Животът на петте български медици е изложен на риск, защото радикално настроени родители на болни деца могат да направят опит да ги заразят със СПИН. Това съобщи кореспондентът на БНТ от Триполи. Той обясни, че се чували закани, ако българките получат на следваща инстанция присъди, различни от смърт, да се направи опит за инфектирането им със смъртоносния вирус.
Тези страхове сестрите изразили и пред зам. външния министър Феим Чаушев, който успя да се види с тях в затвора. Заедно с него бяха допуснати и посланикът ни Александър Олшевски, вторият секретар в посолството и шефът на дирекция "Близък Изток и Африка" във Външно Петко Дойков.
Чаушев съобщи след срещата, че сънародничките ни са поискали съдействие техни близки да ги посетят след Нова година. Медиците ни не са добре психически, но са отказали помощта на екип от психолози. Те обяснили пред Чаушев, че специалисти ще са им нужни, след като се завърнат в родината. "Напрежението е страхотно, но момичетата се държат", разказа д-р Здравко Георгиев.
Либийските медии също намекват за опасност за живота на сестрите ни. Роднини на заразените със СПИН деца в Бенгази настояват за незабавно изпълнение на присъдите, се посочва в публикация на една от трите централни медии. "Дори съдилищата ни да осъдят дявола, ще се намерят средства това да се постави под съмнение и да се критикува. А ако западни съдилища трябва да осъдят Христос за самоубийство, тогава ще сметнат, че те са били безпристрастни и справедливи", написа в. "Ал Джамахирия".
"Не смятам, че е реална опасността за живота на сестрите, но трябва да имаме едно наум", коментира и освободеният Здравко Георгиев. Той смята, че все пак не бива да се пренебрегва фактът, че българките ползват медицинска помощ.
Сънародничките ни вече имат друг статут и за свиждане ще се чака разрешение от прокурор. Днес д-р Здравко Георгиев ще направи опит да се види с тях в затвора. Той каза пред "Сега", че не се страхува за живота си и спокойно се движи по улиците на Триполи. "Обикновените либийци никога не са показали враждебност към мен и нямам притеснения от тях", допълни той. През май 2004-та след произнасяне на смъртните присъди също имаше слухове за опасност за живота на медсестрите. Тогава те бяха преместени от Бенгази в Триполи.
|
|