Партиите купували гласове в Плевенско.
Това обяви лидерът на "Новото време" в областта д-р Аспарух Георгиев. (Коалиция) БНС броила 15 хиляди лева на община Пордим, от НДСВ платили вересиите, тока и водата на ромите от град Левски, а ДПС дало 250 лева за банкет в ромската махала на село Дисевица. "Новото време" внесло в прокуратурата всички сигнали за изборни нарушения и фалшификации.
.
Вестник "24 часа", 1 юли 2005 г., стр. 4.
.
Изборите купени
Репортери на "168 часа" под прикритие в схеми за търгуване с гласове
.
Голяма част от гласовете за новия парламент бяха купени. Репортери на "168 часа" под прикритие присъстваха при раздаването на пари и други бонуси. Бяха засечени хора, водещи под строй продалите гласовете си, джипове, охраняващи автобусите с туристи, както и 100 държавни чиновници, командировани за сметка на държават в региона, където водач е министърът им.
Голяма част от гласовете, подадени за 40-ото Народно събрание, бяха купени. По предварително замислени и перфектно организирани схеми партиите дадоха от 10 до 50 лева, за да могат да вкарат депутати в парламента. Репортери на "168 часа", работещи под прикритие, получиха пари, за да гласуват за точно определена политическа сила, както и дадоха пари на избирателите, като част от друга схема.
Отделно бяха
засечени и заснетичаст от хората, водещи до урните групите на продалите гласовете си, както и звънящи по списъци и изискващи купените обещания да бъдат спазени в изборния ден. Бяха проследени групи, гласуващи с удостоверения на няколко различни места. "168 часа" намери дори 100 държавни чиновници, командировани специално за изборите в региона, където водач на листа е министърът им.
Седем хиляди гласа бяха купени само в 24-ти столичен избирателен район на изборите в събота, установи репортер, представящ се за избирател, желаещ да даде гласа си за НДСВ. Той получи 50 лева на ръка от координатор на жълтите в същия избирателен район в София. Срещу парите обеща да гласува за НДСВ, както и да предостави списък с 15 "вербувани" от него имена на гласоподаватели, също обещали да дадат гласовете си срещу пари. В разговор с репортера на вестника даващият парите се извини, че плаща толкова малко, изтъквайки като факт, че вече купил 7000 души, които да гласуват за НДСВ в района.
Купуването на изборите се планира от пролетта. Тогава друг репортер под прикритие пое ролята на така наречения "стотник" в същата квартална организация на НДСВ. Координаторът на царската партия обещава 2000 лева срещу осигурени имена и ЕГН-та на 100-120 избиратели, готови да гласуват за НДСВ. Координаторът е записан да разкрива, че хиляди избиратели ще бъдат купени по
.
специалната пирамидална схема, както наистина се случва по-късно. По схемата стотникът трябва да намери срещу заплащане десетина десетници, които от своя страна да купят гласовете минимум на 15 души. Всички те трябва между точно определени часове в деня на изборите да гласуват, както са обещали.
От самия репортер на "168 часа", получил мястото на стотник, е поискано да докаже лоялността си, като донесе списък от 25 вербувани от него избиратели, "убедени" срещу 30 лева да гласуват за когото трябва. Личната карта на стотника също отива на проверка. Репортерът на "168 часа" е принуден да напусне схемата в този момент, защото се е представял под измислено име.
Използвайки събраната информация, десет дена преди изборите друг репортер на "168 часа" предлага "да помогне" на изборите срещу
.
възнаграждение.От новия, включил се в схемата журналист, се иска списък с 15 души от 24-и избирателен район, които са готови да продадат вота си. Този път списъкът е подготвен и предаден. Първоначалната вноска за него трябва да се вземе в четвъртък (23 юни), два дни преди изборите.
В уречения час в офиса на управляващата партия има върволица от хора. Координаторът на партията се разплаща с част от стотниците и десетниците си. На бюрото му има огромна
.
купчина петдесетолевки.Репортерът на "168 часа" получава една от тях (банкнотата е описана и се пази в редакцията) като предварителен стимул за своя глас и за списъка с 15 имена, който е предоставил. Получава обещание да вземе още пари за себе си след изборите и по 10 лева за всеки осигурен глас.
"Вече сме платили 7000 гласа и парите свършиха" - оправдава се координаторът в четвъртък. - "Не мога да давам по-големи пари." След плащането се провежда и кратък инструктаж на стотниците какво да правят в деня на изборите.
"Всички платени избиратели трябва да се съберат пред училището, в което ще гласуват, в 12 часа, заръчва координаторът на НДСВ на своите подчинени. До 2 ч. следобед трябва да сме приключили."
На 25 юни в 12 часа става ясно, че пирамидата работи. Пред 24-о училище водачът на групата, 40-ина годишен мъж, кани своите "клиенти" в близкото кафене. Лидерът на групата изпълнява ролята на стотник в схемата за купуване на гласове. Той е намерил около 10 души, които от своя страна са подкупили по 15 други да гласуват за "правилната" партия.
За да бъдат контролирани самите избиратели, гласуват по системата "индианска нишка". При тази схема всички гласуват един след друг. Масовото нарушение на разпоредбата за уникалността на печата, който се поставя върху бюлетините, прави
.
измаматанеуязвима. Всичко е измислено и организирано месеци преди изборите. Въпреки опитите на ЦИК да предотврати контрола върху купените избиратели, схемата на "мониторинг", известна като индианска нишка, проработи.
Ден преди изборите Централната избирателна комисия издаде заповед всички печати, които се поставят върху бюлетините, да бъдат "наранявани" с остър предмет. Така отпечатъкът от всеки щемпел щеше да стане уникален. В ЦИК са били наясно, че организаторите на индианската нишка са изработили фалшиви печати, които са поставяли върху предварително маркирани бюлетини. В почти нито една секция наредбата не беше спазена.
Точно на обяд в деня на изборите пред повечето избирателни секции в столицата се събират съмнителни групи от 20 до 30 души. Гласуват организирано и получават пари, уверяват се репортери на "168 часа" в трите столични избирателни района, както и в провинцията.
.
Как работи индианската нишкаОрганизаторите на схемите за купуване на гласове са разполагали с огромни количества бюлетини дни преди изборите. Правоъгълните, съвсем елементарни печати на секционните комисии също са били изготвени предварително. Проверка на "168 часа" показва, че подобен печат струва около 10 лева и се изработва за половин час в специализираните ателиета.
Партийните функционери дават попълнената и подпечатана бюлетина на купения гласоподавател. Той получава бюлетината, която му се полага, от член на комисията, и влиза в стаичката за гласуване. Там пуска предварително попълнената бюлетина и слага празната в джоба си. Пред секцията организаторът на схемата иска от избирателя празна бюлетина. Тя гарантира, че платеният избирател не е пуснал гласа си за друга партия, а за тази, която му е дала пари.
.
Стоян Цолов, Мария Симичкова, Красимир Боев, вестник "168 часа" 1 - 7 юли 2005 г., стр. 1, 3 и 4.