Археолозите да бъдат стимулирани, когато открият важна и ценна находка, предложи министърът на образованието и науката Даниел Вълчев по време на посещението си в Археологическия институт с музей към БАН. Визитата му е част от кампанията на МОН за фокусиране на общественото внимание върху научната дейност на институтите на БАН.
"Обезпокоен съм, че има тенденция за прекъсване на поколенията в доста области на науката у нас. През следващата година трябва да направим голямо усилие за стимулиране на хората, които се занимават активно с археология у нас", каза той. Все още не е ясно по какъв начин ще стане това - дали археолозите ще бъдат награждавани или ще получават някакъв процент от стойността на находката. Тепърва в МОН ще се обсъждат юридическите аспекти на въпроса, след което ще се направят съответните законови предложения.
"Радвам се да го чуя, тъй като имаме голям проблем с възпроизводството на кадри в археологическата наука заради крайно ниското заплащане", каза шефът на музея проф. Васил Николов. Идеята приветства и археологът проф. Николай Овчаров. Според него е добре колегите му да бъдат поощрявани материално по подобие на спортистите, за да се издигне имиджа им в обществото. Да се дава обаче процент от находката той определи за абсурдно, тъй като не всеки археологически предмет или находка може да се измери с пари.
На друга позиция е шефът на Националния исторически музей проф. Божидар Димитров. Според него, ако предложението се приеме, археологията на практика ще се превърне в иманярство. "Археолозите не копаят, за да намерят скъпи находки, а за да открият ценна информация за живота и бита на древните хора", каза той. По думите му дори в 90% от случаите те проучват места, в които предварително знаят, че няма да намерят скъпи предмети, а важни за науката сведения. "Ако се плаща само за златни и сребърни находки, никой няма да иска да копае на места като Плиска и Преслав, а само на тракийските могили", коментира той. Според проф. Димитров уместен стимул е увеличаването на заплатите на археолозите, които в момента са около 200 лв., както и даването на средства за научни изследвания.
НА САМОТЕК
В момента пари за археологически разкопки и научни изследвания у нас не се дават. Директорите на музеи сами търсят спонсори, с които да финансират проучванията си. Тази година пари от държавата получиха само Плиска и Преслав - 400 хил. лв., Перперикон - около 150 хил. лв. и Велико Търново - към 30 хил. лв. Археолозите ни също не получават никакви стимули за работата си. Специалист с висше образование взема около 200 лв., а научните сътрудници - 380 лв.