За всеки, който следи постоянно прокурорските, следователски и полицейски изяви по темата за далаверите в столичната "Топлофикация" през последните дни, изобщо няма да е трудно да напише "Наръчник на източването". Толкова подробни схеми бяха извадени на показ - как бурмичка може да струва 1000 лв., как се преодолява законът за обществените поръчки, как се вземат 30 на сто комисиони, как една фирма държи всички доставки, как се оформят документи със задна дата, как се откриват сметки зад граница, как се крият пари в сейфове и какво ли още не.
Похвално е, че прокурорите, следователите и полицаите не се крият - излизат с имената, лицата и думите си. Обясняват, четат хиляди документи, броят милиони левове, дават интервюта. И човек няма как да не им пожелае успех.
Защо ли обаче остава
горчивият послевкус, че има нещо сбъркано
в тази работа. Че сме свидетели хем на страхотни разкрития, хем на волно или неволно голямо замазване. Че се забърква една каша от проточващи се дела, делца, разследвания и процедури, от които накрая може да излезе едно голямо нищо.
Напълно възможно е цялата купчина правни и логически въпросителни около "Топлофикация"-София да
завърши с нулев резултат. Още по-възможно е цялата патърдия да бъде блокирана още в началото.
Нека да погледнем само - до момента има цели четири досъдебни производства по случая с "Топлофикация". По едното - което е в следствието и което е за пране на пари, обвиняеми са Валентин Димитров, майка му Цеца и един адвокат - Гроздан Добрев. В полицията като дознание пък е досъдебното производство за присвояване, което пък е престъплението, от които са дошли парите, които после са прани. Тук ще оставим без коментар абсурдността - един да разследва
т.нар. предикатно престъпление,
друг - прането на пари. Е, тук естествено ще бъде отговорено, че има още едно първоначално престъпление, добитото от което после е прано - укриването на данъци. Как ще издържи това - магистратите знаят по-добре.
Но така решили, така направили. Важното е резултат да има. Засега такъв няма, но пък има и трето дело, по което се разследва дали членовете на борда на директорите на столичната "Топлофикация" не са извършили престъпление. До този момент по него няма обвинения, но така или иначе, то ще е първо, по което ще има търсене на своеобразна "колективна наказателна отговорност". За да мине изобщо това обвинение - защото българското наказателно право не позволява, тя ще бъде разбита на някакви еднакви индивидуални отговорности и вини. Четвъртото дело пък бе отделено от производството за пране на пари и е срещу новите четирима обвиняеми - Георги Рогачев, Емил Антонов, Лина Абланска и Мая Стоилова, срещу които ще се води производство за присвояване и документни измами.
Обществото бе "предупредено", че всеки ден излизали нови и нови неща, че може да има още обвиняеми.
Няма лошо. Всеки трябва да отговаря за направеното и откраднатото. Лошото е обаче, че
никой не отговаря, а само се разследва
А това влече след себе си мрачни прогнози. Така Валентин Димитров се разследва вече половин година и изобщо не му се вижда краят. Както се казва - поне едно дело да влезе в съда, по едно да бъде осъден с влязла в сила присъда. Или иначе казано, да приемем, че ще трябва още половин година разследване, още няколко месеца четене на материали, писане на обвинителен акт и пряко сили в средата на другата година да влезе делото в съда. После нали се сещате: първа инстанция - поне две-три години; втора - и тя толкова; трета - още толкова. Но да приемем, че всичко ще е по ноти, никой адвокат няма да отлага дело, експертизите ще са готови - ами ще минат три-четири години до ефективна присъда.
И тези срокове ще са валидни са всички бъдещи обвинения. Или иначе казано - ще има справедливост след една петилетка.
Дотогава гражданско дело за връщане на пари, за компенсации, за обезщетения и т.н. просто не може да се състои. Защото законът казва, че докато не приключи наказателно дело, гражданските не вървят.
Освен това кашата е на път да стане пълна и заради разделянето, обединяването и пак разделянето на различни дела. Това пролича при гледането на мярката за неотклонение на последните четирима, за които бяха отделени материали за ново дело. Тези материали трудно ще могат да бъдат ползвани като доказателство по новото дело, след като са или
ще бъдат използвани по делото майка
Още много процедурни капани са заложени - някои от самите наказателно-процесуални процедури, други от адвокатите, трети от обвиняемите, но четвърти и от самото държавно обвинение. Най-вероятно от бързане, напрежение, малко хора и много работа.
И още нещо. Прокуратурата, следствието и МВР набраха страхотна скорост и дори доверие покрай разкриването на далаверите около "Топлофикация". Това обаче е нож с две остриета, тъй като обществото сега чака бързо внасяне на обвинителни актове, скоростно осъждане, бързо възстановяване на нанесените на всеки обикновен потребител вреди. А това няма как да се случи.
Освен това е добре и истината да се казва докрай. Онзи ден прокуратурата обяви, че била "разпитана много голяма фигура", тъй като името му било на плик в един от сейфовете. Първо, как стана така, че е само един - на няколко пъти се писа и твърдя, че става дума за няколко имена - и никой не опроверга тази информация. Е, явно е дошло време да се поддържа версията, че е само един. Освен това, като се казва, че едно написано име не е достатъчно за разследване, то добре би било да се обясни дали се проверява този човек. Едва ли има някой, който да си мисли, че името или имената нарочно са написани върху пликовете. Просто, като се казва "а", трябва да се стигне до края.
Защото в противен случай всичко ще започне да се връща като бумеранг - срещу прокуратура, срещу следствието, срещу МВР. И крехкото доверие пак ще отлети.
Затова просто дайте резултат. Ние знаем, че ви е трудно.