:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,210
Активни 503
Страници 11,113
За един ден 1,302,066
Послеслов

Мрачното наследство на чилийския диктатор

Пиночет успя да стабилизира Чили икономически, но с цената на много насилие и жертви
Снимка: РОЙТЕРС
Чилийският диктатор Аугусто Пиночет поздравява привържениците си в Чили през 1987 г.
91-годишният генерал Аугусто Пиночет почина във военната болница в Сантяго от усложнения след сърдечен пристъп, оставяйки незавършени многочислените съдебни процеси, които трябваше да му потърсят отговорност за насилието в Чили.

Аскетичен човек, който заявяваше, че се ръководи от "духовната сила на Господ", Пиночет гледаше на себе си по-скоро като на войник, отколкото като на политик. Със своя суров вид и любов към военната униформа и тъмните очила, той бе като персонификация на неоспоримия авторитет. Той бе едновременно противник на комунизма и критик на "ортодоксалната демокрация", която по негови думи, "е твърде податлива на инфилтрация и лесно може да бъде разрушена".

"Бих искал да ме запомнят като човек, който служи на своята страна през целия си живот - каза той в едно интервю. - Всичко, което съм правил, е продиктувано от мисълта за благополучието на Чили и аз никога не съм жертвал своите възгледи в името на други страни".

Пиночет дойде на власт на 11 септември 1973 г. след кървав преврат, който свали избраното правителство на Салвадор Алиенде - марксиста, обещаващ да поведе страната по "демократичния път на социализма". Превратът бе подкрепен от САЩ, които въпреки усилията на ЦРУ не успяха да осуетят победата на Алиенде. В мемоарите си тогавашният американски президент Ричард Никсън цитира информатор, който му казал, че ако не се вземат мерки,



Латинска Америка може да се превърне в "червен сандвич"



- Куба от едната страна и Чили - от другата.

Ключов пункт в програмата на Алиенде бе национализацията на промишлеността, включително и на американските компании, добиващи мед, както и преразпределение на земеделската собственост. През 1973 г. в страната бушува инфлация и икономиката е съсипана и заради подкрепяните от ЦРУ стачки на автотранспортната промишленост. Правителството не е в състояние да контролира несанкционираната експроприация на земя, която леви групировки осъществявали по своя инициатива. В опит да удържи властта Салвадор Алиенде иска помощ от армията, която традиционно стои на страна от политиката. Начело на армията е Пиночет. Всъщност твърди се, че Пиночет има съвсем незначителна роля при планирането на преврата. Но е факт, че той е член на хунтата на четиримата, която дойде на власт веднага след това.

След като стана президент,



Пиночет прекрати национализацията



и върна много предприятия и земя на частните собственици. Тъй като не е икономист, приема принципите на свободната търговия на Милтън Фридман. Предоставя свобода на действие на младите чилийски икономисти, които минали обучение при Фридман, и били известни като "чикагските момчета".

Заради всичко това за своите привърженици Пиночет е патриот, спасил страната от политически и икономически хаос. Според тях жестоките мерки по време на неговото управление могат да бъдат оправдани с упоритата съпротива на опозицията и заплахата от гражданска война. Накрая те отдават заслуженото на Пиночет за връщането на страната към гражданско ръководство по конституционни и демократични принципи. Кристиан Лабе, бивш полковник и един от най-близките съветници на Пиночет, каза миналата година, че Пиночет е приел факта, че ще умре отхвърлен в собствената си страна, където неговите достижения се атакуват от противниците му. "Той много добре разбира, че така се случва с великите хора. Те трябва да разчитат на съда на историята, а не на правосъдието на съвременниците си", каза Лабе.

През последните години от живота си Пиночет загуби много от своите симпатизанти, след като многобройните разследвания откриха факти за финансова корупция, включително и милиони долари от държавни фондове, преведени на различни чуждестранни сметки. Само през октомври чилийските следователи обявиха, че са открити 10 тона злато на стойност 160 млн. долара на името на Пиночет в хонконгска банка.

Пиночет управлява Чили до 1990 г. с насилие, за описанието на което отидоха години. Според последни официални документи, включващи показанията на над 30 000 души,



неговото правителство е убило най-малко 3197 души



и е изтезавало около 29 000. Две трети от регистрираните случаи са станали през 1973 г.

Пиночет напусна президентския пост през 1990 г., но запази своето влияние върху армията до 1997 г., когато стана пожизнен сенатор. Той напусна и тази длъжност през 2002 г., оправдавайки се със слаба степен на деменция и физическа немощ - заболявания, които му помогнаха да избегне стотици съдебни дела. Въпреки всичко през последните 2 години юридическите искове срещу Пиночет набраха скорост - някои негови ключови съратници бяха осъдени на затвор и сред роднините на жертвите на режима му се появи надежда за възмездие. Пиночет пет пъти бе поставян под домашен арест, последния път - миналия месец, във връзка с убийството на двама от телохранителите на Алиенде.

Сред престъпленията, в които обвиняват Пиночет, са няколко убийства, осъществени от тайната полиция на диктатора - DINA. През 1999 г. прокурорите във Вашингтон започнаха разследване за възможната роля на Пиночет при взрива през септември 1976 г., когато бяха убити Орландо Летелер, бивш министър на външните работи на Чили, и неговият 25-годишен американски асистент Рони Карпен Мофит. 6 души бяха осъдени на затвор за това убийство. Делото бе възобновено през 1998 г. след ареста на Пиночет и неговото 17-месечно задържане под стража в очакване на екстрадицията в Испания по обвинение в убийство и мъчение на испански граждани в Чили. През 1999 г. той е върнат в Чили, където на следващата година Върховният съд го лиши от имунитет.

През 2002 г. съдът призна, че Пиночет страда от мултиинфарктна деменция. През 2004 г. решението бе преразгледано и Пиночет бе признат за способен да застане пред съда. Съдебните искове срещу него заваляха. Той бе лишен от имунитет във връзка с делото на генерал Карлос Пратс, неговия предшественик начело на армията, който бе убит заедно с жена си при взрив в автомобила му през 1974 г. в Аржентина. Миналата година обаче друг съд върна имунитета му.

Дълго време



Пиночет се държеше предизвикателно пред прокуратурата



и отказваше да се извини за своите действия като президент. Но по време на празненствата за 91-вия си рожден ден миналия месец неговата съпруга прочете заявление, в което диктаторът поемаше "политическата отговорност" за своето правителство. Разтегливата формулировка слабо удовлетвори семействата на жертвите.

Първото широко международно настъпление срещу Пиночет бе след смъртта на Летелер през 1976 г. САЩ спряха за няколко години военната помощ за неговия режим. ООН и ЕС осъдиха Чили. Пиночет разпусна DINA, но реорганизира секретната служба под друго име. Чилийското правителство се съгласи да изплати компенсация на САЩ, но така и не призна съучастие от страна на властите.

През 1978 г. Майкъл Таунли, бивш сътрудник на ЦРУ, който работеше за DINA, бе признат за виновен, че е сложил бомба в машината на Летелер. Той посочи за свои съучастници генерал Мануел Контрерас, командир на DINA, и директора по оперативната работа на чилийските спецслужби Педро Еспиноза. През 1987 г. капитан Армандо Фернандо Лариос, бивш оперативен работник в DINA, се предаде на американските власти и съобщи, че Контрерас му е казал, че лично Пиночет е издал заповед за убийството, но не представи доказателства за това. През 1993 г. чилийският съд прати Контрерас и Еспиноза в затвора.

Макар през последните години от управлението на Пиночет жестокостта в Чили чувствително да намаля, все пак кървавите събития не бяха рядкост. Така например през 1986 г. организацията Frente Patriotico Manuel Rodriguez - FPMR, имаща връзка с комунистите, заяви, че се отказва от "мирните протести" в полза на насилието и саботажа. Лидерът на чилийските комунисти Володя Тейтелбойм заяви, че това ще е година на "титаничните баталии". На 7 септември FPMR извърши покушение срещу Пиночет, но той остана жив, благодарение на опитния си шофьор. 5 негови телохранители бяха убити, а 12 - ранени. В отговор агентите от спецслужбите похитиха четирима комунисти от техните домове и ги убиха. Бяха арестувани над 50 привърженици на лявото движение, а правителството обяви извънредно положение.

През 1980 т. правителството на Пиночет прие нова конституция, а през 1988 г. бе проведен референдум трябва ли той да остане на власт. Пиночет получи 43% от гласовете и отказа да бъде кандидат на президентските избори през следващата година.

Днешната президентка на Чили Мишел Бачелет заедно с майка си също е била подложена на изтезания от правителството на Пиночет през 1975 г. Нейният баща е бил арестуван и починал от сърдечен удар в затвора след изтезанията скоро след преврата. Правителството на Бачелет обяви, че за Пиночет няма да има държавна церемония на погребение, както е характерно за бивши управници. Синът на Пиночет Марко Антонио каза, че тялото ще бъде кремирано, защото неговият баща се опасява, че гробът му може да бъде осквернен от враговете му.
 Демонстранти отбелязват годишнината от военния преврат в Чили, свалил правителството на Салвадор Алиенде и довел на власт Пиночет.
150
3790
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
150
 Видими 
12 Декември 2006 00:37
пиночет е кървав диктатор, последният фашист на xx век, убивал и репресирал опоненти, зло като него не служи на Господ, умря в международния ден за правата на човека, искал е индулгенция, но е в ада при другите си колеги, а фридман изповядва пазарният механизъм като основен двигател на икономическия растеж, скаран с държавната регулация и едва ли е одобрявал жестокоста и мрачното насилие на пиночетовците
12 Декември 2006 00:46
Латино- Ънълогични на наш'те ПРОСТОТИИ
12 Декември 2006 00:59
Пиночет е садист и завършен фашист. Нека обърнел внимание кой ще реве под тая статия.
Израза "титанична баталия" е плод на жонглиране с три езика английския превод най-вероятно не е успял да асимилира напълно испанското batalla titanico та журналиста го изсрал само леко сдъвкано, а българския журналист го усвоил оттам и изтръсил от своя страна в почти същия суров вид на българската публика.
12 Декември 2006 01:05
"Така например през 1986 г. организацията Frente Patriotico Manuel Rodriguez - FPMR, имаща връзка с комунистите, заяви, че се отказва от "мирните протести" в полза на насилието и саботажа. Лидерът на чилийските комунисти Володя Тейтелбойм заяви, че това ще е година на "титаничните баталии". На 7 септември FPMR извърши покушение срещу Пиночет, но той остана жив, благодарение на опитния си шофьор. 5 негови телохранители бяха убити, а 12 - ранени. В отговор агентите от спецслужбите похитиха четирима комунисти от техните домове и ги убиха. Бяха арестувани над 50 привърженици на лявото движение, а правителството обяви извънредно положение."
Много интересно, какво щеше да се слу4и на тези, които стрелят по бай Тодара, убият сума ти негови телохранители? Дали щяха да бъдат 4 убитите или шяха да бъдат 40 000?
Или пьк какво ще се слу4и на тези, които приложат този трик на Путин?
Или на Буш? След "Катарина", при про4истването от бандити на НЮ Орлиънз, бяха избити много пове4е престъпници, но някой да иска да съди Буш?
12 Декември 2006 01:07
Пино4ет спаси 4или от комунизма. Това стига да му се издигне паметник от злато.
А това, което стана с него, е поука за бъдещи диктатори: НИКОГА не сдавайте властта.
12 Декември 2006 01:10
ама ти различаваш ли насилие срещу невинен, опонент и престъпник, само едното е демократично
12 Декември 2006 01:29
Да Пиночет е диктатор в класически латиноамерикански стил. Лично не е убивал никого, както комунистически боклуци, които ни управляваха десетилетия с окървавени ръце. Уважавам протестите на хората загубили близки хора от управлението му, което спаси Чили.
3000 човека - за колко време управление? Нашите комунисти убиха тридесет хиляди в сянката на московските си покровители.
Синовете им още не са изчистени от управлението на България - кога българинът ще излезе да протестира, когато някой комунистически убиец си отиде от този свят?
Българино, събуди се!
12 Декември 2006 01:36
Бях ученик по време на събитията и след смърта на Алиенде"ни наливаха в главите че ...както казва Пейчо Пеев!Да , има жертви и то навярно е имало и много невинни между тях!Ако не бяха се взели тези твърди мерки обаче, днес Чили щеше да е втора Куба, а сега е една преуспяла за /Л.Американските стандарти/страна! Та за такива като нас драскачи е твърде голяма лъжица да определяме кое е добро и кое зло за една цяла страна!Щом го е изтърпял Господ и му е подарил 91 години сладък живот-може и да не е толкоз чер, колкото го изкарваха комунягите!
12 Декември 2006 01:39
Да ама комунягите ги направи на нищо, подред, по домова книга, по азбучно, абе от пред , от зад, от страни, от горе(като Аленде усети) и от долу.

Е така трябва и деншно време да се деиства срещу врага на западната зивилизация, но няма топки, топки няма.........много метросексуалност.
12 Декември 2006 01:43
мога и сам да оценя диктатор като него, насилието срещу невинни е зло, правото на живот ми е дал Господ, и никой изрод не може да ме репресира и убива, историята е помагало, случило се е за да не се повтаря
12 Декември 2006 02:11
Антибиотик, умен човек си и не впрягай каруцата пред коня. Съдизма от една страна не оневинява съдизма от другата страна. Няма кауза която да оправдава смърта на един дори човек, за 3000 дори не ми се използват мерките на циниците да меря. Позволявам си изтъркано клише, но със смърта на всеки човек умира една вселена, никой няма право на тоя избор, нито съдия , нито президенти, нито полицаи, нито прайвът Раян.
12 Декември 2006 02:22
спомням си филм с мерил стрийп и джеръми айрън, жената на френския лейтенант май, е там имаше военен преврат, жестокост, насилие, убиха мисля дъщеря му в страшни мъчения, е, въз основа на кои закони, демокрация нали е правото на закона, и каква е разликата комунистически, фашистки диктатор, все убийци
12 Декември 2006 02:27
Никоя друга лъжа не оневинява съдизма на Пиночет като мита за "марксиста Алиенде". Алиенде не е нищо повече от привърженик на капитализъм с повече човешко лице. Западния свят тогава е истеризиран със заплахата от комунизъм и всичко по-ляво от "чикагската школа" е предател. Аленде е това което е Лула, Киршнер, Хуго, еквадорския... давайте пещерняци нататък сигурен съм че имате списък.
И друго ми направи впечатление, явно "транспортна стачка" е класическа схема на ЦРУ. Като се сетя че на Картър в САЩ са изиграли същата сценка за да докарат малоумния пещерняк Рейгън и е излязъл късметлия щото после идва JFK
12 Декември 2006 02:27
Абе "човечецът" не е виновен бре той само ... "Аз не съм диктатор, просто изражението на лицето ми е такова." Аугусто Пиночет
12 Декември 2006 02:45
насилието е болест, трудно ще излекуваш носителя и, в момента дежурното гоце ми лази по гърба, пари, светнал съм като слънце, ами социален, с човешко лице, думикрат по закон и морал, това е, ела да спиш
12 Декември 2006 03:02
Абе т'ва "съдизма" да не някакво ново изобретение на пещерняците?
Иначе "дискусията" тука е ясна, точно както ще бъде и скорошната такава по повод кубинския съдист.
12 Декември 2006 03:45
Аз само бих казал, че на първите демократични митинги в България хората усетили за първи път свободата да кажат на глас мнението си пред много хора скандираха Пиночет!Всички знаят какво остави той лошия и какво нашите добрите след себе си.3 000 е малка цена за злото от което ги е избавил-справка Р.България.
Поклон пред него , поклон и пред невинните жертви.Поклон за избитете комунисти няма да направя-това е било доро и богоугодно дело.
12 Декември 2006 04:06
Аре, аре отиде си човека... Човек ли казах, простете обърках се нещо... Не е най гнусния диктатор, ама се с стремял бая. Впрочем тези каде 3000 знаете ли откъде идват?От доклад в който старателно не са били включвани разстреляните извън сграда или кола на армията/полицията. Например двама живи изгорени не са в този списък (ако някой иска мога да цитирам), щото е станало на улицата.
Но като гледам тези във форума, които защитават Пиночет се успокоявам- само боклук сред тях, няма страшно.
12 Декември 2006 04:42
Това за десетте тона злато не го вярвам.
12 Декември 2006 04:46
тъй тъй огледайте се добре фашаги. После кога дойде оная лакърдия за "ислямо-фашизма" да не стане някоя грешка Фашизмите по методите ще познаете. И комуно-фашизма и фашизма на "чикагската школа" и ислямо-фашизма нямат никъде човека в дневния ред.
12 Декември 2006 05:10
Учудвам се, че има хора, които защитават един корумпиран кървав диктатор, само защото бил антикомунист. Ми че то по голям антикомунист от Хитлер има ли ? Пък е и искрен патриот и не е избивал собственият си етнос, в името на чужди корпоративни интереси.
*
Някой хора не искат да разберат, че не е важно дали човек е комунист или антикомунист, не е важно какви идеи има (или няма), а дали е готов да ги устоява по демократичните правила на играта и признавайки същите права и на другите граждани и идеи.
*
Демокрация и антикомунизъм не са тъждествени. Демокрацията е правилата на играта, докато антикомунизма, комунизма и коя да е идеология са само играчите.
Недопустимо е един играч да променя правилата на играта в своя изгода.
*
Непростимо престъпление е, когато го прави с насилие.
12 Декември 2006 05:15
olele
12 Декември 2006 05:20
Chile $ 11, 900 2005 est.
Russia $ 11, 000 2005 est.
Venezuela $ 6, 400 2005 est.
Cuba $ 3, 500 2005 est.
Ако наследството на Пиночет е мрачно, то какво е наследството на ВВП, Уго Чавес и Фидел Кастро?
12 Декември 2006 05:33
Oracle - ! Дойде ли му на човек сЪдизъм до главата става страшно!

Ей мухадо, мислех да поспоря малко с теб, но като видях, че слагаш Алиенде при "капиталистите с човешко лице", а Рейгън при "пещерняците" разбрах, че няма смисъл. Стой си там където си. Добре ти е!

Поздрави от един несЪдистичен пещерняк !
А, щях да забравя: "Venseremos", "Viva Fidel, Viva Che"

Редактирано от - Prof. Brezinski на 12/12/2006 г/ 05:35:31

12 Декември 2006 05:39
Погледнах снимката от профила ти! Да не би US Coast Guard, да са те снимали когато плуваш от Острова на свободата към страната на Големия Сатана? Нещо развълнуван ми се виждаш...
12 Декември 2006 05:42
Наследството на Пиношет не е мрачно а е блестящо.
Предотврати още една Куба и спаси Чили от комунистическото варварство и мизерия.
Още една статистика:
БВП (на глава от населението по ППП):
1.Чили - $12, 000
2. Бразилия - $8, 500
3. Венецуела - $6, 200
4. Куба -$3, 500
Куба е блатото на латинска Америка!
12 Декември 2006 06:01
ФЛ, ти явно не си ходил в Куба. Какви 3500УСД, какви 5 лева! Куба има такъв брутен продукт само ако доларите се смятат както по времето на Тодара: един УСД беше 80 стотинки. Нямат откъде да ги извадят тези 3500УСД, не произвеждат нищо, освен захар и хубави проститутки.
12 Декември 2006 06:14
FL,
сравненията по БВП на глава от населението са некоректни, без да са преизчислени по съпоставими цени и без да се отчита разпределението. (Нали знаеш, че когато един яде свинско, а друг зеле не се получава, че всеки яде свинско със зеле, освен в статистиката ?)
*
Трябва също и да се отчета, каква част от БВП е извънпазарен и напректика неостойностен.
*
Има и още нещо в което тези сравнения са неизползваеми. Прост груб пример:
Сравни американец получаващ 2000 долара заплата, и плащаш 1500 долара наем (изплащане на заем за жилище), 300 долара за здравеопазване, 100 за образование и 100 долара данъци и кубинец получаващ 100 долара заплата, на когого жилището и здравеопазването и образованието му е безплатно, а не плаща и данъци.
*
Разбира се примерът е груб и служи единствено да илюстрира неизползваемостта на подобни статистики.
12 Декември 2006 06:46
babajaga Не съм специалист по ГДП но мисля че голям процент се зачислява за service(услуги)!Така че всички които получават заплати като чиновници, учители, лекари, адвокати влизат в изчисленията.
Така комунистическите страни дето бъкат от бюрокрация получават висока оценка за ГДП.
12 Декември 2006 07:02
Яко е по пещерите. Хомо сапиенс още не се мярка. Огледаите се фашаги, добре.
12 Декември 2006 07:28
Научаваме се, че: "През 1973 г. в страната бушува инфлация и икономиката е съсипана...", което показва, какво? Че комуняките немат празно. За три години управление Алиенде организира всеобхватен погром в Чили. Горе-долу същото направиха Луканович и Виденов у нас. Дали ние извадихме късмет, че се разминахме с валутен борд и без Пиночет, или чилийците извадиха късмет с обратното, ето на този въпрос историята още не е дала окончателен отговор.



Мара ба, el cueva sá diЪca!


12 Декември 2006 07:40
Пиночет спаси Чили от комунизма.Паметник трябва да му се издигне, Поклон пред този велик Човек.
12 Декември 2006 07:48
oIo,
Хората са ти дали отговора, ама ти си спрял на средата на изречението.
През 1973 г. в страната бушува инфлация и икономиката е съсипана и заради подкрепяните от ЦРУ стачки на автотранспортната промишленост.
12 Декември 2006 07:56
... и още три ключови цитата:
Превратът бе подкрепен от САЩ, които въпреки усилията на ЦРУ не успяха да осуетят победата на Алиенде.

Ключов пункт в програмата на Алиенде бе национализацията на промишлеността, включително и на американските компании, добиващи мед,

Само през октомври чилийските следователи обявиха, че са открити 10 тона злато на стойност 160 млн. долара на името на Пиночет в хонконгска банка.
12 Декември 2006 08:02
Пустото му ЦРУ - докарало кубински съветници и АК-47 за президента-милионер-левичар.
И пак шофьорите виновни! Те не са ли работническа класа?
Баси!
12 Декември 2006 08:10
Начи оле-ле, не ти издържа конструкцийката. Бах тва ЦРУ - не успяло да предотврати идването на власт, ама успяло да организира стачки и да бутне Алиенде. How come, бе брато?


Обиколките с левата идея на рамо не променят ситуацията със самата идея. Освен диваци и варвари, камуняките са кръстоска между колорадски бръмбар и марокански скакалец. След тех остава лунен пеизаж и хиперинфлация. Случайно оцелелите след комунизма се отдават на връл патриотизъм и сладки халюцинации за дългата ръка на ЦРУ.
12 Декември 2006 08:10
"Управлението на Пиночет бе труден период за Чили. САЩ са на страната на жертвите на неговия режим", се казва в изявление на Белия дом.
12 Декември 2006 08:16
oIo,
ако погледнеш архива, ще видиш, че никога не съм защитавал комунистите и левичарска икономическа политика. Винаги обаче съм бил на страната на демокрацията и на истината.
*
А истината за кръволока диктатор Пиночет е че е бил използван от две американски компании за да защити интересите им в Чили. Истината е и че тези две компании са успели да пробият в тогавашното ръководство на ЦРУ и то им съдейства.

Редактирано от - ole-le на 12/12/2006 г/ 08:18:33

12 Декември 2006 08:59
Все още се учудвам на кривогледството комунизъм-антикомунизъм. Пиночет е клетвопрестъпник и убиец! Клел ли се е да спазва демократичните закони? Нарушил ли е клетвата? Оправданията за марксиста Алиенде и какво можело да стане, не хващат дикиш пред нормалните хора. Защото "ако"-то не е факт. Ако цапа и мирише. Ако баба ми беше мъжка, щеше да има дръжка.
И - най-точното - йезуитите са имали девиз, че целта оправдва средствата. Абе, хора - десетки години ни виха в букет, та да сме стигнели светлото бъдеще! И сега ни вият - за светлото ЕС. Оправдавва ли целта средстват - сред които милиони погубени животи? А в Чили - "само" 3 000! И не са бунтовници, а защитници на демократичния ред, на законно избраната власт.
Впрочем, защо паметта ви е така услужлива, та забравяте действията на ЦРУ и ITT?
ПИНОЧЕТ БЕШЕ ПРЕСТЪПНИК! Да му се свети маслото в чревото адово - вовеки веков!
И, моля ви, не ме атакувайте с елементарщини за комунизъм -антикомунизъм! ВСмешни и жалки сте и двете страни. Алиенде, доколкото разбрах, е просто просветен капиталист и националист. Искал е богатствата на Чили да са за чилийците. И умря в изппълнение на клетвата. Това поне го поставя много по-високо от престарелия властолюбец, клетвопрестъпник и убиец .
12 Декември 2006 09:04
Понеже често из форума се споменават термините "демокрация" и "тирания", позволете да ви напомня една "класация".
Първо има държава- тя е териториално образувание с население и съответна власт /власт е да правиш закони, да ги прилагаш и да наказваш за неспазване на законите/.
Държавите имат държавно устройство /унитарни, федерации, конфедерации/ и форма на управление / монархии, републики/.
Републиките могат да са парламентарни и президентски.
Парламентарните републики могат да се управляват чрез еднопартийно управление /тоталитарни/, многопартийно управление /демокрации/, или военни диктатури.
Следователно, най важно е да има държава. Демокрацията е само един от под-начините тя да се управлява. Най-добрият под-начин, безспорно.
Но ако сте болен, и лекарствата не са помогнали, нали ще повикате хирург! Това също е начин за лечение, макар и доста кървав...
12 Декември 2006 09:09
WHATS UP, КАК ЛИ БИ ЗВУЧАЛО СЪЖДЕНИЕТО ТИ, ЧЕ 3 000 ДУШИ СА МАЛКА ЦЕНА, АКО ТИ БЕШЕ В ТОВА ЧИСЛО? ИЛИ ТВОИ БЛИЗКИ? и КАКВА Е ТАЗИ ЦЕННОСТ, ЗА КОЯТО ЧОВЕШКИЯТ ЖИВОТ Е ЦЕНА?
Абе, хора, не осъзнавате ли, че нормални чилийци са станали жертва /жетва/ заради личните интереси на генерала, искащ да е самовластник? И да сравнявате Пиночет и Сталин, и с Рейгън, и със Саддам, и с Хитлер, и с другаря Бай Тошо, и с когото щете - човешките жертви нямат оправдание!!!
Бил спасил от комунизма...Какъв комунизъм, тяхната компартия /ако не е била такава само по име/, беше далеч от Москва и дъртофагите там. Избраха ли си Алиенде? Да! Отказа ли да приеме изгодни за някои американски мегафирми договори? Да! Някой да е одобрявал Пиночет - освен ония от хунтата, дето той постепенно разчисти? Не! Е, каква демокрация, какви пет лева?
И, преди пак да лаете за комунизъм, попитайте се готви ли сте да станат костите ви основа за "всеобщо щастие", ръкопводено от един фашист, комунофашист, ислямофашист и всякаква друга хищна гад!
12 Декември 2006 10:01
Трябва да се поздравят за моралната и логически издържана позиция на ole-le и генек
... останалите ги кърши една работа не си е работа.
12 Декември 2006 11:50
Аугусто Хосе Рамон Пиночет Угарте родился в 1915 году. В сентябре 1973 года в результате военного переворота возглавляемая им хунта пришла к власти. У хунты было много сторонников в Чили, недовольных реформами Альенде, три года президентства которого сопровождались экономическим хаосом, гиперинфляцией и политической нестабильностью. После переворота в Чили были отменены демократические процедуры, запрещены левые партии, урезаны полномочия профсоюзов, введена цензура. В стране сложилась практика тайных расправ над политическими оппонентами - не только на чилийской территории, но и заграницей. Пиночет проводил неоконсервативную экономическую политику. Правительство приватизировало пенсионную систему и банки, были снижены налоги, экономика страны постепенно вышла на устойчивый рост. Однако даже при Пиночете хозяйственные успехи страны в значительной степени определялись успешной работой корпорации Codelco. Этот крупнейший в мире производитель меди был национализирован правительством Альенде, компания по сей день остается в государственной собственности. На фоне быстрого развития экономики хунта стала реанимировать некоторые демократические институции. В 1980 году была принята новая конституция, и Пиночет стал президентом сроком на восемь лет. В октябре 1988 года генерал организовал референдум о доверии к себе. Однако власть он передал гражданскому правительству лишь два года спустя – предварительно зарезервировав за собой значительные привилегии и защиту от судебного преследования внутри страны.
В 2004 году стало известно, что генерал имел секретные счета в офшорных банках, пополнявшиеся, как полагают, за счет государственных средств. От начала судебного процесса Пиночета спас только преклонный возраст и состояние здоровья.







Редактирано от - Пейчо Пеев на 12/12/2006 г/ 11:54:54

12 Декември 2006 11:50
Пиночет не е фашист, нито режимът му е фашистки. Стар навик на комунетата е да наричат нещо, което не им уйдисва и ги дразни, "фашистко". Прочее, комунистическият режим у нас беше много повече фашистки, отколкото диктатурата на Пиночет.
.
Пиночет е масов убиец и диктатор със сигурност, но за да заслужи титлата "фашист", се иска много повече. Фашизмът, особено в най-отровната си, червената разновидност, унищожава фундамента на обществото. Фашизмът не е просто юмрук, който бие, а тотален контрол. Пиночет е стимулирал инициативността и предприемчивостта, фашизмът ги унищожава и оставя мутанти, които чакат някой отгоре да им сипе в паничката. Пиночет се разкара сам от властта и сега в Чили има истинска демокрация, докато у нас червените кърлежи нямаха никакво намерение да се махат -- и не се махнаха, само мутираха. Ние си имаме президент Гоце ченгето -- да не би чилийският президент да е ченге? Да не би Чили да има мутри, излюпени в гнездото на ченгеджийницата, както е у нас? След Пиночет в Чили има будно гражданско общество, което отказва да се примири с кървавите методи на бившия режим. В контраст на това, след края на соца, стадото у нас показа пълно равнодушие към концентрационните лагери на комунетата. Като при това жертвите на червения режим у нас са много повече от тези на пиночетовия в Чили. Очевидно, Чили има много по-будно и активно общество и заслужава по-добрата съдба, която има.
12 Декември 2006 11:56
На 91 г.! Ами Кастро ако остане на власт още 11, не ми се мисли за кубаносите.
babajaga2-2, не си прав за хубавите проститутки - че са евтини, да. Ама хубави?
12 Декември 2006 11:58
Нека ври в казана тази мръсна нацистка свиня. Жалко че и той като кумира му Хитлер успя да се измъкне ненаказан. На този свят може да се правят много компромиси, но компромиси с нацисти - НИКОГА!

12 Декември 2006 12:02
West Coast, не си много в час за историята на Чили. Пиночет не се разкара сам от властта, а чилийците го принудиха чрез референдум. Има известни заслуги за икономическото стабилизиране на страната, но разкритията за негови сметки в стотици милиони зад граница са доказателство, че много повече е могъл да направи за чилийската икономика.

Редактирано от - Nevezha3 на 12/12/2006 г/ 12:46:36

12 Декември 2006 12:05
Въобще не е толкова лош-избил 3 хиляди и малко в името на родината си-ами комунистическата ни сган, колко българи изби в имено на СЪВЕТСКАТА СТРАНА ???да не говорим за помакедончените !
12 Декември 2006 12:30
ole-le
рядко срещан толкова умело сдържан и точен постинг


btw. Гледам нюзовете тия дни - бе много народ "празнува" смъртта на Пиночет. Видите ли "празнува" - горките хорица...
12 Декември 2006 12:39
Уважаемият К по-горе каза "... отиде си човека... Човек ли казах, простете обърках се нещо...", а аз да добавя - не човек, а политик.
Комунисти, фашисти, всички тези етикети са всуе.
Имперският комунизъм сложи Алиенде на власт и досъсипа държавицата, а демократическият капитализъм пък организира кървав преврат и даде рамо за стабилизиране на страната.
Вярно, че страната стъпи на крака.
Но от всичкото това остана една голяма рана в съзнанието на цял свят от зверските убийства на много хора.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД