Най-вероятно здравната каса няма да успее да намали цените на клиничните пътеки за болниците с 20% от 1 август. Всяка подобна промяна може да стане факт само след съгласието на лекарския съюз. В момента обаче съсловната организация още няма точна позиция по въпроса.
Не приемаме разговор за намаление от 1 август, но ако не се коригират цените, парите за касата за болнична помощ ще свършат на 1 октомври, обяви шефът на лекарския съюз Андрей Кехайов. В сряда касата и съюзът обсъдиха предложението на НЗОК, но не стигнаха до решение. В следващите 2 седмици предстоят още преговори.
Според медиците, ако цените паднат с 20%, ще намалее дейността на болниците и те ще трябва да се отказват от някои изследвания или дълговете ще се увеличат с 20 на сто. По неофициални данни в момента борчовете са около 150 млн. лв. НЗОК поиска промяна в цените заради сериозния финансов преразход. Касата обвини болниците и в злоупотреби, които допълнително източват бюджета й. Лечебниците отвърнаха, че не злоупотребяват и заплашиха с фалити и връщане на пациенти, ако цените паднат.
Недостигът на пари за болници в НЗОК е следствие от приетия предизборен бюджет, който предвижда увеличаване броя на клиничните пътеки, за което не е осигурено финансово покритие, обявиха пък Демократи за силна България. Партията на Костов е против намалението на цените и иска смяна на ръководството на здравната каса.
Закономерен резултат от приетия нереалистичен бюджет на НЗОК. С намаляване цената на клиничните пътеки съвсем ще се „строши” механизма за финансиране на лечебните дейности в болничните заведения. Така отново принципа, който всички го отричаха и наричаха „по исторически принцип” ще влезе през изпотрошения „пазарен прозорец” в родното здравеопазване. БЛС трябва не само да отстоява своите позиции, но и да предложи изход от ситуацията. Дали това ще бъде иницииране на предложения за актуализиране на бюджета или за използване на средства от резерва изисква анализ и преценка на необходимостта от определени решения. Намаляването цената на клиничните пътеки ще изостри не само въпроса за лечението на българските граждани, но още веднъж ще удари върху доходите от труд за извършена дейност от на персонала на лечебните заведения. Затова се налага прилагането на ответна мярка за тези, които работят в здравната каса. Щом не умеят да управляват така както трябва финансовите средства, то реципрочно трябва със съответните проценти да се намалят и техните заплати. Здравната каса не е и не може да играе ролята на ГОСПОДАР. Крайно време е да разберат и членовете на Събранието на представителите, и членовете на УС на НЗОК, и членовете на Контролния съвет на НЗОК, че тяхното възнаграждение зависи и трябва на практика да бъде обвързано с благоприятните или неблагоприятни резултати от финансиране на дейността на лечебните заведения. В този взаимозависим свят е лукс
работещите в НЗОК да получават незаслужено високи заплати, а да страдат за сметка на неблагополучията в здравното осигуряване, тези, които им изкарват заплатите – работещите в лечебната мрежа и здравно осигурените български граждани.