:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,730
Активни 786
Страници 30,295
За един ден 1,302,066
Скандал

По следите на намереното македонско оръжие

България купува евтино картечници от Скопие, но къде ги изнася
Снимки: РОЙТЕРС
Министър Еленовски бе в София в началото на ноември. В разговорите му с колегата Близнаков не е ставало дума за ТИР-ове картечници.
Една оръжейна афера с българско участие е напът да разтърси младото коалиционно правителство в Македония, да ядоса партньорите от НАТО и да рефлектира непредвидимо в София.

В четвъртък - 14 декември, към 16 часа полицейски автопатрул спира три български тира, които превозват без документи за товара 33 минохвъргачки M-43 - калибър 120 мм и триста немски картечници MG-3 с калибър 7.62 мм. Камионите се движат без ескорт от полицаи или военни. По сандъците има надписи на английски и щемпели на немски.

Задържани са четирима души - Рангел Антонов, Александър Димитров, Георги Йорданов и Светослав Гоцев.



Първите трима са шофьори,



а последният е собственик на транспортната фирма от Вършец, осъществявала превозите. Фирмата, получател на пратката, е българската "Емко". Тя има международен сертификат за търговия с оръжия. Регистрирана е в София, а собственик е Емилиян Христов Гебрев, съобщи тв А1 в Скопие. Фирмата е сериозна - има безсрочен лиценз за внос и износ на оръжие, получен на 27 април 2005 г. от българското министерство на икономиката и енергетиката.

При разпита на задържаните шофьори един от тях твърди, че камионите пътуват за България, а друг - че оръжията се карат към военния Металски завод "Тито" (МЗТ). Полицията се интересува къде са документите на камионите и малко по-късно от МЗТ им изпращат такива. Всъщност разследващите твърдят, че са получили лист хартия без печат и подпис.

Веднага са разпитани още 9 души , които после са освободени - служители на МЗТ, включително генералният директор Глигор Стоянов, представители на Генералния щаб и офицери от казармата "Гоце Делчев", от която е натоварено оръжието.

Съдия постанови българите да останат в ареста 30 дни, защото може да се укрият.



Това са единствените сигурни факти



Останалото е мъгла.

Още при задържането на камионите, военните, които са привикани в полицейското управление, твърдят, че всичко е наред, че очевидно е станало недоразумение, че сделката е напълно законна - стари оръжия от голямата казарма се пращат в завода по силата на договор. Военните поискали веднага да си ги приберат и така да приключат случая. Полицаите не вярват, защото оръжието в камионите е видимо ново - то е консервирано и подредено от производителя. Заради това специалната полицейска част "Алфа" започва да охранява камионите.

На другата сутрин МВР и МО на Македония официално влязоха във война. Започнаха спор дори за това къде са задържани камионите с оръжие. Полицията твърдеше, че тировете са задържани на ул. "Антон Попов" в Скопие, недалече от "Агро сервис" - на път за България, а военните разправяха, че трите камиона са спрени от органите на МВР близо до завод "Тито".

След бързо разследване военните признаха, че



оръжието е пътувало за България



Подполковник Мирче Джорджевски от Генщаба обяснява пред Макфакс, че от казармите оръжието е дадено на МЗТ, който в случая е просто фирма посредник, която препродава в България. Стойността на една картечница е била 300 долара.

Министърът на отбраната Лазар Еленовски и шефът на македонския Генщаб Мирослав Стояновски също отхвърлят спекулации за далавера. "Има договор, подписан на 24 април т.г. между Министерството на отбраната и МЗТ, по който ние се освобождаваме от старо оръжие. Единствената грешка тук е, че не е имало конвой", казва министър Еленовски. "Правителството, по искане на МО, одобри договор за това, който е подписан, и в по-голямата си част вече е реализиран", обяснява и шефът на Генщаба ген.Стояновски. От това става ясно, че подобна схема - товарене на оръжие от казармите и изнасянето му с посредничеството на завода, е била осъществена и преди.

Договорът от 24 април - между военното министерство и МЗТ, е сключен от предното македонско правителство, в което министър на отбраната бе социалистът Йово Манасиевски. През последните 15 години



в Македония бе струпано огромно количество оръжие



- предимно дарения от страни - членки на НАТО. На Скопие то не му трябва и военните бързат да го продадат чрез посредници.

Да, но оръжието е ново. Всички обяснения, че картечниците са попаднали случайно в складовете между старо българско и сръбско въоръжение не се връзват.

Министърът на отбраната Лазар Еленовски, който в първите дни очевидно не е бил запознат детайлно със случая, твърди, че оръжието е старо. Накрая казва: "Ако в камионите е имало ново оръжие, то работата е много по-голяма".

МВР усети слабото място на армейците и обяви, че ще продължи да разследва. Полицейски източници в Скопие започнаха да нашепват на журналистите, че камионите може би не са били предназначени за България, а са щели да изчезнат някъде по пътя. Местната преса веднага напомня, че през 2001 г., когато албанците завзеха скопското село Арачиново, се заканиха да стрелят с подобни минохвъргачки по рафинерията край Скопие и летището "Петровец"..."300-те 120-милиметрови минохвъргачки са достатъчни за изпепеляването на град като Скопие", написа централен всекидневник.

По-сериозните медии в Скопие и София обаче предположиха, че



въпросното оръжие всъщност е за реекспорт,



т.е. да влезе в България от Македония и да бъде изнесено в трета страна, примерно Казахстан.

МО шефът Еленовски признава, че не знае крайната дестинация на оръжието. "При такива случаи правителството на България би трябвало да издаде сертификат, който да гарантира, че това оръжие няма да попадне в ембаргови страни", напомня ексминистър Йово Манасиевски.

В събота младата министърка на вътрешните работи Гордана Янкуловска се срещна с колегата си Еленовски, но не се разбраха. Бе сформиран единствено общ екип от представители на двете министерства, който да приключи разследването.

В неделя скандалът твърдо излезе от границите на Балканите. С твърдението, че заловените неразопаковани картечници



всъщност са подарък от НАТО,



в скандала бе замесен и пактът. Твърденията на военните бяха, че оръжието е немско (от бившата ГДР), дарено на Скопие официално от САЩ. Дарените картечници обаче били 703, а къде са останалите 400, никой не знае.

"НАТО иска цялостно, прозрачно разследване за заловеното оръжие и съответен епилог", заяви британският посланик в Македония Робърт Чатъртън Диксън, който е и посланик за НАТО. Той заподозря, че е възможно да става дума за контрабанда на оръжие и напомни, че не НАТО, а само конкретна страна-членка може да дарява оръжие.

В понеделник вечерта македонският премиер Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ) привика министрите на вътрешните работи и на отбраната Янкуловска и Еленовски. Груевски поискал бързо решаване на случая и определяне на отговорността на всички замесени лица, тъй като инцидентът можел да повлияе на имиджа на Македония.



Тогава военните се задействаха -



първо бе анулиран договорът с МЗТ и бе уволнен командващият логистичната подкрепа на армията на Македония. Еленовски поиска от Генералния щаб и замесените военни структури да подготвят доклади за предприетите мерки или за тези, които е трябвало да бъдат предприети по отношение на случая. Това доведе до напрежение между цивилното и военното ръководство на армията. Министерството на отбраната и Генералният щаб започнаха паралелни разследвания. Накрая министър Еленовски директно приписа отговорността за скандала на Генералния щаб, а после призна, че въобще не е бил информиран за продажбата на оръжие.

Мнозина в Скопие виждат не толкова криминално престъпление, а политически скандал. Правителството в Скопие, което действа от 26 август насам, е коалиционно. То се ръководи от лидера на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, а в кабинета има министри още от НСДП, ЛПМ, СПМ, албанските ДПА и ПДТ.

Естествено социалистическата опозиция здраво атакува правителството заради аферата. Властта естествено твърди, че зад случая стоят стари криминални структури на отбраната.



Най-интересна обаче е реакцията на ВМРО-Народна,



партията на бившия лидер на ВМРО-ДПМНЕ - българския гражданин Любчо Георгиевски. ВМРО-Народна атакува правителството, че е допуснало в състава си представителя на НСДП - Лазар Еленовски. Преди изборите през тази година Еленовски - бивш лидер на младежката организация на основния враг на ВМРО - социалдемократите на президента Цървенковски, отиде при Новите социалдемократи на Тито Петковски.

Основният атакуващ в случая - МВР шефът Гордана Янкуловски, е 31-годишна госпожица, възпитаничка на правния факултет на университета "Кирил и Методий" в Скопие. Тя е от ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-Народна обяви, че има доказателства, че в случая става дума за контрабанда на оръжие между Македония и България. Партията представи снимки на камиони с българска регистрация, които са товарени в казарма. Снимките били получени от лица, които били преки свидетели на тази и на още три пратки. При всяка пратка камионите били придружавани от коли на военна полиция от казармите, в които е товарено оръжието, до граничния пункт Деве Баир на македонско-българската граница, обяснява говорителят на ВМРО-Народна Александър Георгиев. ВМРО-Народна поиска от премиера Груевски да ревизира коалицията с НСДП.

Засега Тито Петковски - лидер на НСДП, твърди, че няма криза в управляващата коалиция по повод аферата с оръжието. "Ще има много проблеми. В едно семейство децата мислят различно от нас, но ние не можем да се откажем заради това от децата си", рече Петковски.

В крайна сметка съдът в Скопие ще реши каква е истината. Парламентът в Скопие пък ще заседава тези дни извънредно, за да потърси политическата вина за гафа.

Неизяснената, българска страна на въпроса е само една - къде изнасяме македонските картечници?
 Македонски спецслужби тарашат камион.
5
4783
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
20 Декември 2006 07:01
Преди петнайсетина години нашите "служби" спретнаха един скандал на Фил Димитров в сделка с минохвъргачки за Македония. СЕГА, като му дойде времето, техните служби не можаха да измислят нищо по-добро от римейк на онази операция . Ташаци.
20 Декември 2006 08:09
...с какъв акъл света разрешава на луди да носят оръжие...
20 Декември 2006 08:58
т.е. да влезе в България от Македония и да бъде изнесено в трета страна, примерно Казахстан.
Или примерно по пътя за Казахстан да се загуби в Грузия?
20 Декември 2006 15:56
Всеки може да си купи топка, ама не всеки може да игаре футбол.
20 Декември 2006 16:46
Пак някой ни е прее..л!! Труден и сложен този бизнес с оръжието, много труден!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД