УНСС остави зад гърба си писането на теми. Всеки верен отговор в теста ще носи по 4 точки. За грешка ще се отнема по 1 точка. |
Това е най-сериозната промяна до момента в приемната кампания на УНСС. Същия изпит, но без да се отказват от класическите конкурси, ще проведат тази година и Икономическият университет-Варна, както и Стопанската академия в Свищов. Те ще зачитат и изкараните в УНСС оценки на теста. Идеята е класическите изпити да отпаднат и при тях, ако тестът издържи.
Няколко са мотивите за завоя в кампанията. Според ректора на УНСС проф. Борислав Борисов единният приемен тест ще сложи край на наизустяването и бизнеса с теми по литература, история и география. Той ще доведе и до по-справедливо класиране на кандидатите, защото младежите ще се борят за място на общо основание. Досега кандидат-студентите се състезаваха за една и съща специалност в отделни групи според предмета, по който са полагали изпит. Въвеждането на общ приемен изпит за няколко различни университета е и в полза на кандидат-студентите, които ще могат да се явят на изпит само веднъж или да се пробват и на трите места със зачитане на по-високата оценка.
Какво се променя в приемната процедура?
Единният приемен изпит (ЕПИ) ще съдържа 80 въпроса, разделени в три модула. Два от тях - по български език и езикова култура и по математика, са задължителни за всички кандидати независимо от специалността (без право и журналистика). И двете части ще съдържат по 20 въпроса. Третият модул включва 40 въпроса върху предмет по избор на кандидата - от български език и литература, математика, икономика, география и история.
Трите модула ще се държат заедно, като общата продължителност на изпита ще е 3 часа. За решаването на задачите по български и математика са предвидени 60 минути, за третия модул кандидатите ще разполагат с 2 часа. Повечето специалности ще приемат с всеки от предметите по избор в третата част.
Изключение от тази схема се прави само за специалност право, която е регулирана, и за журналистика. При кандидат-студентите, които желаят да учат право, се въвеждат два варианта за изпит. Онези, които не желаят да се пробват в други специалности, ще решават общия тест от 20 въпроса по български език и допълнителните 40 въпроса по български език и литература като трети модул. Математика няма да се държи. Във втори изпитен ден те ще се явяват допълнително върху 40-те въпроса по история от модул три. Посочилите "право" и други специалности също ще се явяват на изпит в два дни. В първия държат тест по български, математика и български език и литература, а във втория ще решават 40 въпроса по история.
Два режима има и за специалност журналистика. Желаещите да кандидатстват само в тази специалност решават 20-те въпроса по български от модул 1 и допълнително 40 въпроса по български език и литература от модул 3. Математика за тях не се иска. Допълнително се полагат устен и писмен изпит по журналистика. Ако младежите искат да се пробват и в други специалности, държат пълния вариант на теста, като модул 3 е задължително по български език и литература плюс двата конкурса по журналистика.
Възможно е Икономическият университет във Варна и Стопанска академия-Свищов да не предлагат толкова голям избор от предмети за третата част на теста.
Как ще става балообразуването?
Оценките от училище по български език и математика вече няма да са балообразуващи, защото това би създало проблеми с приема на чуждестранни студенти. Вместо тях като балообразуващ ще се взема средният успех от дипломата. При повечето специалности (без право, журналистика и тези с изпит по език) общата оценка от теста ще се умножава по 4. Така максималният бал за тях е 30.
При правото, журналистиката и специалностите с изпит по език максимумът е 36. При правото средният резултат от двата модула по български и литература ще се удвоява, а този по история ще се умножава по 3. При журналистиката средният резултат от двата тестови модула по български и литература се удвоява, по 2 се умножава и оценката от писмения изпит по журналистика. При специалностите с чужд език резултатът от общия тест се умножава по 4, вземат се и оценката от езика и средният успех от дипломата.
И при предстоящата кампания обаче УНСС няма изобщо да допуска до класиране кандидати, които не са покрили определен минимум в средното си образование. Почти за всички специалности се иска минимален общ бал 8 от оценките по български език и математика. Същата летва, но от оценките по български език и литература и история, трябва да е мината за специалностите право, международни отношения, европеистика, политология. При журналистиката се иска минимум 4 по български език и литература от дипломата за средно образование.
Предварителни изпити
Въпреки промените университетът ще спази практиката си да провежда предварителни изпити. Датите вече са насрочени. Срокът за подаване на документи е от 12 март до 6 април. Липсата на диплома не е пречка за явяването на изпита, необходимата информация ще се извлича впоследствие, обясниха от УНСС. Готов е справочникът за самоподготовка на студентите. В него освен много примерни задачи е включен и сериозен разяснителен материал във всяка сфера от компетентности, които ще бъдат проверявани. Сборникът ще се предлага и във Варна и Свищов.
ГРАФИК
Дати за предварителните изпити според третия модул
Дата | Трети модул |
12 април | български език и литература |
15 април | математика |
21 април | икономика |
22 април | география |
28 април | история |
ТЕСТ
Примерни въпроси от теста по български език и езикова култура
1. Посочете излишния израз:
а) Хвърлям усилията си на вятъра.
б) Хвърлям прах в очите.
в) Хвърлям камъни в градината.
г) Хвърлям ненужните вещи.
д) Хвърлям кал по някого.
2. Посочете от коя сфера на общуване е следният фразеологизъм: "Във връзка с направените изводи смятам..."
а) битовата; б) институционалната; в) медийната; г) естетическата; д) научната.
3. Посочете некнижовния изговор:
а) (пръшка); б) (книшка); в) (веришка); г) (дръшка); д) (чехска)
4. За книжовния език е вярно, че:
а) е средство за общуване само за определени общности и за определени региони; б) се подчинява на норми, задължителни само за определен регион от страната; в) е богат и обработен, предлага многообразни възможности за изразяване на идеи; г) не се подчинява на общозадължителни кодифицирани норми, чрез които се осигурява единство при начините за говорене и писане; д) реално не съществува чрез функционални разновидности (стилове), обслужващи речевите сфери.
5. Текстът е уместен, когато:
а) в него се отчита кой е възприемащият и каква е социалната му роля; б) отразява умението на говорещия/пишещия да използва въображението си; в) задължително включва езикови средства от всекидневното общуване; г) чрез него не се противопоставят гледни точки на участниците в общуването; д) отговаря само на изискванията за официално общуване.
6. Посочете изречението, в което съществува двусмислица.
а) Опитваме се да не повтаряме грешките си.
б) Те тръгнаха бавно, подпирайки се на тоягите си.
в) Не преценихме добре влиянието на реакцията си.
г) Не налагай мнението си за поведението ни!
д) Тя винаги ли се вглежда в поведението й?
7. Посочете правилния изговор на групите - ЪР или - ЪЛ:
а) скръбен, оскръбление; б) издължавам, дължник; в) поддържка, издържам; г) хвърча, хвъркна; д) размърдвам, мръдна.
8. Посочете в кой ред е допусната правописна грешка:
а) Пипи Дългото чорапче; б) Едмондо Де Амичис; в) Света Троица; г) Александър Дюма-баща; д) Ахмед ага.
Примерни въпроси от теста по математика
1. Кои от неравенствата са верни:
а) (1,5)0,5>1, б) (3,1)-0,5>1, в)(0,5)-0,3>1
А) само а); Б) само б); В) само в); Г) само а) и б); Д) само а) и в).
2. 50 лева са внесени на влог с проста лихва 5% годишно. С колко лева ще се увеличи влогът след 4 години?
а) 20 лв. ; б) 10 лв. ; в) 5 лв. ; г) 60 лв. ; д) 70 лв.;
3. За кои стойности на реалния параметър a уравнението x2 - 2ax + 1 = 0 има двукратен реален корен?
a) само а = 0; б) само а = 1; в) a = - 1; г) само a= 2; д) a = + - 1
a) 12; б) 10; в) 11; г) 8 корен от 2; д) 10 корен от 2
5. Катетите на правоъгълен триъгълник са с дължини 9 и 12. На колко е равен радиусът на описаната около триъгълника окръжност?
a) 15; б) 8; в) 7; г) 15/2; д) 10.
6. Нека R и r са съответно радиусите на описаната и вписаната окръжност на равностранен триъгълник със страна 1. Кои от твърденията:
a) R = 2r; б) R + r = 1; в) R - r = корен от 3/6
са верни?
А) само a); Б) само б); В ) само в); Г) само а) и б); Д) само а) и в).
7. Периметърът на триъгълник АВС е 21, а АС = 6. CL e ъглополовяща през върха С (L лежи на AB) и AL = 3. Намерете BC.
a) BC = 4; б) BC = 8; в) BC = 12; г) BC=6; д) BC= 10.
8. Намерете лицето на ромб, ако дължината на страната му е 5, а дължината на единия диагонал е 8.
1. Посочете излишния израз:
а) Хвърлям усилията си на вятъра.
б) Хвърлям прах в очите.
в) Хвърлям камъни в градината.
г) Хвърлям ненужните вещи.
д) Хвърлям кал по някого.
2. Посочете от коя сфера на общуване е следният фразеологизъм: "Във връзка с направените изводи смятам..."
а) битовата; б) институционалната; в) медийната; г) естетическата; д) научната.
3. Посочете некнижовния изговор:
а) (пръшка); б) (книшка); в) (веришка); г) (дръшка); д) (чехска)
4. За книжовния език е вярно, че:
а) е средство за общуване само за определени общности и за определени региони; б) се подчинява на норми, задължителни само за определен регион от страната; в) е богат и обработен, предлага многообразни възможности за изразяване на идеи; г) не се подчинява на общозадължителни кодифицирани норми, чрез които се осигурява единство при начините за говорене и писане; д) реално не съществува чрез функционални разновидности (стилове), обслужващи речевите сфери.
5. Текстът е уместен, когато:
а) в него се отчита кой е възприемащият и каква е социалната му роля; б) отразява умението на говорещия/пишещия да използва въображението си; в) задължително включва езикови средства от всекидневното общуване; г) чрез него не се противопоставят гледни точки на участниците в общуването; д) отговаря само на изискванията за официално общуване.
6. Посочете изречението, в което съществува двусмислица.
а) Опитваме се да не повтаряме грешките си.
б) Те тръгнаха бавно, подпирайки се на тоягите си.
в) Не преценихме добре влиянието на реакцията си.
г) Не налагай мнението си за поведението ни!
д) Тя винаги ли се вглежда в поведението й?
7. Посочете правилния изговор на групите - ЪР или - ЪЛ:
а) скръбен, оскръбление; б) издължавам, дължник; в) поддържка, издържам; г) хвърча, хвъркна; д) размърдвам, мръдна.
8. Посочете в кой ред е допусната правописна грешка:
а) Пипи Дългото чорапче; б) Едмондо Де Амичис; в) Света Троица; г) Александър Дюма-баща; д) Ахмед ага.
Примерни въпроси от теста по математика
1. Кои от неравенствата са верни:
а) (1,5)0,5>1, б) (3,1)-0,5>1, в)(0,5)-0,3>1
А) само а); Б) само б); В) само в); Г) само а) и б); Д) само а) и в).
2. 50 лева са внесени на влог с проста лихва 5% годишно. С колко лева ще се увеличи влогът след 4 години?
а) 20 лв. ; б) 10 лв. ; в) 5 лв. ; г) 60 лв. ; д) 70 лв.;
3. За кои стойности на реалния параметър a уравнението x2 - 2ax + 1 = 0 има двукратен реален корен?
a) само а = 0; б) само а = 1; в) a = - 1; г) само a= 2; д) a = + - 1
4. Периметърът на равнобедрен триъгълник е 33, | а дължината на отсечката, съединяваща средите на бедрата,е 1/2 от дължината на бедрото. На колко е равна дължината на основата? |
5. Катетите на правоъгълен триъгълник са с дължини 9 и 12. На колко е равен радиусът на описаната около триъгълника окръжност?
a) 15; б) 8; в) 7; г) 15/2; д) 10.
6. Нека R и r са съответно радиусите на описаната и вписаната окръжност на равностранен триъгълник със страна 1. Кои от твърденията:
a) R = 2r; б) R + r = 1; в) R - r = корен от 3/6
са верни?
А) само a); Б) само б); В ) само в); Г) само а) и б); Д) само а) и в).
7. Периметърът на триъгълник АВС е 21, а АС = 6. CL e ъглополовяща през върха С (L лежи на AB) и AL = 3. Намерете BC.
a) BC = 4; б) BC = 8; в) BC = 12; г) BC=6; д) BC= 10.
8. Намерете лицето на ромб, ако дължината на страната му е 5, а дължината на единия диагонал е 8.
a) 24; б) 12; в) 48; г) 20; д) 22. |
ОТГОВОРИ
Български език
1 - г; 2 - д; 3 - д; 4 - в; 5 - а; 6 - д; 7 - д; 8 - б.
Математика
1 - д; 2 - б; 3 -д; 4 - в; 5 - г; 6 - д; 7 - б; 8 - а.
1 - г; 2 - д; 3 - д; 4 - в; 5 - а; 6 - д; 7 - д; 8 - б.
Математика
1 - д; 2 - б; 3 -д; 4 - в; 5 - г; 6 - д; 7 - б; 8 - а.