:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,755,687
Активни 431
Страници 12,154
За един ден 1,302,066
РАЗНОГЛЕДИЩА

Футурология по нашенски

Христо Карастоянов
Преди две седмици една новина обиколи света. Така и така, американците щели да строят обитаема станция на Луната. Дават се и подробности като например, че станцията щяла да е с големината на търговски мол, че щели да я построят на Южния лунен полюс, понеже той бил постоянно огрян от Слънцето и понеже там имало богати залежи от забравих точно каква руда и тъй нататък. Станцията щяла да е отправна точка към далечния космос, като начало от там щяло да се тръгне към Марс; на нея щели били постоянно да живеят толкова и толкова души. И прочее.

Новините, свързани с усвояването на Космоса, отдавна вече не са новини. Чуваме сегиз-тогиз за космическите туристи и колко са платили за екскурзията си, а в новина се превръщат



не успехите, а да кажем катастрофите



Тъй че друго имам предвид

Имам предвид сроковете! По принцип отсега се знае кога точно ще е завършена първата обитаема лунна станция. Тя ще заработи през 2024 година, тоест - след осемнайсет години. Ясно и точно. Следват още дати. През 2009 (след две години) ще бъде осъществен първият пробен полет на кораба "Арес I". След още пет, през 2014-а, към Луната ще полетят с кораба "Орион" астронавти, обаче все още без да кацат там. Това ще стане чак през 2020 г., четирима души ще заминат и ще се прилунят. Но ще престояват там само по седмица и така ще е до споменатата две хиляди двайсет и четвърта, когато станцията ще е готова на един все още неокончателен етап. Тогава хората ще живеят и работят на нея по половин година.

И така нататък

И какво се получава?

Хората мислят с осемнайсет години напред! И не само мислят. Тука става въпрос не за мечтания, не за хипотези, не за обещания за нещо си в бъдещето. Става въпрос за сухи и точни разчети във времето.

А ние



броим дните до първи януари, моля ви се.



Втренчили сме се в този първи януари две хиляди и седма година като малоумници и по-нататък - небе! "От първи януари..." "След първи януари..." "Стягаме се за първи януари..." Цени, пътувания, ченгета - каквото ви хрумне, все ще става на първи януари. Първи януари две хиляди и седма година се превърна в някаква парола ли, в някакво заклинание ли, не знам, обаче дотам ни стига погледът сякаш. Дори думите на премиера, че часовникът на правителството бил настроен (уж де!) на датата 2 януари 2007 година, е по-скоро съмнителна метафора, нежели някакво мислене в перспектива.

Въобще за каква перспектива можем да говорим, когато в ежедневието си мислим с категории от сорта на "от заплата до заплата"? Да изкарам до заплатата, после - лесно. И това обикновено е най-отдалечената ни представа за напред. Речеш на някого: "Дай да се видим в петък да пийнем по едно!" или "А да свършим една работа в неделя!" - а той обезателно ти отвръща: "Бе ние да доживеем до петък (до неделя), пък тогаз ще му мислим..." И въобще... - аз не знам къде ще съм утре, ти ми говориш за петък и за неделя!

Не че преди беше кой знае колко по-различно, разбира се. Тогава много се говореше за дългосрочни и краткосрочни планове, имаше си там петилетки (пък петилетките от своя страна се изпълняваха за три години), но това беше, за да си запълват времето до пенсия тъй наречените плановици. Иначе всичко беше като "решението" да влезем в комунизма през 1980 година, нали? Тоест бъдещето не беше конкретна перспектива; бъдещето беше просто светло - тоест абсолютна мъгла, безвремие някакво, в което лозунгите за същото това светло бъдеще бяха достатъчни! (Мисля, че непрежалимият мъдрец Йордан Радичков изрече тогава печалната констатация, че



светлото бъдеще замести отвъдния живот.)



Днес обаче и абстрактното светло бъдеще го няма. Има си хас и да го има, при положение че дори хумористите проявяват висок полет на мисълта, съчинявайки смешки от рода на тая, според която вчера ще живеем по-добре от утре. Мигар е възможно през този нов милениум все така да си стискаме палци да доживеем до пролетта бе, хора? Нали уж имахме "План Ран - Ът" (с тържественото заглавие "Проект за икономически растеж и преход към пазарна икономика в България, подготвен от Фондацията на Националната Камара на САЩ за Народна република България" (с) National Chamber Founfation, Oktober 1990)... Нали щяха да се радват на труда си хората и да се обичат като братя!...

Какво стана?

Защо и как така днес, в края на 2006 година, ако щете миг преди "първи януари две хиляди и седма", българинът мисли с необятния размах на представата си, ограничена в строгите рамки на формулата "от днес - за утре"?
10
2545
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
18 Декември 2006 02:30
Първи януари 2007 е забележителна дата и за мен.Навършвам цели 60 години.Кога се минаха толкова бързо....като чели беше вчера.
18 Декември 2006 03:52
добре, нека го кажем съвсем простичко - в космоса излизат не американци, руснаци, китайци (... и вся остальная сволочь), а човечеството. В такъв случай, тук кво - имаме елементарно невежество или непростимо икономисване на информация (иначе казано - наложена или самоцензура).
Ъруин, май беше, дори и да е халюцинирал някога, но да не се получи така, че в 2015 "те са вече тук". Макар че - изглежда, не Космоса, а нещо друго му е болката на автора, но така е като не може да реши за какво му се пише.
18 Декември 2006 08:24
луно, луно, земльо македонска, како бидело речено.... стълби в небето, невероятно значи навярно, отдалечено време с мечти, мене ме сюрвaйват джангълменски
18 Декември 2006 13:16
Днес ми направи впечатление, че макар и в него да има доста псувни, по проценти смислени или поне интересни коментари форумът на Сега далече превъзхожда всички други, които посещавам. Един холандски социолог, Ronald Inglehart, от доста време прави изледвания на ценностите http://www.worldvaluessurvey.org. С някои от тезите му може да не сте съгласни, но има доста интересни емпирични данни. Най-проспериращи, или поне в последните 50-60 години, са протестанти и далекоизточни. Няколко са факторите, които водят до успех - един от тях е дългосрочното мислене и планиране. Другите включват доверие в околните, себеизява и т.н. Голям процент от хората в БГ нямат усещане, че нещата зависят от тях, понеже и реално много неща не зависят от тях. Докато това не се промени нито ще станем европейци, нито ще сме самоуверени като янки.
18 Декември 2006 13:40
европеец съм палеогеографски, геополитика ме е отделила, американците са ми близки по дух, така че това не са чужди идеологични територии, друго ми пречи, статусен елит неизградил социално пространство за живот с мечти
18 Декември 2006 14:10
какво общо има проктите на НАСА с приемането на БГ в 2007
явно журналиста е апроксимирал круши с ябълки
18 Декември 2006 16:04
Пейчо Пеев
американците са ми близки по дух,
Пейчо ти не си виждал жив американец през плет, пък претендираш, че си им духал. (или нещо друго там за дух).
не пей ми се, не смей ми се, от утре почвам да блея. (Христо Бптев)
18 Декември 2006 16:39
инквизиция XIII-XIX в. специализиран съд за изтребване на всяка еретична помисъл, учреден от папа инокентий III, през ХХ в. се преобразява в чека, гестапо, дс
преди няколко години в резултат на повърхностно и кратко разследване се оказа, че двама министър председатели, сто двадесет и един министри и сто двадесет и девет депутати са били агенти на службите на дс

Редактирано от - Пейчо Пеев на 18/12/2006 г/ 17:07:16

18 Декември 2006 18:11
Netspider. Като за испански реотан объяснявам:
Автора се отвращава късогледството на българското всекидневие и привежда за пример че другите нации имат кокретни грандиозни и интересни планове дори за 2029 г. докато в България плана е да изкараме някак до 1/1/2007.
А България няма план за една магистрала да построи и дори не може да поддържа каквото е останало от "светлото" бъдеще.
Не съм съгласен с Автора че по Тошово време нямаше планове - много нещо се построи каквито успехи е имала България са от това време. Министър председателите след Тошо не са допринесли с нищо а и от народа нищо не остана.
18 Декември 2006 21:44
Така е , Деде... За голяма жалост...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД