:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,632
Активни 552
Страници 9,099
За един ден 1,302,066
Прогноза

Нисък трафик обърква бъдещето на магистрала "Тракия"

Официалните данни за потока коли от София към Бургас показват по-слаба натовареност на аутобана, който става неизгоден за концесионерите
Автор: Институт по транспорт и комуникации
Данни за движението по основните направления изток-запад
Да има или не концесия за магистрала "Тракия"? Това е въпросът, по който правителството все още умува поне по официални признания. Според различни източници сагата ще свърши най-късно до около месец, но никой не желае да признае в прав текст, че португалците си отиват.

Така или иначе, за тях настава време разделно. Те без търг или конкурс получиха от правителството "Сакскобургготски" опцията да достроят, обновят и стопанисват трасето от София до Бургас, северната дъга на софийския околовръстен път и участъка от столицата до ГКПП-Калотина.

Поне формално засега никой не изключва сценарий "предоговаряне на контракта", стига фирмите да приемат условията. Двата най-проблемни момента остават дотирането на приходите, които концесионерът ще получава, ако случайно се окаже, че трафикът не достига, и исканото от държавата гаранционно писмо за пред банката кредитор на консорциума. Първото условие означава данъкоплатците да субсидират едно частно дружество, като му плащат компенсации, в случай че печалбите му са по-малко от предвиденото. Второто - правителството да даде своеобразна държавна гаранция, че при фалит на концесионера, ще поеме всички кредити, които той е теглил заедно с лихвите. Което си е доста опасно упражнение не само за кабинета, а за цялото народонаселение, от чийто джоб биха излезли евентуалните компенсации.

По-страшното е друго - по думите на зам.-министъра на регионалното развитие Савин Ковачев португалците са пожелали още по-високи цени за изграждане на магистралата. Т.е. вместо заложените 2.7 млн. евро на километър, са поискали 3.5 млн. евро. И макар представителят на португалските дружества Георги Ченев да обяви, че не са искали завишаване на цените и са били съгласни с всички искания на държавата, декларациите му увиснаха в пространството. Особено след като се видя колко струва участъкът от магистралата от Бургас до Карнобат, който беше пуснат в експлоатация в началото на октомври - 2.1 млн. евро за километър.

Оттук насетне нещата са въпрос на политическо решение. Тоест



на ход е тристранната коалиция



и от крачката, която ще направи или не, зависи доколко ще се впишем в транспортна карта на Стария континент.

Защото поне официалните данни за пътникопотока по основните направления Изток-Запад изглеждат драматични към днешна дата (виж картата). Дори на пръв поглед участъкът от Стара Загора до Айтос не изглежда особено перспективен за евентуалния концесионер на аутобана. Според последното официално преброяване на трафика (представителната извадка се прави през 5 г. и последната е от 2005 г.), в зоната от Стара Загора до Айтос пътникопотокът варира около 9000-10 000 МПС на денонощие.

"Едно трасе се дава на концесия, когато трафикът е поне 16 000 единици на денонощие. Под тези нива би било нерентабилно", коментираха от Института по транспорт и комуникации. А и освен това трябва да се отчетат други два важни фактора. Част от пътникопотока все пак е сезонен и високите цифри се регистрират главно през лятото. Освен това преброяването обхваща и местния трафик, т.е. движещите се примерно от Карнобат до Айтос. При наличие на високоскоростно платено трасе е малко съмнително дали возещият се между тези два града няма да предпочете алтернативен път.

Експерти от транспортното министерство и пътни инженери коментират също, че в такъв равнинен терен концесията става рентабилна едва когато трафикът достигне 16 500 коли на денонощие. "Проблемът е, че има определени разминавания в методологията на прогнозиране на трафика на Централна лаборатория "Пътища и мостове" (ЦЛПМ) към пътния фонд и тези, които лансират чужди консултантски или пътно-строителни компании с интерес към пътните концесии в България", казва съпредседателят на Сдружението на пътните инженери и консултанти инж. Павел Диковски. Както той, така и други пътни инженери смятат, че методиката, по която все още работят от ЦЛПМ, е доста остаряла, а това води до немалките маржове в трафика. А всяка цифра в повече или по-малко означава определено количество пари, които държавата после ще трябва да плаща на концесионера.

Без значение дали ще се изгубим в данните за трафика или не, по-страшното е, че



вече ставаме най-изостаналата провинция



на Европа по отношение на международните транспортни потоци. Транспортните коридори, превозвачите и бизнесът са като скачени съдове. Липсата на удобни и сигурни пътни артерии води до оттегляне на превозвачите, до понижаване на приходите от пътни такси, развитие на инфраструктурата и бизнеса около шосетата и т.н.

До момента България се опитваше да се рекламира като основна пътна артерия по направлението изток-запад. Изтънелите линии, които могат да се видят на картата при две от ключовите входни точки - при ГКПП-Капитан Андреево и при ГКПП-Калотина, обаче са доста притеснителни. Или поне подсказват, че част от международния трафик вече заобикаля България.

Още по-драматично се очаква да стане положението през следващата година, когато гърците довършат 95% от строителството на "Виа Игнатия". Още повече, че южната ни съседка вече планира и връзка от Солун до Лесковац. "Това означава жестока конкуренция, с която ние трябва да се справим своевременно", коментира зам.-министърът на регионалното развитие Димчо Михалевски. По думите му правителството е амбицирано до началото на 2009 г. да завърши магистрала "Марица" (Оризово-Капитан Андреево), да е пуснало в експлоатация "Тракия" и да е наясно с пуска и съдбата на "Струма" (София-Кулата).

През тази година бяха пуснати 90 км нови магистрали и бяха обновени 1500 км републикански пътища. Плановете за догодина са да бъдат въведени в експлоатация още 40 км нови магистрали, а годишният минимум на рехабилитираните пътища да се окаже пак поне 1500 км. Дано те да се окажат изпълнимо препятствие, а не твърде висока летва, която трудно ще прескочим. Но тъй като идната есен все пак има и местни избори, като нищо километрите и новите шосета да се окажат дори повече от заложените. Жалко, че този филм го гледаме само в предизборно време.

--------

КАРЕ: Сценарии за дострояването на "Тракия"



След 2 седмици ставаме признати европейци. Можехме ли да сме малко по-напред поне с "Тракия"? Вероятно, ако сегашните държавни мъже, а и онези преди тях действаха малко по-дългосрочно и рационално. Работната група, която се опита да поправи грешките по концесионния договор за "Тракия", лансира 5-6 варианта на министър-председателя Станишев.

В интервю пред "Сега", зам.-министърът на регионалното развитие Савин Ковачев заяви, че най-резонно към днешна дата ще е решението аутобанът да се доизгради с пари от бюджета по Закона за обществените поръчки. "Най-малкото така ще скъсим сроковете за довършването, тъй като по закон провеждането на една концесионна процедура отнема 300 дни", коментира той.

Транспортни експерти са на мнение, че е най-разумно "Тракия" да се довърши по досегашната схема - като се тегли заем от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), с пари от която се изграждат участъците от Оризово до Стара Загора и от Карнобат до Бургас. Още повече, че ЕИБ отпуска най-изгодните условия и най-нисколихвените заеми, сравнено с другите финансови институции, подпомагащи държавите при изграждането на инфраструктурата. Лансира се дори идеята самата магистрала да се стопанисва от държавата и тя да събира приходите от таксите. Или да отдаде след конкурс мениджмънта и поддръжката на трасето на една или няколко частни компании и да получава определени концесионни възнаграждения.

Вариантът "Тракия" да се доизгради по досегашния начин пасва и на вкуса на някои от големите български пътно-строителни компании. Публична тайна са и фирмите, които най-често се спрягат като евентуалните изпълнители - "Главболгарстрой", TRACE и свързаните с Васил Божков пътни компании.

Както обикновено обаче медалът има две страни. Експерти от транспортното министерство предупреждават, че възлагането на магистралата на няколко участъка по линията на ЗОП крие някои рискове. Един от тях е, обектите да се спечелят от чуждестранни фирми със съмнително реноме, чиито дъмпингови цени впоследствие вероятно ще бъдат преанексирани и напомпани значително. Другият - недоволните да тръгнат да обжалват процедурата, което още по-сериозно да проточи процеса с дострояването.
45
11141
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
18 Декември 2006 00:21
:/ "...Първото условие означава данъкоплатците да субсидират едно частно дружество, като му плащат компенсации, в случай че печалбите му са по-малко от предвиденото..."
......................................... ......................................... .....................................
НИЩО НОВО!
Правителството на НДСВ продаде електроразпределителните дружества със задължение на държавата да осигури на новите собственици /един от тях е ДЪРЖАВАТА Чехия!/ минимум 16% Печалба/рентабилност/!!! Което, ако НЕ се постига с намаляне на Разходите, се постига с увеличаване на Приходите- най-вече чрез УВЕЛИЧАВАНЕ на цената на тока! Кожето и става, де!
18 Декември 2006 00:37
Грешка некаква ще да има тука... Форумните царелюбци отдавна доказаха, че трафика край Стара Загора е веке 45000 автонобиля на денонощие. Пак злостна пропагнда срещу мъдрите решения на дедо съзирам...
18 Декември 2006 00:53
И друг път съм писал, че макар всички м-ли да са важни, приоритетно трябва да се построи м-ла Хемус от Ябланица до Шумен с добри връзки с двете основни автомобилни врати за Европа - Видин (при неочертаващо се влизане на Сърбия в ЕС в близките десетилетия) и Русе. Другото стратегическо трасе е София - Кулата с отклонение за Гюешево. Кулата - Ботевград - Видин - Русе - Варна ще е най-важният международен автомобилен път у нас в близките десетилетия. Пътят София - Пловдив е завършен, а Оризово и Ветрен е по-второстепенен участък. Оризово - Кап. Андреево е унизително да се пътува опт Турция към Пловдив, но реално ще служи само на турците. Бургас е пристанище за внос на руски суровини, обслужва Лукойл и Кремиковци и превозът е по железниците или по бъдещите тръбопроводи. М-ла Черно море също не бива да изостава, и построяването на по-широк път Е87 на север до румънската граница - четвъртата шосейна връзка с ЕС, румънците имат вече широк път от Констанца до границата.
18 Декември 2006 01:32
Айде пак да напишем за неразбралите - дедо ви Цар си иска обезщетенията по договора. Никаква магистрала няма да строи, щото не ще - иска паре кеш. Затова ако държавата се навие и на тия цени, ще предложат още по-високи или нещо друго невъзможно.
Една свестна държава досега отдавна да е решила тоя проблем.
Абе тоя човек суши не яде ли?

Редактирано от - Han на 18/12/2006 г/ 01:59:00

18 Декември 2006 01:56
Имам подозрения, че дедо ще апне Полония за закуска и за още ще пита - зер е аванта...
18 Декември 2006 01:58
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 18/12/2006 г/ 10:27:55

18 Декември 2006 03:41
бе те много тънички откъм границите данните за движението от снимката. аз виждам един плътен черен поток селяния дето се стича в големите градове. много дебел за софия и по-тъничък за варна и бургас. по средата - нищо.
18 Декември 2006 07:52
Концесията се разсъхва. Сбъдва се мечтата на андрешковците. Но те пак недоволни.
18 Декември 2006 08:03
durt kozel, интересно наблюдение. Остава едно количествено изследване за връзката между отдалечеността от София и склонността да се предпочете друг по-близък голям град. Види се, преломната точка е нейде в Сливен
18 Декември 2006 08:16
...борбата и ние да си имаме инфлация...
18 Декември 2006 08:17
"Много дебел за София" - да те чуе Азис, цел ще те разцелува...
18 Декември 2006 08:24
Струва 2, 1 млн. / км. , а договорирали 2, 7 млн/ км. малоумниците блюдолизци и дупедавци на Сакскобургготски !
В чии интерес ?

То е ясно !...

И докато затвора в Белене не бъде отворен отново и СПОЦЕАЛНО за САКСКОБУРГГОТСКИ и кликата му и то доживотно и за последния от тях , спряведливостта няьма да има място на територията , наречена България !

Ама и за този резултат си е виновен УВРЕДЕНИЯ ГЕНЕТИЧЕН КОД на българина , който като говедо се втурна към кланницата , наречена управление на Симеон Сакскобургготски !...
18 Декември 2006 08:40
Кулата - Ботевград - Видин - Русе - Варна
Моля?
18 Декември 2006 09:01
Концесията се разсъхва. Сбъдва се мечтата на андрешковците. Но те пак недоволни


Да, с или без концесия - бай Ганьо пак ще пцова. Андрешко ще се крие в блатото и отвреме на време ще се пуща с каруцата по магистралата, за да пцува и той дупките.
18 Декември 2006 09:13
Тия сега ли чак го разбраха? Е, ще повторя - ако представиш желаното за възможно, става ли реално?
Патриах и Оло, прочетете в съботния брой за Андрешко и не ругайте човека. Тук из блатото има един сух, неграмотен, полусержант с лош говор. И се мъчи да олепи нещо от държавата, дето навремето приела дедо му по едни непрани гащи.
Наистина - целта са обезщетенията. Кой ев подписвал? Симеончовите хора. Кой ще получи парата сега? На Саймън синчето чрез португезетата. На съда всичко е ясно, да плащат баламите.
18 Декември 2006 09:27
Точно така, генек. Сичко требе да е ако не безплатно, то поне силно еФтино! Тва здравеопазване, топлоподаване, пътища... да плащат бунаците!
18 Декември 2006 09:40
Оло, и къде в разказа Андрешко е казал, че всичко трябва да е безплатно?
Но виж - да нагласяваш даннми, да лъжеш, да се опитваш нагло да крадеш - и това не ние, ЕК му го каза на Саймъна, това е безочие. И престъпление. Не, че някой щше го накаже. Нашето са мнения, Саймън, Велчев, магистралата, Кирил - дето не е никакъв принц или княз, това са реалности!
И каква концесия - магистралата бая направена, те идват да довършват и пари ще събират, . Хайде и ние да сме минавали и маме представа какво е.
Повгледай се в договора и, ако не си с пожълтени царски гащи, ще видиш как елементарно се опитват да крадат. Казвм ясно - КРАДАТ!!! Е, такива си заслужават да стоят в блатоот. И Андрешко добре ще направи, ако ги остави. Ама не - кой знае защо не вярвам да се разсъхне концесията. Мошениците ще си доуредят нещата, ание ще заобикаляме магистралата и пак ще плащаме чрез данъците си.
18 Декември 2006 10:01
Ей на, виждаш ли. Даже не вярваш, че се разсъхва концесията. Как да ти помогна?
18 Декември 2006 10:16
Тази карта ми напмня за времената, когато основните приоритети на БГ бяха СССР и арабите. Сега не виждам връзките към ЕС.
18 Декември 2006 10:26
По данни от 2003, квито имам подръка, 74.5% от транзитния трафик минава през Капитан Андреево, а едва 7.8% през Кулата. Най-голям дял от минаващите през Капитан Андреево минават и през Калотина (32.7%), следват тези през Русе (22.6%) и Оряхово (11.8%). Произходът и предназначението на това движение е основно Турция, следвана от Германия, Румъния и Гърция.
.
Може да се предположи, че наличието на Виа Игнатия (1) ще повлияе в някаква (отрицателна) степен на общия обем превози и (2) ще привлече някаква (навярно минимална) част от минаващите по маршрута Капитан Андреево - Калотина през Кулата. Въпреки това Капитан Андреево няма как да не остане важен пункт.
.
От друга страна, когато някой ден има Дунав Мост 2 и ние и румънците си нагласим довеждащата инфраструктура, някаква част (предполага се - голяма) от минаващите през Калотина и Оряхово ще минават по моста.
.
Горните работи означават, че от гледна точка на транзитното движение важните пътища са АМ "Тракия" и АМ "Марица", І-5 (и ІІ-55) и І-1 (Е-79).
.
Що се отнася до вътрешния трафик, за да се направи разумно предположение какво ше се случва оттук нататък същият следва да бъде разглеждан не общо, а първо по вид - товарен и автомобилен, и второ, автомобилния по цел - трудови, делови пътувания, а също и за отдих и туризъм. Не съм виждал прогнози за трафика по реп. пътна мрежа, макар че е възможно в гореспоменатия ИТК да са правили (щото ако не са те, няма кой друг в България); истина е и това, което казва П. Диковски - че прогнозните коефициенти на ЦЛПМ са си чиста измишльотина. Без точни прогнози и въобще добър модел на трафика в ЦЛПМ, който постоянно да се обновява, секви спорове кое направление е по-важно са безсмислени, а разумна стратегия за развитие на пътната мрежа на практика не може да се прави.
.
Единствените видове пътувания, за които може да се каже нещо по-точно, са трудовите и за отдих. Трудовите междуградски пътувания типично са на късо разстояние и времето за пътуване рядко надвишава 1 час, щото иначе става идиотско. Участъците, по които се извършват, са лесни за идентифициране и оценка на ефективността от нови инвестиции. Тези пътувания имат огромно значение, но остават пренебрегнати поради факта, че всички обичат да говорят и действат на едро. Сравнително по-добре стоят нещата с пътуванията за отдих, щото туристическият бизнес има някакво ниво на организация и мрънкя и напиня да се оправят пътищата, които ги интересуват. Всичко останало обаче е пълна мъгла, която няма да се разсее, докато не се промени мисленето и нагласите в пътищарските среди.
.
Иначе по статията - за пръв път виждам да се цитира името на Г. Ченев, който до този момент стоеше по в сянка. Допускам, че след като са го оставили него да преговаря, то е много възможно португалците да са се отказали от цялата работа. Също така се чудя защо оставиха този интелектуален великан С. Ковачев да преговаря от наша страна, ама не намирам разумен отговор. Иначе приказките му за финансиране директно от бюджета са пълни простотии, няма как да стане.
18 Декември 2006 11:02
Чичо пак се осра политически.
Колега , трасето Капитан Андреево - София е най-печелившо, с най голям трафик и най- перспективно. И точно тук най-напред трябва инвестиция.
18 Декември 2006 11:02
Иначе приказките му за финансиране директно от бюджета са пълни простотии, няма как да стане.
А да финансираме от бюджета директно Симеоновите чакали може?
18 Декември 2006 11:12
ГЕНЕК , в момента гл. прокурор Велчев събира доказателства за оневиняването на Мадридския Шмекер и солташ.ц.те му по двата основни скандала - болницата и магистралката. И за двете договорчета ще плащаме , мърдане няма. Дали ще има виновни?? При договора за болницата виновни се очертават обикновени чиновници на 3- то ниво, заедно с параджията и чистачката на здравното министерство. Сега очаквам виновниците за магистралния договор.
18 Декември 2006 11:34
Не мога да разбера какъв е този плач, че турските и арабските тирове, щели да ни заобикалят. Голяма работа.
Ще има много добри ефекти това явление.
1. Доста ще намалеят избитите и осакатени хора по пътищата.
2. По пътищата ще се пътува много по спокойно, особено тези който не са автомагистрали, като тези по маршрута Свиленград - Русе.
3. финасовата загуба няма да е фатална, защото едва ли някой си дава представа как на един нашенски път му се отразява преминаването по него на претоварен тир при 42-43 градуса по Целзий.
4. Ако големия поток от автомобили автоматично значеше построяване на добри пътища, то аз се чудя къде са те в България, ако досега тук е била много натоварена пътната мрежа.
4. Разбира се ще има пострадали - магистралните проститутки, митничарите, граничните полицаи, но това мисля ще го понесем.

18 Декември 2006 11:45

Май единствената хубава новина е, че се очертава чуждия поток да заобикаля България и няма да доразбива и дозадръства нашите шосета.
18 Декември 2006 11:46
Тази карта явно е остаряла поне с няколко месеца при положение че не е нанесена отсечката от Бургас до Карнобат на магистрала "Тракия". Вместо да се чудят дали ще е рентабилна да вземат да турят един чиновник да брои по колко коли минават по тази отсечка за денонощие и така за 5 дена ще разберат приблизителната средна бройка на преминаващите автомобили.
18 Декември 2006 12:19
Аз твърдо дуржа на мнението, че магистралите трябва да не се дават на концесия, а да се построят от държавата и всички свободено и безпрепядствено да можем да се ползваме от тях! А това, че още не сме си построили всички транспортни пътища си е наш проблем, а по-точно на недалновидни управници.
18 Декември 2006 12:23
Май единствената хубава новина е, че се очертава чуждия поток да заобикаля България и няма да доразбива и дозадръства нашите шосета.

Лошата пък е, че Еуропата ше спре да дава кинти за транзитни маршрути, които и ние по съвместителство ползваме.
18 Декември 2006 12:32
Да има или не концесия за магистрала "Тракия"? Това е въпросът, по който правителството все още умува поне по официални признания. Според различни източници сагата ще свърши най-късно до около месец, но никой не желае да признае в прав текст, че португалците си отиват...

Това е хубава новина.
18 Декември 2006 12:42
До GONG
Не е с няколко месеца, а с цяла година. Пише, че данните са за 2005 г. За 5 дни броене нищо не може да се разбере. Броенето се извършва по МЕТОДИКА, приета от ООН и е еднаква за всички. Иначе няма съпоставимост на данните. И в USA и в Аржентина и в Китай все така се прави. Така се прави в цялото ЕС. Така че данните от броенето на ЦЛПМ са си добре.

За прогнозите е друга работата. Там броенето е твърде малка част от необходимата информация и ЦЛПМ (пък и всеки друг) не може да я вземе от никъде. Трябва сам да си я събира, обработва и т.н. Едно подобно проучване за България би отнело 1, 5 – 2 години и цената му ще е съпоставима със строителството на 1 км. магистрала. Лошото, обаче е, че едно такова проучване ще определи бъдещите обекти, а това няма да се хареса на управляващите ни. Те желаят сами да си ги определят, сами да си ги разпределят, сами да си им взимат комисионните….. Най-сладките обекти са безсмислените!!! После се оправдават, че нямало прогнози, че сметките не се получили, че нещо се било променило и затова сме в джаза. Това важи не само за пътищата. Същото е и в железниците.
Изобщо темата е твърде обширна, а положението силно “забатачено”.
Все пак да си го кажем едно към едно – за подобно проучване винаги (абсолютно винаги) могат да се вземат пари от ЕС. Безвъзмездни!!! Но само ако си поискаме. За последните (поне 10) години не се намери правителство, което да реши да поиска!!!
18 Декември 2006 12:44
Подкрепям на 100% мненишето на Чичо Фичо за приоритетите на нашето магистрално строителство.
Целият този подход е тъп: да строим магистрали там, където е най-голям потокът.
Тъпо, тъпо, тъпо - целта на този подход е само една: да се събират такси, такси, такси.
Построяването на една магистрала не се разглежда като елемент наразвитието на инфраструктурата, вследствие на което ще се увеличи потокът.
Естествено, че северна България няма поток - няма пътища!
Ти направи, байно, магистралата и тогава ще ти се увеличи потокът, и не само...Изпрати билет и покана и че дойдем да ти откършиме и на тебе два шамара...
И бай ти Марко няма да ходи от Варна за София през Сливен или до Бургас през Провадия.
А може би в популярен план магистралата Сфоия-Бургас се разглежда като Пътя-на-софиянци-до морето.
То пък едни софиянци, то пък едно море край Бургас - вчера бях край село Черноморец - само масивно застрояване, гипсокартон и кал, андрешковска кал.
18 Декември 2006 12:47
Напълно съм съгласен с TIR.
18 Декември 2006 13:01
Какво ме интересуват тираджииски проблеми?!? Колко пъти ще му трябва да навие геврека или натисне спирачката. В цивилизацията хората за персонални пътувания ползват влакове и самолети. Кой се друса по магистрали с лека кола?
18 Декември 2006 13:01
Благодаря веролом
И аз с теб
18 Декември 2006 13:43
Тъкмо щях да давам лични наблюдния как трафика на европейски турци през Хърватия, Сърбия и БГ намаля напоследък и какво да видя - BWW смята, че такъв трафик не ни и трябва. Ами то да не ходим и на ресторант, та да не пречим на келнерите! Или да пускаме само "хубави" немски и български камиони (и леки коли), а да спираме турските. Ако на ден през БГ минат 10 000 гастарбайтери и дадат по 20 евро това за пренебрегване ли е?
18 Декември 2006 13:50
Ей големи боклуци се оказаха след 10-то ноемврийските политици.
За 16 години нищо не успяхяа да направят. Като чета тези обяснения и като гледам какво е направила Унгария - магистрали от Будапеша до всяка една от границите - Сърбия, Хърватско, Славакия, Австрия, към Румъния (не знам дали е довършена или е до Дебрецен) умирам от яд.
Тези нашите не могат на две магарета сламата да разделят, толкова ялова и импотентна политика никога не сме имали. То ей така започна в края на 70-те и през 80-те години. Започнаха едни спорове дали да се строи метро или да не се строи, дали да се строят магистрали или да не се строят.
30 години спореха дали да се разширява южната дъга на околовръстния път. Всеки акъл дава и нищо не се прави. След 1989г. съвсем се забатачи.
Абе на прости хора демокрация не им трябва. Те одма се изпокарват и нещо няма да свършват. На такива като нас Сталинска диктатура му е майката. Да строят Вогодонски канали, че да им дойде акъла в главата. А нашите сега им дай да разсъждават.
То и в във Форума е същото. Плюят напосоки, това, че е за плюене за плюене е, ама викам на Круелка хайде станете и вие министри и оправете държавата. Пък тя, ама аз знам, че не ставам. Не ставала ама акъл да дава ставала. И в министерствата е същото. Дай им само акъл да дават и да се репчат на всяко решение и ако могат нещо да завлекат.
18 Декември 2006 13:58
Фичо
Понеже си от Варна ти натискаш за магистралата до Варна. Там е работата, че магистралата до Свиленград е важна за Европа, защото тя свързва Европа с Близкия Изток. Съгласен съм, че магистралата до Видин, поне отсечката София-Видин трябваше да бъде построена преди приемането ни в ЕС. И Дунав мост отдавана трябваше да бъде построен, за да не минаваме през Сърбия. Ама виж по-горния ми постинг.
18 Декември 2006 14:37
Пътят София-Варна, дори през летните месеци, е значително по-малко натоварен от пътя София-Бургас. Съответно, първо би трябвало да се донаправи магистралата София-Бургас.

Между другото, защо КАТ не спретне една статистика с това къде стават ПТП? Смея да твърдя, че загиналите по пътищата биха били доста по-малко ако я имаше точно тази магистрала.
18 Декември 2006 15:05
Изобщо не ме интересува въпроса, от къде ще минават тировете за Турция, Сирия, Ирак, Иран, Ливан и т.н.т. независимо дали са български, турски или немски.
Да минават, от където си искат.
Но стана ясно, че никой не иска да строи магистралата на свой риск, а искат аз като български гражданин да им гарантирам печалбата.
Ако пътните такси са толкова много че с тях се строят стотици километри пътища в България, ами постройте си колкото си искате магистрали с тях, защо държавния бюджет да спонсорира такава "златна мина".
Стига социализъм. Ако никой не иска да строи магистрала в България на свой риск то всичките тези приказки за изпуснатите транзитни такси са пълни глупости.
18 Декември 2006 16:46
Ще ни заобикалят естествено, като се мотаем като обрани евреи! От 40 години приказкити с киломтре повече от магистралите!! Ето сега царските хитречета за да гушнат няколко стотин хиляди долара, забатачиха работата с 2 години.
18 Декември 2006 17:49
Бай Драгане, аз нищо различно не съм казал. Добре знам разликата между мнение иу реалност. И за парното вчера някой каза, че разследванетпо е в правилната посока - надолу. И за магистралата, и за болницата. Да не би някой да е повярвал, че всичките, дето си го избраха - политици, министри, съдии и прокурори - са си избрали екзекутор? Ами! Ние спорим коя е най-вярната посока на магистралите, ама хората си въртят далаверата.
Абе, защо по модерному е бизнес, а при нас - ориенталско-балканското далавера?
И къде отиде благородният дух на Саймън Сакса, дето щеше да работи за светлото бъдеще? Пък се оказа ориенталски дребен мошеник. По дух, иначе яката краде!
18 Декември 2006 17:55
Пръстенът София-Бургас-Варна -София по план трябваше дастане готов за експлоатация през 1998г, Да бяха почакали и това щяха да приватизират, Пуста алчност и наглост!
18 Декември 2006 18:01
Пак лъжи и измами. Всичко се прави за да се поискат 5.5 млн. евро.Че то по тази магистрала ако трафика е слаб, то останалите трябва да ги затворят.
Крадливо племе са политиците.
18 Декември 2006 18:12
От тая карта се вижда с просто око че ако има нужда от една магистрала това е София-Бургас другото може да мине със селски пътища.
01 Юли 2012 12:53
Истината е, че с тия усилени строежи на магистрали Борисов обслужва главно мутрите, заможните слоеве, трафика на турски стоки, турците, пътуващи за Европа и чужденците, пътуващи за Турция, ако българите в масата си печелят, колкото да преживяват и не им е до пътувания накъдето и да било, и ако ние самите нямаме действаща и развита икономика и производство, а такива ние нямаме, защото Борисов е чужда подлога и съсипва както националната енергетика, така и другите отрасли.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД