Само една българска фирма продължава да работи сериозно на територията на Либия - държавната "Техноекспортстрой". Това съобщиха за "Сега" от Българската търговско-промишлена палата. Шефът на "Техноекспортстрой" Емил Коцев обясни, че засега фирмата няма да прекратява бизнеса си в Джамахирията. "Ако го направим, ще плащаме огромни неустойки", поясни той.
Онзи ден БТПП призова българските предприемачи да ограничат контактите си с Либия. Според сайта на Българо-либийския търговско-икономически съвет към палатата, създаден през 2001 г., около 30 наши фирми са имали бизнес интереси в Либия. По същото време обаче търговското ни представителство в Триполи е било закрито. Нашите износителите посочват като пречки тежките лицензионни, регистрационни и разрешителни режими там.
В края на октомври 2003 г. бяха анулирани разрешителните на 164 чуждестранни фирми за работа в Либия. Сред засегнатите са нашите "Булгаргеомин", "Геоком", "Енергоимпекс" и "Агрокомплект". По-големите компании, които имат вземания от Либия, са "Техноекспортстрой", "Техноекспортимпорт", СОМАТ, "Балкан", "Булгаргеомин", "Енергоимпекс", "Агрокомплекс".
В момента в Агенцията по заетостта няма нито една регистрирана фирма, която да посредничи за работа в Либия, сочат данните към 1 декември. Последна е изпращала работници в Джамахирията ЕТ "М-98 Маргарита Кирилова". Тя е посредничила на строителни работници и на медицински персонал. Регистрацията й е от 2003 г. до 2006 г. Срокът на договора за строители е изтекъл на 1 ноември, а за пращане на медици - още през януари.
|
|