Американските експерти Джордж Шулц и Сидни Дрел организираха наскоро конференция по повторното разглеждане на резултатите от срещата между американския президент Роналд Рейгън и съветския лидер Горбачов в Рейкявик през 1986 г., където двамата обсъдиха премахването на всички стратегически ядрени оръжия. Шулц е един от най-уважаваните сътрудници на института Хувър към Станфордския университет. Заемал е поста държавен секретар на САЩ от 1982-1989 г. В срещата също така взеха участие Уилям Пери, министър на отбраната от 1994 до 1997 г. Както и Хенри Кисинджър - държавен секретар на САЩ 1973-1977 г., и Сам Нан, бивш председател на комитета по въоръжените сили към Сената на САЩ.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
В наши дни ядреното оръжие представлява голяма опасност за света, като заедно с това в тази област се открива нова историческа възможност. Има шанс цялата планета да премине на следващото стъпало на твърд и всеобщ отказ от атомното оръжие и предотвратяване на попадането му в опасни ръце. Като целта е в бъдеще изобщо да бъде предотвратена ядрената заплаха за света и лидерството в този процес трябва да поемат САЩ.
По време на Студената война атомното оръжие бе необходимо за поддържане на международната стабилност, тъй като то служеше като сдържащ фактор. След края на блоковото противопоставяне, в миналото остана и съветско-американската доктрина за взаимна заплаха. За много държави обаче подобно сдържане все още си остава важен фактор за отбраната от други държави, но запазването на тези ядрени сили става все по-опасно и все по-малко ефективно.
Ядрените изпитания, които извърши Северна Корея, както и отказът на Иран да спре своята програма по обогатяване на уран, показват, че светът стои на прага на нова опасна ядрена ера. Увеличава се вероятността ядрено оръжие да попадне в ръцете на терористи, които нямат родина и държава, което е особено тревожен факт.
В днешно време то се явява
свръхефективно средство за масово унищожение
В същото време доктрината за сдържане не може да бъде ефективна по отношение на терористичните групировки, които нямат държавна принадлежност и за това представляват нова опасност, срещу която е много трудно да се води борба.
Ако САЩ не вземат спешни мерки във връзка с този въпрос, тъй като не отчитат тази терористична заплаха, те въпреки своята воля ще открият нова ядрена ера, която е по-рискована, психологически дезориентирана и икономически по-скъпа, отколкото беше Студената война. В новите ядрени държави няма система за защита, която в продължение на дълги години беше създаване стъпка по стъпка по време на блоковото противостояние и позволи да не се допусне ядрена авария, грешка или несанкциониран старт.
СССР и САЩ се учиха от грешки, които не повлякоха след себе си фатални последствия. По време на Студената война двете страни реално полагаха усилия да не се стигне до използване на ядрено оръжие, нито по грешка, нито заради заповед. Но дали същият късмет ще имат новите ядрени държави и светът като цяло като през последните 50 години?
Не веднъж редица световни лидери са опитвали да направят пробив във връзка с ядрения въпрос. През 1953 г. американският президент Дуайт Айзенхауер се обърна със своята реч "Атом за мира" пред ООН. Той заяви, че Америка е "готова да участва в разрешаването на страшната ядрена дилема". "Ние сме готови да посветим своето сърце и своя разум в търсенето на начини, които ще позволят на невероятната изобретателност на човека да подобрят неговия живот, а не да приближат смъртта", каза Айзенхауер.
Неговият наследник Джон Ф. Кенеди, който се опитваше да излезе от задънената улица и да поеме по пътя на ядреното разоръжаване, заяви: "Светът не беше създаден като затвор, в който човек е обречен да чака собствената си присъда". Същото каза пред ООН покойният президент на Индия Раджив Ганди на 9 юни 1988 г. "Ядрената война няма да донесе смърт на стотици милиони хора. Тя ще унищожи няколко милиарди хора и ще означава края на живота на планетата Земя. Ние имаме нужда от цялата подкрепа, която можем да получим, за да спрем това безумие", заяви Ганди. Американският президент Роналд Рейгън призоваваше към пълен отказ от "всякакво ядрено оръжие", което "абсолютно противоречи на здравия разум". Тази гледна точка споделят и други президенти на САЩ, както и последният съветски лидер Михаил Горбачов.
Макар че на срещата в Рейкявик Рейгън и Горбачов така и не достигнаха своята крайна цел, не подписаха споразумение за пълен отказ от цялото ядрено оръжие, те
все пак успяха да спрат темповете на въоръжаването
С техни действия на практика започна съкращаването на ядрените сили за постоянна готовност, в лицето на ракетите с далечен и среден радиус на действие. Освен това беше унищожен цял клас от подобни ракети.
В Договора за неразпространение на ядрено оръжие се говори за пълното му унищожение. Две основни положения от договора задължават държавите, които към 1967 г. нямат ядрено оръжие, да се отказват от неговото получаване занапред. Страните, които имат ядрено оръжие, се задължават с времето напълно да се освободят от него. Всички президенти след Ричард Никсън, независимо от коя партия са, неизменно потвърждават своята вярност към задълженията, които взе върху себе си Америка по този договор. Неядрените държави обаче с времето се отнасят все по-скептично относително честността на страните, които имат такова оръжие.
Днес съществуват десетки програми, които помагат за намаляването на заплахата от ядрени оръжия. В момента много критични са ядрените преговори със Северна Корея и Иран, в които участват всички постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, Германия и Япония.
Първото и най-важно нещо, което трябва да се направи, е да се проведат работни срещи с лидерите на всички страни, които имат ядрено оръжие и да превърнат инициативата "светът без ядрено оръжие" в обща своя цел. Това ще наклони везните в полза на това да не се допусне появата на ядрено оръжие в КНДР и Иран.
Световните лидери трябва да приемат специална програма, в която да бъдат посочени конкретни мерки и стъпки. Част от тях са:
- промяна на параметрите на бойното дежурство на ядрените сили, от времето на Студената война, с увеличение на времето на задържането на пуска на ракетите и така да се намали опасността от грешно или несанкционирано изстрелване
- да се продължи съкращаването на размерите на ядрените сили в страните, където има такива
- унищожаването на ядрения арсенал с малък радиус на действие, който е разположен на предната отбранителна линия
- в Сената на САЩ трябва да започне сътрудничество между партиите по ядрения въпрос и да има периодични проверки по изпълнението на различните програми за разоръжаване и преговори за ратификация на Договора за всеобща забрана на ядрените опити, както и разговори с други страни по този въпрос.
- трябва да се осигури най-висок стандарт в света за безопасността на всички запаси на ядрено оръжие, оръжейния плутоний и високообогатения уран
- също така да се установи контрол над процеса за обогатяване на уран и да се осигури гарантирана възможност за получаване по разумни цени на уран за атомни реактори от органи, които са под международен контрол като МААЕ
- да се изземе оръжейният уран от всички без изключение изследователски реактори и тяхното безопасно съхраняване
- трябва де се вземат допълнителни мерки за разрешаването на регионалните конфликти и противоречия, които създават възможност за възникването на нови ядрени държави
За да се достигнат тези цели и действително да се освободи светът от ядреното оръжие, трябва да се вземат ефективни мерки да бъдат предотвратени всякакви действия в ядрената сфера, които потенциално застрашават сигурността на която и да е държава или народ, и да се противостои на такива действия.
Тези действия като цяло трябва да окажат положителен ефект за сигурността на бъдещите поколения. Ако я няма целта, самите действия няма да имат търсения ефект и няма да бъдат смятани за искрени. Ако пък няма практични действия, само по себе си тази цел няма да е нито реалистична, нито ще може да бъде реализирана.
Ние призоваваме всички да поставят пред себе си целта да освободим света от ядрено оръжие, като изпълним тази задача с помощта на направленията, които посочихме по-горе.