Делото срещу бившия шеф на Националната разузнавателна служба о.р. ген. Бриго Аспарухов за унищожаването на досието на банкера Атанас Тилев тръгва отново. Върховна касационна прокуратура е отменила прекратяването от 2001 г., когато шеф на държавното обвинение бе Никола Филчев. Обвинителният акт вече е в Софийския военен съд, но още не е разпределено на съдия или насрочено, казаха за "Сега" оттам.
Шефът на Военноапелативната прокуратура бригаден ген. Крум Манов обясни вчера, че внесеният отново обвинителен акт не е преработван. Според първоначалното обвинение с унищожаването на папките Аспарухов е целял да си набави имотна облага. Манов вчера отказа подробности, защото делото било секретно. Стана ясно обаче, че според ВКП прекратяването е незаконосъобразно. Въпреки това не бе обяснено дали ще се търси отговорност от подписалия постановлението Спас Илиев, който в момента ръководи Софийската военна прокуратура.
Делото срещу Аспарухов бе образувано на 10 декември 2000 г. Той бе обвинен за злоупотреба с власт - унищожаването през 1993 г. на досието на агент "Румянцев" от Първо главно управление на ДС. Това е агентурното име на Атанас Тилев, бивш шеф на фалиралата Банка за земеделски кредит. През април 2000 г. прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу Аспарухов. На 14 май 2001 г. военният съд върна случая за доразследване, а прокуратурата оспори връщането пред Военноапелативния съд. Междувременно на 17 юни 2001 г. Аспарухов бе избран за депутат и военноапелативните съдии прекратиха делото му.
На 10 декември 2001 г. ВКС отмени прекратяването и нареди делото да бъде спряно, докато Аспарухов е с имунитет, но да се поднови след това от военния съд. Но на 19 декември 2001 г. ВКП писмено изиска преписката на Аспарухов и не я върнал в съда. После прекрати делото "поради липса на извършено престъпление". Говореше се, че зад това стои лично Филчев.
Бриго Аспарухов бе близък на Тилев и дори управител на негови фирми. Премиерът Симеон Сакскобургготски се канеше да го направи свой съветник, но това не стана. По-късно Аспарухов бе сред най-спорните имена в обществения съвет на МВР, сформиран от министър Румен Петков. След медийния и обществен натиск съветът спря да съществува.
|
|