:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,331
Активни 437
Страници 8,234
За един ден 1,302,066

Европейският българин се връща на Балканите

Ако идеята на НДСВ за активна политика на полуострова не е подплатена с енергия и пари, ще влезнем в ролята на Пурко от "Господин за един ден"
Емил Спахийски
Не знам защо, но когато прочетох в тезисите на НДСВ за бъдещето на страната ни изречението: "Българската външната политика трябва да работи за "завръщането" на България на Балканите като държава-член на ЕС", се сетих за филма "Господин за един ден". В интерес на истината идеята е добра. Вярно, позакъсняла, но посоката е вярна.

Пурко, героят на Тодор Колев в култовата кинолента, мечтаеше да се присъедини към Америка, залагайки нивичката си. След като неговите очаквания са измамени в чисто българската действителност, се връща на село (разбирай на Балканите), облечен в тежкарски костюм - единственото нещо, което му остава от парите. Естествено, в кръчмата всички му хвърлят теманета, пият за негово здраве, докато накрая се оказва, че той няма с какво да плати сметката. Истински американец, но за един ден.



Парите са ключов момент в правенето на политика,



особено когато става дума за политика на Балканите. Идеите се нуждаят от опредметяване, реализация - сиреч в тях трябва да бъде инвестирано. Инвестицията не означава нов костюм, а нов подход.

България има доста работа в собствения си регион и след като вече бъде пълноправен член на ЕС след първи януари, ще се появи на Балканите в нови одежди, с които да се перчи. Въпросът е дали костюмът ще е за един ден и след това ще се върнем в традиционните потури, или надскочили собствения си бой, ще съумеем да се държим като европейци от днес во веки.

Общо казано, задачата, която стои пред нас, може да се раздели на две: да отстояваме собствените си интереси и да помагаме на западните си съседи и Турция да последват нашия път. Имаме нужда от повече съмишленици дори поради простата идея, че сред такива съседи се живее по-сигурно. ЕС може да не е панацея, но отстояването на европейските принципи чрез последователна интеграция към общността само по себе си е гаранция за стабилност.



Българските интереси са значителни



Дори без да се опитваме да се правим на регионална свръхсила, за да можем да отстояваме тези интереси, е редно да бъдем активни в политиката, а не пасивни. След отварянето на границите проблемите действително ще станат значими - миграцията на кадърните хора към по-добрите заплати на Запад (дупка на пазара на труда), интересът на българеещите се малцинства в Сърбия, Македония, дори Албания към родината. Като казвам българеещи се, имам предвид, че много хора ще го правят само за да се сдобият с европейски паспорт и свободно да работят на пазара отвъд Сърбия. Това обаче е добър повод да започнем да изграждаме



България като притегателно място за живот



Ние можем да се върнем на Балканите като политика само ако си оправим вътрешния двор, ако накараме хората да се чувстват горди, че са българи. Тогава българеещите се комшии няма да искат паспорт, за да бягат на Запад, а за да живеят у нас. Възможно ли е това? Към този момент това по-скоро е фикция.

Политиката и връщането на България на полуострова означава също износ на ценности, а не на мутренски интереси и корупционна практика. Това означава, ние вече като "европейци" да пренасяме европейските ценности към Македония, Сърби, Черна гора, Турция, Албания. Това обаче не може да стане само с държавнически методи, както не може да стане и без държавата.

Ако България иска да прави политика на Балканите, то трябва първо да порасне. Трябва да се превърне в европейска държава, в която има силно гражданско общество като контрапункт на властта. В контрола има баланс, има конкуренция, има развитие.

България трябва да инвестира в общи проекти, в общи дейности, в културни активности, образователни програми, работен пазар, които ще превърнат страната ни в балканската държава, от която съседите се учат. Това означава и силна държава, която използва европейските помощи като възможност за развитие, а не като възможност за незаконно забогатяване. Това означава силна дипломация в съседните държави, която не се движи от хора, на които политиците се отблагодаряват, а от професионалисти, които отстояват интересите на страната. Звучи просто, но не е. И ако България няма тази ясна представа за ситуацията, връщането й на Балканите ще бъде като това на Пурко в собственото му село - с нов костюм, но същият цървулан.
51
3156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
22 Декември 2006 00:48
Дрън-дрън ярина
22 Декември 2006 01:16
Вярно е, всичко до пари опира.Пари-кражба-пари прим, наште политици го умеят.
22 Декември 2006 02:52
И Спахийски само сръчно си е запълвал колонката.
22 Декември 2006 03:22
ама дълбочина на анализа, ама полет на мисълта, ама аналогии ... веднага се вижда, че и автора нема с кво да плаща.
22 Декември 2006 03:29
според мене пък статията си е добре стига да разберете идеята зад написаното...
22 Декември 2006 06:27
Българската държава трябвало това , требвало онова и това вместо онова...бла-бла-бла. Трябва , ама нема да стане, Спахийски. Оти оно не е държава , а е кочина. Иди разправяй на сестрите у либийско зандан , че требе да се гордеят с държавата си.
22 Декември 2006 07:17
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 22/12/2006 г/ 11:13:12

22 Декември 2006 09:11

Нещо мирише на нафталин - дайте да дадем.
Като при соца. "Ние" да вървим напред. "Ние" да се оправим. Няма скоро да излезе от главите на българина този комунизъм.
22 Декември 2006 09:32
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 22/12/2006 г/ 11:13:28

22 Декември 2006 09:38
Уважаема Редакция,
Добро утро.
Както си четях заглавията от вестника, стигнах и до това, и по-точно до подзаглавието. Няма да ви карам да познавате какво ми е задържало там вниманието, защото самото му съществуване означава, че явно не намирате там нищо смущаващо. Затова: става въпрос за глаголната форма влезНа. Простете назидателния тон, но в книжовния български език такава все още не съществува, макар да е широко разпространена в говорите и идиолектите на София и околностите. Не бих имала нищо против нея, ако вестникът беше локален, а не национален всекидневник.
Че съществуването й казва нещо за писмената култура на г-н Спахийски няма да коментирам; да кажем, че той е журналист по занятие и други неща го вълнуват. Но къде са вашите редактори и коректори (ако такива изобщо има на щат), които би трябвало да бдят срещу подобни опущения? Може би им се е спяло много до редакционното приключване на броя? Или пък нещо са боледували много в часовете по български език? (тук би трябвало да кажа "лекциите", но някак си не смея, защото не искам да засягам редакционните критерии за подбор на работещите). Знам, че е човешко да се греши, но поне един спел-чекър да беше пуснал някой? Подобна немарливост, пак простете, говори, освен за недостатъчна грамотност (и непрофесионализъм) и за пренебрежително отношение към националната читателска публика.
Ваша, с много голямо разочарование, Е. Ригби
22 Декември 2006 10:32
Eleanor,
22 Декември 2006 10:41
Eleanor, от мен също !Вече бях решила, че съм съвсем зле с българския
22 Декември 2006 11:01
Уважаема Елинор, с вълнение прочетох твоя ранносутрешен коментар, който вероятно те е оставил с наполовина недопито кафе в опита ти да обърнеш внимание на все по-загрозяващата писмовността ни българска граматика. Която освен с наречия от софийско е богато наторена във фонетичната й част и с мистерията на българските гласове от всички краища на страната.
По повод конкретния случай с глагола "влезна", асоциативно бидох връхлетян от примери за един куп подобни и разнолики глаголни форми. Ние имаме език, който е изключително богат на глаголни форми, ако не и най-богатият в това отношение. В този смисъл бих искал да дам пример с глаголите "прониквам" и "лижа" - два съвсем безобидни такива. При употребата им с представката "да" те могат да видоизменят своята форма, не задължително, разбира се, на "да проникна" и " да лизна".
Т.е. ако аз "лизна" и "сръбна" от соковете ти, а след това "проникна" в теб - и това ти прозвучи достатъчно поетично, то единствено би могла да възкликнеш - "Е те тоа ми влезнА отсекъде".
Оттук виждаме, че могат да бъдат употребявани и без представката "да". Т.е формата на глагола в нашия език е доста обтекаема.
22 Декември 2006 11:19
Госпожа,
"Простете назидателния тон, но спел-чекър.... в книжовния български език все още не съществува", нито пък "в говорите и идиолектите на София и околностите."
На Шопски му викаме "проверка на правописа", а на чужденците и латинопедалете им го превеждаме със "spelling-check", додека са понаучат на Български.

22 Декември 2006 11:43
"Общо казано, задачата, която стои пред нас, може да се раздели на две: да отстояваме собствените си интереси и да помагаме на западните си съседи и Турция да последват нашия път."-*****

Редактирано от - bot на 22/12/2006 г/ 12:02:42

22 Декември 2006 12:00

Тодаре,
`
Кво са прайш на много компетентен по езика, бе. Ти не викаше ли социализъма? Няма на български спел-чекър, програмата няма българско име. Като я кажеш на български, няма да разберат за какво говориш. Момата Елеонор е права.
Само че в българските вестници работят неграмотни журналисти, а някъде спестяват и от коректори и нямат такива. И всичко е щото им плащат малко и що-годе свясното си намира друга работа.
22 Декември 2006 12:10
Имаше навремето българска програма за проверка на правописа - на чужбински и викаха "Presto", а на нашенски - "Престо".
22 Декември 2006 12:22
Това означава и силна държава, която използва европейските помощи като възможност за развитие, а не като възможност за незаконно забогатяване.

Не занм дали управляващите въобще четат сатиите и форумите някъде, но със сигурност основната им цел за влизане в ЕС е точно "управлението" и "усвояването" на фондовете в СВАЯ полза и най-вероятно никой няма да пропусне тъзи възможност.
А дали ще влезем, близнем, проникнем или нещо друго не е важно, в крайна сметка на нас ЩЕ НИ ВЛЕЗНАТ
22 Декември 2006 12:27
Нема страшно, нема се върнем в потурите оти не сме излизали от там. Само си ги крием под костюмчето.
Другарю Тодар, как му викат на Windows- a у ваше село?
22 Декември 2006 12:58
*****

Редактирано от - bot на 22/12/2006 г/ 14:04:13

22 Декември 2006 13:08
Пеко
Няма на български спел-чекър, програмата няма българско име.
Момата Елеонор е права.

Пеко,
Ако момата Елеонора не беше казала "спел-чекър" немаше да я заям.
Па и правописът, все пак, е най-силната страна на наща джурналистика.
Досежно "спел-чекъра":
Навремето преди социализъма имахме един даскал Пеко, дека имаше един молив, марка "Кохинор". Викаше му "Изправител", демек "Коректор" на по-купешки език.
Моливът беше дълъг къде 60 санти и дебел къде 5-6 санти.
Щом некой келеш измежду назе направеше правописна грешка, даскал Пеко го млатеше по главата с "Изправитела".
Значи, не е да не сме имале тогава модерни и даже "високотехнологически" средства, но сме ги забравиле.
А сага без спел-чекър и келкюлейтър редко можеш намери некой да раздели на 2 магарета сламата, без да направи груба грешка.

Krydderi
Другарю Тодар, как му викат на Windows- a у ваше село?

Преди му викахме "джамлък", но сага преминааме на Windows-и, макър че "джамлъците" са по-лесно за произнасяне и не требе да си кълчиш езика.
Ама мода, кво да са прави!


22 Декември 2006 13:14
Много ми е интересно кой с какво се занимава - от пишещите тук - и какво конкретно оставя след себе си. Веднага да кажа - аз не мога нещо много да се похваля. Работя в несъседна балканска държава за международна организация. Нещо като дипломат, ама не точно. По близо е до партиен секретар. Редовно чета/ гледам политика, икономика, имам хуманитарно образование и имам над 15 опит по проекти свързани с "гражданското общество." Тука постоянно ме питат какъв "номер" е направила БГ, та да влезе в ЕС преди Хърватия, която "по всички показатели е преди вас!" Бил съм във всички балкански страни и никъде нямат добро мнение за нас. Едва напоследък леко ни завиждат за ЕС, но не много, понеже знаят, че стандартът ни е нисък. Това го казвам като аргумент за опасността да избързваме с големи амбиции, да се "влагат" пари, да се хвалим с професионалисти, да учим другите. Достатъчно е да не се пречкаме много-много, да съветваме ЕС, когато ни питат и да си траем за неща, които нито са ни важни, нито някой ни пита. (Ако ни е важно, няма какво да чакаме - казваме си и си искаме). Да обяснявам на някого, че трябва да се пишат проекти до дупка по европейски програми за балкански страни няма нужда. Тези, които могат, вече го правят. Тези, които не го правят - моят съвет надали ще им помогне! :-)
22 Декември 2006 13:37
Формата влезна наистина вече не е книжовна, но съвсем отскоро, така че упрекът към автора не е много уместен. Формата си беше книжовна поне до 2002 г., когато се появи "Нов правописен речник на българския език". В по-старото издание на същия речник от 1995 г. влезна все още се признава за книжовна форма. Затовя я има и в "Уикиречник" Натиснете тук. А новото издание на правописния речник го ползват все още малко хора (скъпо е, 35 лева), по същия начин както много хора все още си ползват версията "Уиндоус 98", за което не могат да бъдат упрекнати.
Не е вярно също, че "в книжовния български език такава все още не съществува, макар да е широко разпространена в говорите и идиолектите на София и околностите".
Формата е била използвана от писатели от всички краища на България - Вазов, Захари Стоянов, Никола Вапцаров ("Бих влязнал във взривна/ ракета, самичък" - така е в оригиналния текст), Цани Гинчев и т.н. Има я и в народните песни на най-различни диалектни области. И днес в много градове и села далеч извън София ще те поканят с " "Влезни, де!". Това си е нормална разговорна форма на "влизам" и не може да бъде смятана за признак на неграмотност. Остарели и диалектни са формите на глаголите влязвам (Я излязвай, влязвай, /хубава моме, /напред пристъпяй, назад не гледай) и влязувам (Не осквернява человека, което влязува в уста, но което излязува из уста).
Присъединявам се към уместната забележка на бай Тодар, че употребата на думата спел-чекър е по-укорима. Тя наистина е по-кратка от "програма за проверка на правописа", обаче и в езика "Икономията е майка на мизерията".
22 Декември 2006 13:45
Аз пък съм фен на песента:
На т'слата дръжката, дръжката, как влезНа мъжката, мъжката
22 Декември 2006 13:49
Д-р Тормозчиян, никой не би се осмелил да Ви упрекне в мизерия.
22 Декември 2006 14:01
Тормозиш ли ни Тормозчиян, ако всички форми от Отец Паисий насам се ползват или може би от Черноризец Храбър къде отиваме?
Това е разликата да си с Win 98 и XP или Vista, няма връщане назад
22 Декември 2006 14:02
Ако ме упрекне, просто ще се издаде, че не знае разликата между чуждица и заемка.
22 Декември 2006 14:03
аааа, 4uka писател, 4uka не читател
22 Декември 2006 14:04
От споделеното разбирам, че си посланик в Хърватия. Аз пък съм генерален секретар на ООН - Организация на Обвързаните и Необвързаните. Работата ми харесва. Не знам какво ще оставя след себе си, но поне столът, на който седя по цял ден, никога няма да изстине. Мераклии за него винаги ще има. Работих по много проекти. Най-впечатляващият от тях беше за "червеното отместване". Това е един сериозен проект от физиката, който обяснява разширението на вселената. Но, също така, той се явява приложим и в политиката и обяснява също толкоз добре разширяването на влиянието на червената олигархия у нас. Т.е. аз работих по един, по същество, приложен проект. Проект, който хвърля мост между политическите и точните науки или по-точно казано - с приложна физика. Затова и ООН не е политическа организация, а проект, който се занимава с привличането и отблъскването, обвързването и необвързването на елементарните частици. В този смисъл мога да кажа, че България, като една малка частица във вселената, едва ли е кой знае колко по-назад от Хърватия, та ако щеш и от САЩ, погледнато на фона на необятния космос. Защото в нашата галактика има 100 милиарда слънчеви системи, а във вселената 100 милиарда галактики. Едва ли ние пък, чак, сме най-големите говеда у космоса. Вземи си думите назад, господин посланик, и погледни по-обхватно на нещата. Пий едно червено вино, взри се в небето и си пожелай най-красивата звезда. Може Дядо Коледа да ти я дари още преди влизането на Хърватия в ЕС.
22 Декември 2006 14:23
Разбира се, че се шегувам... чуждица е когато гепиш пари от някого, а земка е само назаем
22 Декември 2006 14:26
Заемката е разбира се кога земеш нещо назаем и забравиш да го върнеш. Много сме добри в тая област.
22 Декември 2006 14:54
Сънчо,
22 Декември 2006 15:10
Добри сме, спор няма, аз затова и назаем книги или пари вече не давам. Обаче заемка не идва от това първо значение на глагола "заемам", а от третото му - "заимствам, възприемам, усвоявам чужда идея, мисли, нрави и пр." Тук въпросът за връщане не стои, инак като се има предвид, че нашият ум е просто една торба от заимствани представи за света, ако трябваше и да ги връщаме в някакъв момент, какво щеше да остане от нас?
22 Декември 2006 15:24
Точно това имам предвид. Заемаме чуждото понятие и го оставяме за постоянна употреба, обогатяваме се с него един вид.
Какво би станало с нас ако почнем да връщаме, може отчетливо да се забележи при някои индивиди с напредване на възрастта. Някои се сдобиват със склонността да раздават щедро акъл при всеки повод. Не мож ги обвини човек в стиснатост.
Ако си говорим сериозно за връщането, китайците имат една приказка за човека със златния мозък, но може би друг път. Сега трябва да се изнизвам.
Весели празници докторе.
22 Декември 2006 15:43
Тодаре,
22 Декември 2006 15:47
nikolavj
Тука постоянно ме питат какъв "номер" е направила БГ, та да влезе в ЕС преди Хърватия, която "по всички показатели е преди вас!" Бил съм във всички балкански страни и никъде нямат добро мнение за нас.

nikolavj,
За да ти поставим по-точна диагноза, от какво страдаш, интересно е да споделиш, как ти отговаряш на твръденията, че Хръватско "по всички показатели е преди нас" и че "никъде нямат добро мнение за нас".
а) Оборваш ги аргументирано с дълбокото си вътрешно убеждение, че тва не е така, както пишат българските ченгесарски масмедии;
б) Възмутен от тая лъжа и клевета, накълцваш ги кат кисела краставица, сдъвкваш ги и ги изплюваш;
с) Съчувствено и одобрително кимаш с глава, изчервен целия от срам, оправдавайки са за злощастния късмет да са родиш българин;
д) Не само са съгласяваш с тех, ами чевръсто им съобщаваш нови резилящи ни факти, които и те още ги не знаат;
г) Просто мълчиш, защото не знаеш кво да кажеш. Малко знаеш демек.

По темата " Опери за 3 гроша" бех писал за срещата на Бойко Василев в Загреб с доайена на хръватската славистика академик Далибор Брезович. Прочети го и виж филма на Бойко Василев "Посредникът" за пътуването на Царския посланик, багатура Сондоке, до Папата през 9-ти век.
Не само, че никой по целия път от Сръбия до Италия не каза, че немат добро мнение за нас, но българе оперни певци и други напр., живеещи от десетилетия в Хръватско казаха, че кога хръватете разберат, че некой е българин, некак си са програмирани да са отнасят доброжелателно, приятелски и с уважение към българете. Стига некой нашенец да не им е откраднал чистачките, разбира са.
И наще чувства към хръватете са такива.
Нещо повече, академик Далибор Брезович заяви, че "Българите са на Балканите, но най не са типични балканци".
От неговите учени уста тва ми прозвуча почти кат коплимент.

По горните причини сметам, че проблемът е у теб, а не у българете.
Требва да земеш мерки.



Редактирано от - другаря Тодар Живков на 22/12/2006 г/ 17:35:40

22 Декември 2006 15:59
Не знам за вас, ама когато един "текст на статия" започва с безумна глупост, просто нататък вече не се чете.
"Българската външната политика трябва да работи за "завръщането" на България на Балканите като държава-член на ЕС" ...
В интерес на истината идеята е добра. Вярно, позакъсняла, но посоката е вярна.

Ако "текста на статията" смята, че България не е била винаги в Европа или се е намирала на друго място, а не на Балканите или че досега е живял примерно на Луната или в Африка, това си е проблем на "текста на статията". В случая май е проблем и на "тезисите", написани от НДСВ.
22 Декември 2006 16:30
браво сънчо, добро е, и от разширената вселена към света на красотата, шекспир функционално отместил понятията to lip the wanton women целувайки необуздана жена, както е речено чар и галантност са безсмъртни
22 Декември 2006 16:33
Ех вие, пишман филолози! Както пишеше Корней Чуковски /а той разбира!/, езикът е жив като живота/Живой как жизнь/. Не го вкарвайте зорлем в речници, дори и на "книжовния" език!
22 Декември 2006 16:42
В допълнение на това, което Тодор казва.
Не си струва да убеждаваме тези, които нямат добро мнение за българите и България да си го променят. По-добре да ги оставим да съдят за нас по собственото ни поведение. Сигурна съм, че ако срещнат повече от умните, възпитани и открити българи самите те ще си променят мнението за нас и страната ни.
22 Декември 2006 18:40

Съвременният българин е европеец единственно зад пределите на държавата си - там, където няма нагайки и полицейски ботуши. Само на Запад той разгръща силите си и талантите си, само там той е изпълнен с достойнство и самочувствие. България е странен хибрид между арабско-турска и архаично -планинска държавица с подплашено, влачещо жалко съществуване намаляващо българско население. Хора без избор, с мизерен стандарт, лъгани, бити, мамени, осмивани, подигравани, смазвани, убивани, унижавани - справка: събитията 1923-1944 гг че и след това. Те са Пурко в масов размер, нация от нули, от човекоединици. Това е изгодно за шепа негодници, т.н. лидери, някои от които е трябвало да бъдат задушени от майките им още когато са се пръкнали, за да не душат нацията днес. И ако гражданското общество не съумее да стане и се защити от тези кърлежи, те ще тържествуват задълго в тази наша страна.

22 Декември 2006 18:53
СПАХИЙСКИ - АНАЛИЗАТОР!!!
В най-лошия смисъл на думата.
22 Декември 2006 19:43
С повод мазохистичната критика на род и родина на Кремъчко,
ще си позволА да цитирам Тато от по-горе, дори с риск да мА порази
"
По горните причини сметам, че проблемът е у теб, а не у българете.
Требва да земеш мерки.
"
22 Декември 2006 20:09
Не знам защо, но когато прочетох в тезисите на НДСВ за бъдещето на страната ни изречението: "Българската външната политика трябва да работи за "завръщането" на България на Балканите като държава-член на ЕС", се сетих за филма "Господин за един ден".

В преследването на "спел-чекъра" не отдадох длъжимото Спахискиму, за което му са извинявам.
Разсужденията на Спахийски са добронамерени, но собствената му неувереност в успеха наднича отсекъде.
Горното изречение е извадено от контеста на Царската програма за управление на дръжавата в новите условия
Тя е доста разгърната и следва да са изучи и прокоментира отделно, но тук ша са ограничим връху часта, избрана от Спахийски.

"Външна политика: Нови хоризонти
От 1 януари 2007 г. България е с нова геополитическа роля, която ще наложи и нови взаимовръзки между вътрешната и външната българска политика, както и в отношенията на България със света.
...
76. Повишена регионална отговорност: от 1 януари 2007 г. българската външната политика трябва да работи за „завръщането” на България на Балканите като държава член на ЕС. ... България няма интерес да остане остров на стабилността, а да провежда такава външна политика, която да прави целия регион на Балканите „полуостров на стабилността”. Интеграция и инфраструктура - гаранция за развитието на региона.

77. 2007 - ЕС получава излаз на Черно море. Черноморските съседи на България се превръщат в съседи на ЕС. Ясна и активна политика на черноморско сътрудничество.

78. Азия: най-бързо развиващият се пазар в света. България трябва да се наложи като врата между Европа и Азия. Активното сътрудничество със страните от азиатския регион ще улесни достъпа до пазари и енергийни източници и ще привлече финансови ресурси и технологии

79. България - част от Шенгенското пространство и Еврозоната в краткосрочна перспектива..
....
81. Енергийната дипломация - водеща тема в европейския дневен ред. Необходимост от нови проекти с цел разчупване на стари зависимости в енергийната област. ....

Културна и национална идентичност: Модерният патриотизъм
82. България влиза в ЕС като носител на хилядолетна история и култура. За утвърждаване на нашата национална идентичност в ЕС е необходима активна патриотична позиция, изградена на основата на познаване на българската история, национално самочувствие и политика на защита на националните интереси на България в ЕС.
....
84. Българската култура е неотделима част от европейската и световната култура. Тя определя нашата специфична българска идентичност и ни приобщава към световните културни ценности, което е основание за заслужена гордост.

85. Българската нация ще се утвърждава в семейството на европейските народи чрез уникалността на своя език и писменост. С присъединяването на България към ЕС кирилицата ще се превърне в 3-тата официална азбука на Съюза."

Поставеното умишлено в кавички "завръщането” на България на Балканите става ясно от намерението на Цара България отново да играе геополитическа роля в Европа и света чрез Балканите.
Около полвин век ни беше забрането да са бръкаме в геополитиката, но сага вече сме пак независима дръжава и стига да искаме, ша я играем, както я играхме в пръвата полвина на 20-ти век. През 1912-та даже бехме приготвиле Императорската мантия и златната колесница за влазяне в Цариград и възстановяване на Византия. Може и да не сме успели, нито па ни е било за пръви път, важното е, че не сме биле мърцини, а сме имале самочувствието за това.
А през Средновековието именно българете разгромиха старата Римска империя, пренесоха Рим по своите земи в Тракия, български изселници от Тракия поставиха началото на нови европейски дръжави във Франция, Испания, Италия, после създадоха своя Империя, принудиха Цариград и Римския папа да признае техния език и писменост.
И сага в ЕС никой не посме да ни оспори правото да си вкараме азбуката и даже кампютерите си ша кирилизират зарад нас. Нали от 3-мата съпокровители на Европа 2-ма са българе - Светите Братя.
Кой не верва, да види на страницата на Европейския парламент. Пак сме на пръво место!
Ако стане некакъв фал с "еУрото", требва да си знаем, че вината ша си е само наша, респ. на некой наш келеш. Инак, по Договора всичко е опечено още преди 2 години.

Много важно е указанието, че в ЕС ша "защитаваме националните си интереси с активна патриотична позиция, изградена на основата на познаване на българската история, национално самочувствие на носител на хилядолетна история и култура".
Тва значи, че повече не требва да си губим времето да обръщаме внимание на разни ченгесарски внушения, че сме биле "малка страна", "бедни на полезни изкопаеми", че никой не ни бръснел за слива и прочие простотии.
Под "завръщане" требва да са разбира " Завръщането на Родината ни в общността на европейски държави", както ясно е казано в Коледното и Новогодишно поздравление на Цара.
Казано с по-прости думи, влазяме си спокойно в Европейскио като слон в стъкларски магазин, като тоя път гледаме да трошим, само колкото е необходимо, но не повече. Демек като у дома.




Редактирано от - другаря Тодар Живков на 22/12/2006 г/ 20:24:19

22 Декември 2006 20:40
Много интересни развития очаквам с историята на българите сега, когато нашата история ще бъде част от историята на Европа!
Чували сме, че за Българската история най-много се знае у Германия.
Те вече ще имат стимул да я изкарат на светло!
А Руские не будут - че да крият всичко...
Какво ли ще е да няма руснаци наблизо да замитат всички български следи?
Sehr interessant, aber sehr!
22 Декември 2006 21:45
сънчо
22 Декември 2006 21:59
Като падна една м'гла...
Тройна!
А след нея пак мъгла - европейска!
___________________________
И пак ми откраднаха чистачките!
Американските
22 Декември 2006 22:31
... И след мъглата,
А !
Пак мъгла!
22 Декември 2006 23:36
Абе то се знае кой ПЪРВИ сигнализира касателно "синьо-червената" мъгла по онуй страшно време, па сега пак страшно, пак мъгла, ма и Adobe Photoshop не може да каже каква е боята на мъглата..
23 Декември 2006 01:50
аааа, проблем, и при мене, още чука, наглася дежурния апарата срещу мислено, европолицай таен комунист да сте чули и видели е, ще има
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД