Децата от ромски произход, които посещават 103-о училище в столичния кв. "Филиповци", са подложени на сегрегация и неравностойно отношение и е нарушено правото им на равно и интегрирано образование. Това установи Софийският районен съд след иск на Европейския център за правата на ромите. Искът е срещу образователното министерство, Столична община и училището. Решението на съда не е окончателно и вече е обжалвано от МОН.
Представителите на центъра се похвалиха, че "това е първото дело не само у нас, но и в цяла Европа, в което съдът установява незаконност на сегрегираните ромски училища". Според фондация "Романи бах" в страната има около 100 изцяло ромски училища и съдебното решение щяло да повлияе върху всичките.
Според иска на центъра в 103-о училище ходят само роми и така се създава сегрегация. В закона срещу дискриминацията сегрегацията е определена като принудително разделение заради етническа принадлежност. Обучението се провежда в мизерни условия, критериите за преподаватели са занижени, жалват се пред магистратите от центъра. Те твърдят още, че общината и МОН не упражняват контрол върху училището. Всяко дете и родителите му сами избират в какво училище да учи, възразяват от МОН. Според тях в случая няма принудително разделение. Ниското ниво на образованието на ромчетата пък оправдават със системните им бягства от часове.
Съдът обаче приема, че общината и МОН е трябвало да контролират училището. Според магистратите отделянето на ромските деца в школото е заради това, че като живеят в сегрегиран ромски квартал, те нямат възможност да посещават други училища.
След като магистратите са установили сегрегация, от фондацията могат да се обърнат към комисията за защита от дискриминация или отново към съда. Те могат да задължат МОН, общината или училището да предприемат дадени действия. Институциите могат да бъдат и глобени.
НАМЕРЕНИЯ
МОН отдавна говори за десегрегация, но конкретни действия не се предприемат. Приетата стратегия предвижда до 2009 г. да бъдат закрити всички ромски училища в населени места с повече от едно учебно заведение. За ромски школа в големите градове и за тези в селата се предвижда да се запазят само начални училища, за да не се принуждават децата да пътуват на дълги разстояния. По данни на МОН от 2003 г. близо 70% от ромчетата учат сегрегирано.
|
|