----------------
"Ако МВР смята да печели уважението и подкрепата на обществото, вече трябва да се чисти нависоко. Така ще има и лице да разследва всички останали корумпирани из държавата. Още повече че министър Румен Петков оглави и правителствената комисия за противодействие на корупцията. Замазването с някой и друг дознател, инспектор или сержант има временен ефект и винаги се връща като бумеранг - и откъм Евросъюза, и откъм българското общество."
---------------
Поддържаме тази поредица от години, защото смятаме за нужно да покажем, че и в органите, призвани да се борят срещу битовата, икономическата и организирана престъпност, има бандитизъм, понякога от мафиотски тип. И за да приветстваме всяко нарушаване на професионалната "омерта". МВР е сред институциите, които най-целенасочено се опитват да се преборят с вътрешната корупция. Но колкото повече скандални случаи излизат наяве, толкова обществото започва да се плаши от размерите на явлението.
Вътрешният министър Румен Петков очевидно не се церемони през последните месеци и дори вдигна летвата. Пенсионирани, освободени по взаимно съгласие или пък уволнени бяха шеф на национална полиция, на столичния КАТ, дознатели, шефове на районни полицейски управления, на РДВР-та. Да не говорим за десетките пътни и гранични полицаи, хванати или да контрабандират цигари, или да карат пили, или пък да вземат рушвети по пътищата.
Но или до Петков стигат само "подбрани" сигнали и реализации, или не смее да качи антикорупционните удари още по-нависоко, или наистина не му е удобно да признае размерите на корупционните и престъпни практики в институцията. Времето обаче е пред него.
25-годишен дознател бе арестуван за притежаване на близо 1 кг хероин. Въпросният наркотик е бил веществено доказателство и е изнесен от склада от дознателя. Според официалното съобщение на вътрешното ведомство и на военна прокуратура той предал дрогата на трето лице - т.е. за да бъде продадена, после обаче се размислил, взел наркотика обратно и се предал. Сам по себе си
случаят е скандален и показва сериозни пробойни
Защото така и не става ясно кой пази веществените доказателства, как могат да се изнесат те. Може ли някой да даде гаранции, че не се е случвало?
Междувременно вътрешният министър уволни трима души от ревизионната служба на МВР - официално, заради допуснати нарушения, като по този начин те са ощетили бюджета на министерството. По същото време бяха образувани дисциплинарни производства срещу други трима служители на МВР, допуснали различни нарушения. Има данни за участие в група за кражба на кабели на полицай от РПУ в системата на монтанската областна дирекция. Според официално съобщение той щял да отговаря за "злоупотреба с доверие и деяния, несъвместими с етичните правила, за поведение на държавните служители в МВР, с които се уронва престижът на службата". Интересна формулировка за подобно деяние, но просто такъв е законът.
Наскоро бяха хванати и двама служители на Гранична полиция, които бяха сложили "чадър" и дори според прокуратурата направо са охранявали контрабандния канал за цигари за милиони евро край Тюленово. Бяха уволнени и двамата полицаи, които простреляха край Велинград и убиха човек.
По това време
бяха вкарани и обвинителните актове
на военна прокуратура срещу бившия шеф на столичния КАТ и срещу ексшефа на националната пожарна. Първият бе обвинен, че в периода 17 януари -19 май 2006 г. е прикрил 11 души, срещу които е трябвало да бъде образувано наказателно производство. За тях е имало достатъчно доказателства, че са извършили престъпление. Става дума за спрени на пътя пияни шофьори с над 1.2 промила алкохол в кръвта, които трябва да бъдат предавани на прокуратурата. Вместо това обаче той им налагал глоби с наказателни постановления на КАТ и ги отървавал от преследване по Наказателния кодекс. Дали ще издържи това в съда тепърва ще видим. Но само по-себе си е достатъчно скандално, че това се твърди от МВР и военна прокуратура. Тук е и още едно следствено дело, по което обвиняеми ще са поне още 4-ма бивши служители на КАТ.
Вторият - бившият началник на пожарната, пък бе предаден от прокуратурата на съда само за неправомерно даване на служебен GSM на неговия шофьор и на неговата секретарка. Трудно е да се повярва, че това ще издържи в съдебна зала, но твърденията и на прокуратурата, и на МВР са, че той се проверява по още няколко преписки. Според инспектората в МВР ген.Кирил Войнов не е създал условия за предотвратяване на корупционни практики.
Бил е начело на службата 13 години, а за това време няма изготвена нормативна наредба, съгласно която гражданинът при проверките за пожарна безопасност да се ориентира редовен ли е или не, твърдят инспекторите.
Тук трябва да се отбележат и два случая с бивши служители на МВР. Единият се опита да обере банка в центъра на София. При това в полицейска униформа. После се оказа, че бил затънал в дългове от хазарт и е бил уволнен от МВР преди време. И още един задържан се оказа бивш служител на МВР - шеф на дирекция в икономическото министерство се оказа бивш контраразузнавач. Месеци наред той прал пари, изнасял секретни материали. Странно защо сега е разкрит.
Междувременно вътрешният министър
уволни трима сравнително висши полицаи
заради това, че са попълнили неверни декларации. Според МВР и неговия инспекторат било засечено, че всеки от тях е внесъл искане в общината за предоставяне на имот с право на строеж в две села. Според кметските разпоредби обаче било записано, че кандидатите за такъв терен не трябва да имат друга собственост. В личните си декларации двама от полицейските шефове записали, че не притежават имоти, а третият оставил празно място. А те имали. Така терените за строеж в тези села им били дадени по цени от 10-15 лв. на кв. м.
Сега тримата твърдят, че са били натопени и че ставало дума за тенденциозна, поръчкова и политическа атака. И че ще обжалват дисциплинарните си уволнения пред съда. Времето ще покаже кой прав и кой крив. Ако наистина са виновни, трябва да отговарят и наказателно. Ако ли пък не, трябва да има, както самият вътрешен министър обяви, съд за всеки, който клевети и набедява МВР.
И още нещо каза Петков. Че "огромната част от над 60-те хиляди, работещи в системата, са почтени и честни хора". Не може една цяла система да се петни. Още повече че тя действително се опитва да бори корупцията
и организираната престъпност в своите редици
Сега се предлага например агентите под прикритие да не отговарят за провокация към подкуп, ако извършат подобно действие във връзка със службата. Напълно възможно. Но на първо време нека да им бъде разрешено да провокират към подкуп само служители на МВР.
Да се види резултатът и после да бъде въведено всеобщо, ако има ефект, почистване в системата.
Просто нещата в МВР не са чак толкова розови и системата допуска не само нарушители на закона, но и очевидни бандити, някои от които даже организирани. А обществото е далеч по-чувствително, когато става дума за престъпност сред онези, които трябва да се борят с нея. Затова и трябва да има далеч по-нетрадиционни методи за противодействие.
Съществува и очакването на обществеността да бъде ударена подкупността и на по-високите етажи в системата. Това е единственият начин да се докаже, че в МВР не съществува вътрешноведомствена "омерта", при която началниците се пазят взаимно.
Редовно трябва да се проверяват например имуществените декларации, които всяка година се подават от служителите на МВР. Наивно е оправданието, че няма как да се засекат данните за 60 000 души. Ако пък е чак толкова трудно, да се направи една извадка от началници и ще се види какво е декларирано и какво е придобито от тях и семействата им. Както на няколко пъти предложихме, достатъчно е само за ден да се завардят всички платени паркинги в големите градове и да се види какви коли има в тях. И колко са на полицаи, пък било то и с пълномощни. Този експеримент бе показал интересни неща.
Съществен проблем е, че съдилищата често връщат уволнени по съмнения за корупция хора обратно в системата. Така се губи и малкият ефект. Има и абсурдни случаи, в които уволнявани, наказвани, разследвани веднъж се връщат с поредното ново правителство, ръководство на МВР и на РДВР. И излиза, че е без значение какви грехове имаш, все едно - един ден политическата "палачинка ще се обърне" и пак влизаш в играта. А това е условие да оцелява организираният престъпен синдикат в самата система.
Така или иначе обществото очаква от системата да покаже, че по никакъв начин не търпи свои служители, които искат подкуп на пътя, които опъват чадър над контрабандните канали, крият веществени доказателства, продават дрога, крадат кабели, вземат тлъсти рушвети, охраняват бандити, крадат телефони на посланици, продават безбандеролни цигари и т.н, и т.н.
---ГОРЕЩ ТЕЛЕФОН
Сигнали за корупция и нарушения на полицаи могат да се подават на телефон 982-22-22. Другият начин е през сайта на МВР - http://www.mvr.bg. Още на началната страница има линк "Антикорупция". Натискането на този бутон води до рубрика "Сигнали за корупция в МВР", където има подробно описание на алгоритъма за подаване на съответната информация.