Ден първи от приемането на бюджета на здравната каса в парламента. В коалицията още няма общо мнение кой точно текст да се подкрепи. |
Тази постъпка отвъд границите на нормалния разум е показателна за цялата ситуация в здравеопазването и липсата на каквато и да било надежда за подобрение. Какво добро може да очаква човек при този капацитет по върховете на системата...
Абсурдната свещичка в заседателната зала на здравната каса е само черешката на коктейла, наречен управление на здравеопазването. Последните седмици доказаха за пореден път, че дори и да има път за излизане от блатото, в което са оставени да оцеляват пациенти и лекари, то той е много далеч от това, с което се занимават управляващите системата.
Три дни, докато д-р Сакакушев ходеше на черква, парламентът приемаше бюджета на здравната каса за догодина. Отвъд обичайните за НС хаос, скандали, демагогия, манипулации и чисти лъжи стана ясно, че към момента управляващите могат да предложат на електората
две алтернативи, коя от коя по-лоши -
въвеждане на официално доплащане за лечение или управление на системата изцяло от здравната каса, без какъвто и да било коректив. Макар и да беше прието второто, стана очебийно, че в самата тройна коалиция не могат да се разберат какво да правят. А от тези хора се очаква да проведат цяла реформа, чиято крайна цел би трябвало да е подобрение на здравеопазването.
През Министерски съвет здравната каса предложи законови промени, които й дават право, ако не се разбере с лекарския съюз до края на календарната година, сама да си определи колко ще плаща на лекари и болници и за колко прегледа и приети пациенти. Също и на какви условия трябва да отговарят медиците, за да работят с НЗОК. Това си е чиста елиминация на договорното начало, тъй като досега всички тези неща ставаха факт само със съгласието на лекарския съюз. Тепърва, стига да пожелае, касата може да реши да плаща за сърдечна операция, да речем, 100 лв. При положение че сега дава 10 000 лв. Едва ли ще го направи, тъй като това означава просто да спрат сърдечните операции, но законът й дава пълното право. Без коректив касата може да стане особено опасна, тъй като за нея приоритет номер едно е не да осигурява достъп и най-добро лечение, а да се побере в бюджета.
До този изход се стигна по няколко причини. В края на миналата година при поредните промени в закона за здравното осигуряване в бързината законодателният гений е пропуснал да напише какво става, ако касата и лекарите не се разберат. Години наред законът казваше, че остава в сила старият рамков договор. Този текст обаче е изпаднал, т.е. без нова поправка в закона догодина
касата щеше да има 1.3 млрд. лв., които няма как да плати
Ясно е до какъв терор над пациенти и лекари би довело това. Затова от касата предложиха да остане в сила старият договор, но с нови цени и обеми, определени от НЗОК.
Освен това от касата твърдят, че лекарският съюз поставя абсурдни искания, чиято крайна цел е въвеждане на доплащане и затова трудно може да се стигне до договор. БЛС съвсем справедливо иска повече пари за здравни услуги, но не здравната каса, а кабинетът и парламентът решават дали това да стане. Съюзът упорито държи касата да вдигне цените на прегледите, но тъй като бюджетът не е неизчерпаем, да плати по-малък брой прегледи. Тоест още по-малко пациенти да могат да идат на специалист догодина при положение, че и в момента няма направления за всички. На всичкото отгоре подобни идеи не са в интерес и на лекарите, защото за тях също е по-важно да има повече талони и прегледи, а не малко, но на по-високи цени. Затова касата държи да плати същия брой прегледи колкото и тази година, но за сметка на това да увеличи козметично цените. По подобен начин се поставят нещата и в болничната помощ.
Според касата БЛС води преговорите натам, за да се въведе доплащане, т.е. да се запише в закона, че НЗОК плаща една цена на прегледите и лечението в болница, но реалната е по-висока и ако лекарят или болницата решат, могат да си сложат официален копеймънт, т.е. пациентът да доплати разликата. Ако е беден - доплаща държавата. Идеята е неприложима по ред причини като например, че държавата е преценила, че трябва да плаща здравните осигуровки на 56% от хората. По тази логика на тях следва да поеме и доплащането, а то със сигурност ще е по-скъпо, тъй като месечната осигуровка, платена от държавата за едно дете, например е 1.32 лв. Ако трябва да се доплати за преглед или лечение в болница, необходимите пари ще са много повече. А държавата отдавна е показала, че
пари в повече за здравеопазване не желае да дава
Освен това идеята много блазни лекарите, но от нея ще спечелят само единици, и то в големите градове. Огромната част от хората извън 56-те процента също са достатъчно бедни и докторите ще са принудени да работят отново само на цените на касата, без да искат допълнително доплащане. В противен случай няма да получат нищо, тъй като пациентите няма да ходят на лекар, а ще разчитат на „Бърза помощ", която е безплатна. Но обикновено се вика, когато е твърде късно.
Разбира се, има алтернатива - допълнително осигуряване в частни здравни фондове, което да покрива кешовото доплащане при нужда. Няма да е трудно да се убедят държавата и населението да плащат допълнителни вноски - във все още недоразвития, но перспективен бизнес с доброволното здравно осигуряване са хора като депутата от БСП Добромир Гущеров, бившите здравни министри Илко Семерджиев и Мими Виткова, а отскоро дори Румен Гайтански-Вълка...
При така поставени условия обаче рамков договор няма как да има, а ежедневните сбирки на касата и лекарския съюз са пародия за пред пациенти и медици. Още повече че касата вече има резервен вариант - при липса на разбирателство сама да наложи цени и обеми. Каквото и да предложи лекарският съюз, НЗОК може спокойно да го отхвърли.
Този спор се пренесе и в парламента. При тридневните дебати там всяка втора дума беше „доплащане", тъй като в НС, случайно или не, идеята за копеймънт среща редица поддръжници, начело с Атанас Щерев от НДСВ. Не стана ясно дали коалиционната култура отново се е пропукала, или депутатите, както обикновено, не са разбрали какво гласуват, но вместо поправката на кабинета, подкрепяна от БСП, според която здравната каса получава пълни права да определя кой колко ще работи и колко ще печели, депутати от НДСВ и ДПС подкрепиха други текстове. Те са на Борислав Китов от БНС и, естествено, на Атанас Щерев. Първият донякъде запазва договорното начало и ролята на лекарския съюз, а вторият - изцяло, но по-важното е, че и двата дават различни варианти как да работи системата от 1 януари, ако няма рамков договор. Няма лошо депутатите да гласуват по съвест - важно е касата да има коректив, но избраниците така и не разбраха, че приемат на второ четене два текста за едно и също нещо, които
си противоречат и съответно са неприложими
И връщат нещата в изходна позиция, а именно - че касата няма как да плати от 1 януари за каквото и да било, ако не се разбере с лекарския съюз. Което също няма как да стане.
Едва след гафа коалицията стегна редиците и погазвайки правилника на парламента и конституцията, според опозицията, прие най-сетне „правилния" текст на Министерски съвет, т.е. премахна договорното начало.
Не може цялата тази търговия да доведе до нещо по-добро в системата. Не само защото е грозна и жалка, но и защото не ражда нищо. Наскоро финансовият министър Пламен Орешарски за пореден път натърти, че за здравеопазване не се дават повече пари, защото системата не се е реформирала, т.е. не е доказала, че ги заслужава. И е напълно прав.
Тази седмица тримата лидери на партиите в коалицията се събират да решат какво да правят със здравния сектор. Дали най-накрая ще се разберат накъде да тръгне системата, вместо да се занимават с търговия? Едва ли.