Филип Димитров е роден на 31 март 1955 г. Завършва английската гимназия в София и право в СУ "Св. Климент Охридски". Работи като адвокат до 1990 г. От декември 1990 г. до края на 1994 г. е председател на СДС, а след изборите през октомври 1991 г. става първият демократично избран премиер. Посланик на България в ООН от 1997 до 1998 г. и в САЩ от 1998 до 2002 г. Депутат в 36-ото и 37-ото НС.
- Г-н Димитров, има ли политическо решение за това как и с кого СДС ще участва в изборите за евродепутати?
- Политическото решение е самостоятелно явяване. Ясно е, че първо тези избори са много важни. Второ - те са въпрос на отстояване на позициите на политическата сила, която обяви европейската перспектива на България и обърна посоката на българската политика и на българското развитие още през 91-92 г. И удържа тази посока. Без това България нямаше никога да бъде член на НАТО и на ЕС.
- Това е историческият залог за вас. Но какъв е политическият залог за СДС на тези избори?
- От 12 години насам СДС не се е явявал сам на избори. Сега, когато става ясно, че сред множеството лични партии СДС единствен има възможността да докаже, че е партия, която защитава възгледи и принципи, е много важно той да застане на терена с ясна идентичност.
- Напълно ли изключвате възможността за обединение с другите десни партии?
- В момента този въпрос не стои. Ние вече преживяхме едно неуспешно обединяване, което бе сведено до надигравания. Това според мен не е полезната технология за тези избори.
- Изненада ли ви информацията, че Петър Стоянов се кани да оглави евродепутатската листа на СДС, а като номер две се спряга шефът на СОС Владимир Кисьов?
- Тази "информация" не бива да се взима сериозно. Няма никакво политическо решение кой ще води листата. Хептен никакво решение няма как точно ще бъде подредена тя. За мен е деликатно да говоря по тази тема...
- Да, не са тайна амбициите ви да се кандидатирате за евродепутат.
- Аз съм заявявал не един път, че бих участвал в битката за позиция в ЕС и в реализацията на такава позиция за България. Това е естествено и очевидно. Това си е в голяма степен каузата на моя политически живот, затова вярвам, че има какво да предложа. Но това се решава според правилата на СДС. А пък идеята някой някъде да ме "влачи" ми звучи, меко казано, нелепо.
- Петър Стоянов ли се заявява като вашия влекач в листата?
- Да не влизаме в тона на някои по-скоро злонамерени изказвания от довчерашни СДС фигури. Разбира се, сигурно има и хора, които си мислят, че председателят на партията може да води листата. Аз лично съм малко скептичен към дистанционното лидерство.
- Как според вас трябва да стане селекцията на кандидатите за евродепутати в СДС. Чрез първични избори или по преценка на ръководството?
- И най-естествената процедура като първичните избори има и своите недостатъци, които притесняват доста от хората в СДС. Когато предлагах предварителни избори за президентския вот, наши симпатизанти от цялата страна казваха: "За Бога, недейте, хората ще решат, че пак се карате". Но в СДС има комуникация на различните равнища и всяко становище може да бъде чуто достатъчно отчетливо. Предполагам, че ще има някакъв представителен форум, на който да се чуят гласовете на нашите структури. Истината е, че сме и позакъснели за предварителни избори. Но това не означава, че хората няма да си кажат думата. Националният съвет е овластен от устава да решава, но би било лудост, ако националното ръководство не се съобрази с гласовете, които идват от страната, защото това би означавало да се лиши от възможността за широка подкрепа. Всъщност, въобще не е толкова трудно. Демокрацията избира между кандидати, не ги измисля.
- Ако изхождаме от прогнозата на Петър Стоянов, че СДС може да спечели най-много две места в Европарламента, притеснява ли ви третото място, което ви отреждат в листата?
- Уважаема госпожо, първо никой нищо не е подреждал. Второ, никой не ме е питал съгласен ли съм на подобно нещо.
- Ако се запази тази подредба, няма да участвате, така ли?
- Отказвам да коментирам неща, които не са били обект на решаване. Малко ме дразни това, че тези избори се представят като раздаване на жилища под наем и се търсят крайно нуждаещи се.
- Как си обяснявате, че БСП изведнъж се присети да лиши СДС от втори временен евродепутат, което пряко ще ви засегне?
- Това не е нова клюка. Първата клюка беше да има представител от независимите. Понеже е нелепо, отпадна. Втората беше Иван Костов да си вземе Тагарински и Праматарски, за да има по-голяма група от СДС. И то не стана, надявам се поради елементарни морални доводи. Сега пък взе да го иска БСП. Не че й трябва. Не ме щат и туй то.
- Закъснява ли законът за избиране на евродепутати?
- Ако трябва да бъдем съвсем честни, това, което става, е неучтиво. Не е възпитано по този начин да се държиш с нацията и да извадиш закона в последния момент преди изборите. Иначе от гледна точка на неговата приложимост, не мисля, че има голям проблем.
- За или против интегралната бюлетина сте?
- Интегралната бюлетина е белег на цивилизация. Тя пести пари и е технологически по-удобна. Но най-вече показва грамотност на нацията. Мисля, че не трябва да отстъпваме от нея. Технологията е ясна. Не могат да бъдат събрани по 36 имена от всяка листа, но за всекиго е ясно, че няма партия, която ще вкара 10 души в Европарламента, така че ако се изпишат само първите 10, е напълно достатъчно. И в други страни е прието хората да проявят предпочитанията си само за този ограничен кръг лица. Хубаво е да има преференциални листи. Трябва да е ясно обаче, че във всички страни, в които е прилагана преференциална листа, са нищожно малко случаите, в които това е повлияло на подредбата. Тоест, повечето хора са склонни да приемат това, което партийните централи са им предложили. Обикновено тези партии, в които има голяма разлика между предлагането и предпочитанията на избирателя, просто не печелят избори.
- Тогава защо да го има този преференциален елемент, след като нищо не променя?
- Вероятно има психологическа стойност. Не виждам защо да бъдем неучтиви с избирателите.
- Това значи ли, че идеята избирателят да пренарежда листата, е просто форма на учтивост?
- Предлагам да изпълним тази форма на учтивост.
- Трябва ли да има ограничения за гласуващите в чужбина?
- Мисля, че не трябва да бъдат зорлем създавани специални възможности или стимули за тези, които гласуват в чужбина. Има си стандартни процедури, които се прилагат в Европа. Оттам нататък всичко в повече е от лукавия.
- Как гледате на идеята на тези избори най-сетне да се въведе практиката с подвижните урни за прикованите към леглото инвалиди и болни?
- Това е разумна практика. В нашето общество се прави твърде малко за инвалидите. Има обидно несъобразяване с това, че всички хора не са длъжни да бъдат атлети. От тази гледна точка би трябвало да се приложи. Но и тук дяволът е в детайлите.
- Трябва ли в закона изрично да се запише, че избраният за евродепутат не може да се откаже от поста в полза на следващия в листата?
- Създаването на такива формули само по себе си е белег за лоши нрави. В нашия закон за избор на народни представители съществува странната разпоредба всеки да може да се кандидатира в няколко листи. Не виждам морално основание това да се прави и бих подкрепил премахването на тази възможност. Твърдението "аз се явявам, за да не заема това място" директно означава "аз ви мамя", укоримо е и не печели подкрепа. От друга страна обаче, не е коректно да премахнеш правото на човека да вземе решение. В живота могат да се случат много човешки събития, които да го накарат да промени избора си. Затова не поддържам подобни ограничения. Намирам, че са част от варварските остатъци в нашия живот.
- Как ще стои въпросът със заплащането на евродепутатите?
- Както заявих и в залата, ще настоявам за текст, според който поне до 2009 г., (когато Европейският парламент може да решава този въпрос по единен начин) българските евродепутати ще получават заплата, равна на тази в българския парламент. Както се справят наблюдателите, ще могат да се справят и депутатите. И ще отпаднат подозренията, че някой е търсел да се уреди, а не да работи за отечеството.
- Ако СДС не успее да вкара нито един евродепутат, какви ще са последиците за партията?
- Уважаема госпожо, чувате ли се какво говорите?! Как може СДС да не вкара депутат!
- Та това е напълно реалистична възможност!
- Това пък според мен е единственият реалистичен отговор. СДС ще има евродепутати и с това може да започне движението му нагоре, така че до 2009 г. да бъде незаобиколим партньор за управление.
|
|