите, които той даде после на съд .
Преговорите за догодина продължават. Какви ли нови абсурди ни очакват...