-----------------------------
Инж. Тотю Младенов е роден във Враца през 1964 г. Завършил е Висшия институт по архитектура и строителство, специалност "Водоснабдяване и канализация" през 1990 г. От 1990 до 1991 г. работи в строителна фирма във Враца като проектант. От 1992 до 2002 г. заема различни постове в КТ "Подкрепа". От 15 март 2002 г. е изпълнителен директор на Главната инспекция по труда.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
- Г-н Младенов, България вече е член на ЕС, но успяха ли българските работодатели да осигурят европейски условия на труд?
- Преди 5 г. се забелязваше, че много малко предприятия изпълняваха изискванията за безопасност и здраве, но през последните 2 г. повечето предприятия осигуряват безопасни и здравословни условия на труд. Вече близо 65% от фирмите имат направена оценка на риска, а 70% са изготвили финансови програми за отстраняване на рисковете. Над 80% от фирмите имат договор със служба по трудова медицина. Друг е въпросът, че има още много какво да се желае. Сега работодателите плащат на частни консултанти и лаборатории, а не получават качествена услуга.
- Предвиждат ли се промени в службите по трудова медицина?
- Вече се подготвят сериозни промени в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. Занапред ще има по-стриктен контрол върху дейността на службите по трудова медицина, ще има сериозни изисквания към състава на службите. Сериозен контрол ще извършва и Министерството на здравеопазването. Освен това трудовите инспектори също ще могат да подават сигнали до здравното министерство, когато установят, че дадена служба върши формално своята работа и системно не изпълнява ангажиментите си. Досега никой не осъществяваше контрол върху тях. От министерството само ги водеха в регистър, но сега вече ще ги контролират - да им налагат санкции и да им отнемат лицензите. Промените ще влязат в сила вероятно от средата на 2007 г.
- Очаквате ли спиране и закриване на предприятия заради условия, които не отговарят на европейските изисквания?
- Аз лично имам две очаквания. Едното е, че ще се разкрият много нови работни места. Ще има нови предприятия и много сериозни инвеститори в България от различни отрасли на икономиката, включително ще се направят и много стратегически инвестиции - АЕЦ "Белене", Дунав мост 2, реконструкцията на ТЕЦ "Марица-изток", пътните мрежи в страната. Много от тези бъдещи инвеститори вече започнаха да посещават Инспекцията по труда и да се информират какво трябва да направят, за да изпълнят трудовото законодателство и изискванията за безопасност. Ние ще продължим да насърчаваме и консултираме тези работодатели, които искат да инвестират в условията на труда, да плащат заплати и осигуровки и въобще да са в бялата икономика.
От друга страна, очаквам, че ще има и доста фалити на предприятия. Особено при фирмите от нелоялната конкуренция, които не инвестират за подобряване условията на труд, не плащат заплати, осигуровки и данъци. Тези предприятия и работодатели ще се сблъскат не само с ГИТ, но и с всички контролни органи на страната.
- От кои сфери очаквате да има най-много фалити? Малките фирми ли са най-проблемните?
- Да, най-големият проблем е в малките фирми и в средните предприятия. Особено при фирмите от дървопреработването и в т.нар. гаражни производства, където няма елементарни санитарно-хигиенни норми. Те ще са и първите, които ще бъдат принудени да прекратят своята дейност. Но като цяло балансът на заетостта няма да се наруши. Няма да има стрес, защото всичко това ще става бавно и постепенно. През последните години положихме доста усилия за превенцията, така че оттук нататък всеки да си прави сметката.
- Какво е положението с хранително-вкусовата промишленост и с месарските производства? И там ли има много проблеми?
- Миналата година направихме голяма проверка на месарските и колбасарските производства в страната. По отношение на безопасността няма проблеми, на места коригирахме някои лоши практики и по спазването на трудовото законодателство. Но качеството на храните е от правомощието на контрола на Държавната ветеринарно-санитарна комисия, където са и по-сериозните проблеми.
- Инспекторите по труда непрекъснато правят проверки и са наясно със състоянието на индустрията. Какви са впечатленията?
- Динамиката на пазара на труда е много голяма, особено през последните 1-2 г. Изключително сериозен проблем, който не е от вчера, е липсата на квалифицирана работна ръка. Но за това вина носят самите работодатели, защото през последните 10 г. изкуствено поддържаха ниска цената на труда. Така голяма част от работниците, особено в строителството и туризма, отидоха да работят в чужбина. Затова сега няма кадри в строителството, туризма, селското стопанство и леката промишленост. Малко работодатели инвестираха в служителите си, за да ги задържат. Крайно време е да преосмислят позицията си по въпроса, а не да се чудят откъде да внасят работна ръка.
Текучеството и неквалифицираните кадри влияят тежко и на трудовия травматизъм. Като наемеш безработен, който никога не се е занимавал със строителство, този човек няма трудови навици и не знае как да се пази от рискове на работното място.
В хранително-вкусовата промишленост доста средни предприятия сериозно инвестираха за подобряване условията на труд, включително и български инвеститори. Но за съжаление остава проблемът с манталитета на голяма част от работниците, особено в строителството. Затова занапред ще сме много по-взискателни към тях и ще засилим санкциите. Все пак средната глоба е между 20 и 50 лв., а като му вземеш` на един работник дневната надница, защото не спазва безопасните условия, тогава и той ще се замисли дали ще продължи да го прави.
- Гъвкавите форми на заетост и дистанционната работа все още ли са такава рядкост у нас, или вече свикваме и на тези европейски новости?
- Да, срещат се предприятия с по-нови форми на заетост. Но прави впечатление, че все по-често работниците се трудят на повече от едно място. Това е една нормална европейска практика. И тази тенденция ще се засилва, защото на хората са им нужни средства. Занапред ще се работи все повече и повече. Въпросът е да се спазват нормите в Кодекса на труда, да се плащат извънредните часове, а трудът на работниците да се оценява по достойнство. Тогава самите служители няма да протестират, защото ще знаят, че усилията им са оценени, и ще бъдат още по-добри служители. А така и самото предприятие ще спечели. Крайно време е това да се разбере от работодателите, които смятат, че работната ръка не е толкова важна. Напротив - работната ръка ще става все по-важна.
- Радвате се на чуждите инвеститори, но преди години синдикатите алармираха, че чужденци отварят фирми, а после бягат, не плащат на работниците и даже не им връщат трудовите книжки...
- Това е един много сериозен проблем, който за съжаление още не е намерил законодателно решение. През 2006 г. имаше няколко подобни случаи с турски, гръцки и филипински работодатели. Те имаха шивашки фирми в Смолянско, Благоевградско, София и Кърджали. Но после изведнъж изчезнаха и сега дължат заплати, осигуровки и трудови книжки на работничките. Става дума за средни предприятия с персонал от 20 - 50 души.
Проблемът е, че сега няма кой да оформи дори трудовите книжки на тези хора. Така те не могат да се регистрират в бюрото по труда или в социалното подпомагане. За съжаление инспекцията по труда може да приключва трудови книжки само след съдебно решение или когато работодателят е издал документ. Но при липса на работодател и упълномощено длъжностно лице, както е в тези случаи, проблемът за работниците става изключително сериозен.
Засега единственият им изход е да заведат съдебен иск, но тази процедура трае 2-3 г., а това абсолютно не удовлетворява хората. Може би трябва да се търси някакво решение по линия на НОИ, защото от 2006 г. архивите вече се събират в института. Другият вариант е да има бърза съдебна процедура, за да могат да се решават подобни казуси. Крайно време е да има отделни трудови съдилища или специализирани органи към съда... Има крещяща нужда това час по-скоро да стане. Защото сега страдат хората - не могат да започнат нова работа, не могат да получават обезщетение за безработица... И миналата година имаше такива случаи, а няма гаранции, че няма да се повторят...
- На какво ще акцентирате през 2007 г.? Предвиждате ли нов тип проверки?
- Няколко са акцентите за догодина. Ще направим една голяма кампания за това кой колко плаща извънредния и нощния труд на работниците. Тя най-вероятно ще продължи 2 месеца. И догодина продължаваме с контрола в строителството - особено по Черноморието, в София и в големите градове. През лятото ще проверяваме как работят непълнолетните, имат ли разрешение от Главната инспекция по труда и сключен трудов договор.
А кога българинът ще свикне да получава европейски заплати за труда си, който не е никак по-малък от този, който извършва средния европеец?
А? А?