Със 7476 са се увеличили жилищата у нас през м.г. и към декември са били вече 3,705 милиона, съобщи НСИ. Темпът на нарастване на броя им е по-бърз в сравнение с 2002 г.
На 1000 души в градовете м.г. вече се падат 428 жилища, а в селата - 592. В сравнение с 2003 г., сега хората разполагат с повече жилища. И през двете години средният брой на живеещите в едно жилище е двама души. Най-рядко населени са домовете в Перник, а най-гъсто - в Благоевград и региона. Общо за страната жилищната площ на 1 човек е 19,54 кв. м.
Напоследък се строят предимно по-малки апартаменти и то двустайни, става ясно от данните на статистиката. В регионите, където има по-голямо търсене и новото строителство е по-голямо, броят на двустайните апартаменти е най-голям. Така изглежда картината във Варна, Бургас, София и в по-малка степен в Русе, Ямбол и Стара Загора.
Двустайните жилища са и най-търсени на пазара, показват данните от агенциите за недвижими имоти. Най-купувани са апартаментите от 75 кв. м, каза Светослава Георгиева, регионален директор в "Адрес недвижими имоти". Причините според нея са в цената и в профила на клиента - млад самостоятелен човек или семейство с едно дете, които трудно биха поддържали голямо жилище. Двустайните апартаменти са компромисът между площ и цена, обясни и изпълнителният директор на "Явлена" Страхил Иванов.
Най-много големи жилища (с 6 и повече стаи) пък има в Пловдив и областта. Техният брой е 11 932. В София например те са наполовина по-малко - 5542. В Пловдивско най-вероятно става дума за големи къщи, тъй като близо 2/3 от тях са в селата. В същото време в местата, където строителството и търсенето на жилища не е така активно, преобладават тристайните. Така е в Шумен, Силистра, Търговище, Хасково.
ПАЗАРЪТ
В някои райони в големите градове има пренасищане - предлагането значително превишава търсенето, коментира Димитринка Костадинчева, изпълнителен директор на "Адрес недвижими имоти". Така е предимно в крайните квартали на градове като София, Пловдив, Варна и Бургас. Според Костадинчева в центъра и елитни квартали пренасищане не може да има, въпреки че такава е ситуацията в райони, нарочени за добри, като "Манастирски ливади" в София. Свръхпредлагане има и в курортите, например Слънчев бряг - там в момента се предлагат над 1000 апартамента. Тази тенденция все още не е плашеща и все още няма нищо притеснително, каза Костадинчева. Страшното ще е след 2-3 г., ако се запази този темп на строителство, прогнозира тя.
Страшното ще е след 2-3 г., ако се запази този темп на строителство, прогнозира тя.
И кво му е страшното?
Сигурно за агенциите дето сега надуват цените колкото си искат. И след 2-3 години като стане повече предлагането от търсенето ще им паднат цените до реалните