Парламентарните партии се обявиха против извънредни законодателни мерки срещу престъпността, показа проверка на "Сега". Правителството прегърна идеята на главния прокурор Никола Филчев за специален закон за борба с организираната престъпност, а президентът го подкрепи. Конкретен проект още няма обаче, по думите на Филчев идеята се нуждае от обмисляне.
Политическите сили смятат обаче, че не е нужен изцяло нов закон, а трябва да се прилагат стриктно сегашните. Депутати от мнозинството уточниха обаче, че ако има убедителни аргументи в полза на въпросния закон и той предложи нови мерки, може да бъде приет.
"Коалиция за България" няма още решение. Засега преобладава мнението, че въпросът не опира до ново извънредно законодателство, а до успешното прилагане на съществуващото", заяви говорителят на БСП Ангел Найденов. Шефът на ПГ на левицата Михаил Миков добави, че във вторник групата ще дебатира въпроса с нужните конституционни промени. В четвъртък зам.-шефът на ВКС Румен Ненков отново постави въпроса, че прокуратурата е по-близо до изпълнителната власт и трябва да бъде извадена от рамките на съдебната.
"За радикални промени на конституцията в частта за съдебната власт е необходимо да се свика ВНС. Това не може да стане преди 2007 г., тъй като ще отнеме много време", каза зам.-шефът на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев. Той също смята, че няма нужда от извънредни закони.
Специални мерки не са нужни, е позицията и на депутата от ДПС Рамадан Аталай. Негови колеги реагираха срещу патрулиращите с автомати по софийските улици вечер. "Ние сме демократична европейска държава, не сме в Латинска Америка", смятат те.
СДС и ДСБ пък обвиниха управляващите в безпомощност пред организирана престъпност. Според лидера на СДС Петър Стоянов, който също е против спецмерки, покушението срещу Емил Кюлев е на икономическа основа. Той настоя управляващите да кажат, какъв е произходът на първия милион на банкера.
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък обяви, че в момента "корумпираните" се борят с организираната престъпност. Той наруши законовите изисквания за деня на размисъл преди кметския вот и показа прословутата снимка от яхтата в Монако, на която присъства и един от кандидат-кметовете в София. Сидеров припомни и, че с гласовете на депутати от НДСВ, БСП и ДПС през юли е отхвърлено предложението за промяна в конституция за снемане на имунитетите, което сега лансира Първанов.
----ПИСМО
"Воля за борба с организираната престъпност не се демонстрира на съвещания, а с ежедневни усилия на управляващите", написа Иван Костов до Георги Първанов. След онзиденшното заседание от прессекретариата на президента съобщиха, че единствен Костов се разграничил от всички в позицията им да покажат такава воля. Според лидера на ДСБ съветът имал и положителни елементи - разграничаването на Първанов от тезата за политическо убийство, предложението му за снемане на имунитетите на депутати и магистрати. Костов призовава президента да се разграничи от изявлението на главния прокурор Никола Филчев за "тотален контрол върху живота на хората".
От самото начало на сполетялото българския народ непредсказуемо нещастие - за удобство наречено ПРЕХОД, всички парламентарни представени партии (управляващи и опозиция) защитаваха вероломно извършващите се престъпления - геноцид срещу собствения си народ и приемаха съответни закони в угода на това тяхно гнусно деяние. И през време на тоз' пресловут ПРЕХОД те - всички партии вкупом родиха престъпността.
И сега пак в съвместен хор те -
Партиите против спецзакони срещу престъпността!
От нюансите в този песнепой и коя партия с какъв глас участва в този хор може да се определи степента на превързаността й към свидната рожба мафия и към престъпленията.
Между солистите особено се изявават двама –
един бивш Президент и
един бивш Премиер,
които отдавна заслужено са спечелили омразата даже на собствения си електорат.
Редактирано от - SultanBg на 29/10/2005 г/ 01:49:41