:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,882
Активни 539
Страници 11,785
За един ден 1,302,066

Китай използва Близкия изток за свои цели

Пекин дава ясно да се разбере, че иска да увеличи своето влияние в региона заради зависимостта си от петрола.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Китайски работник минава покрай варели с петрол в рафинерията на пристанището Шанхай.
За разлика от други държави, които участват в урегулирането на ситуацията в Близкия изток, Китай поддържа отношения с всички страни там. Ден след като от Пекин си тръгна шефът на иранската атомна делегация Али Лариджани, на визита в китайската столица пристигна израелският премиер Ехуд Олмерт. Дали САЩ имат причина за безпокойство?

Преди месец МВнР на Китай организира първия в страната неправителствен семинар за намиране на път към мира в този неспокен регион, в който участваха лица на високи постове както в палестинската, така и в израелската система на властта. Те стигнаха до консенсус, който се хареса и на домакините. В специална декларация бе съобщено, че Китай трябва да увеличи своето влияние в Близкия изток и да стане член на т.нар. "квартет", в който днес участват САЩ, ЕС, ООН и Русия и който координира всички мирни усилия. Пекинският печат цитира един от палестинските участници, който заяви, че участието на Китай в мирния процес ще компенсира пристрастността на "някои страни", които участват в него.

Никой обаче не се интересува от факта, че за четири години откакто има свой специален представител в Близкия изток, Китай не е представил нито една оригинална идея.



Пекин има какво да предложи



на всички заинтересовани страни. За страните, които експортират петрол, Китай се е превърнал в едни от най-сериозните потребители и инвеститори. От януари до ноември на м.г. той е внесъл около 45% от близкоизточния петрол. Страни като Иран и Сирия биха приели ролята на Китай в мирния процес като подарък в противовес на влиянието на САЩ. Още повече, че китайските забележки спрямо Америка в много аспекти повтарят позициите на Техеран и Дамаск, особено по отношение на правото на вето в Съвета за сигурност на ООН. Заедно с това Китай не повдига въпросите за демокрацията в двете страни и това също им е приятно.

Към Пекин уважително се отнася и Израел, който отчита потенциалното китайско влияние в региона. Китайската страна споделя отрицателните възгледи на Израел към войнстващия ислям заради уйгурските (мюсюлмански) сепаратисти в югозападната част на Китай. Освен това Тел Авив вижда в него сериозен пазар за своята отбранителна продукция, независимо от добрите му отношения с арабските страни и Иран, което още повече дразни американците. Миналата седмица Китай представи изтребител от ново поколение "Цзян-10", при който по мнението на западни експерти са използвани немалко израелски и руски технологии.

Китай реши да не оказва натиск върху Иран да спре своята ядрена програма. През първите 11 месеца на м.г. Техеран беше за Пекин третия по-големина доставчик на петрол след Ангола и Саудитска Арабия с 12% от всички доставки. Китайската страна също така без ентусиазъм се отнася по въпроса за кръвопролитията в населената предимно с християни област Дарфур в арабски Судан. Макар че от януари до ноември 2006 г. Судан е доставил на Китай само 3 на сто от общия му внос на петрол, Пекин инвестира огромни пари в неговата петролна инфраструктура, което ще позволи на Хартум да стане едни от водещите износители на нефт.

Китай използва всяка възможност



да удари по влиянието на САЩ



От гледна точка на Пекин прекалената ангажираност на Вашингтон в Ирак усилва позициите на китайската страна по отношение на Тайван. Америка не иска да се занимава с нови проблеми на още един фронт и затова постоянно оказва натиск на Тайван да не предизвиква Китай със своите намеци за обявяване на независимост.

Както в Судан, така и в Иран Китай често възпрепятства американските инициативи в ООН, които могат да бъдат възприети като "тактика на силната ръка" срещу страни, които се отдалечават от нормите на международните права. Китай се страхува, че сам може да стане следващата мишена.

Но в последно време политиката на Пекин е да се приближи до позициите на Америка. През ноември м.г. постоянният представител на Китай в ООН Ван Гуания прояви необичайна активност в опитите си да убеди Судан да се съгласи на приеме мисия на ООН в Дарфур. Не мина и месец и Пекин предложи да даде 1000 войници за миротворческата мисия в Ливан. А на 23 декември заедно с други членове на Съвета за сигурност на ООН Китай одобри въвеждането на санкции срещу Иран чрез ограничаване на търговията с ядрени и ракетни материали. Но трябва да се отбележи, че тези ограничения няма да създадат особени проблеми на Техеран. Самият факт обаче, че бяха подкрепени от Пекин, може да се смята по-скоро като сериозен символичен жест.

Независимо от неудоволствието на Китай във връзка с американското нахлуване в АФганистан и Ирак, Пекин не предприе никакви мерки, за да осуети или възпрепятства тези действия на американците. Китайската страна дори отдели над 300 млн. долара за възстановяване на Афганистан и започна преговори с Ирак, които могат да завършат с опрощаване на милиарди долари от иракския дълг към Пекин. Навремето Китай беше един от водещите търговци на ракети и ядрени технологии в региона, но от началото на 90-те години на миналия век разбра заплахата от безконтролното разпространение на оръжията и втвърди своята система за експортен контрол. Тя обаче и до днес не се отличава с голяма прозрачност.

Китай се тревожи, че гаранциите за доставките на петрол от Близкия изток, а следователно и сигурността на самия Китай, зависи от военната мощ на САЩ. Засега Пекин не разполага с въоръжени сили далеч от своите граници. Миналата седмица обаче китайските държавни медии съобщиха, че Китай има всички средства за построяването на самолетоносач, просто още не решил кога да стори това. Властите в Пекин се опитват максимално да разнообразят своите източници за доставки на петрол, като купуват повече горива от Русия, страните от Централна Азия, Африка и Латинска Америка.

Експертите обаче смятат, че зависимостта на Китай от енергоносителите в Близкия изток ще се запази дълги години. Затова той е принуден да участва в стабилизацията на този регион. Китай може и де не е съгласен с методите на САЩ, но тяхната обща цел засега ги прави партньори.

Бившият американски дипломат Джефри Бейдър, който в момента работи в Института Брукингс във Вашингтон, смята, че съпротивата на Китай срещу американските инициативи в Судан и Иран ще зависи от това дали позицията му ще се подкрепи от Русия. Ако Москва премине на другата страна, Китай ще направи същото, смята Бейдър. Пекин просто няма желание да се бори сам срещу Америка, твърди бившият дипломат.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Израелският премиер Ехуд Олмерт се разходи по Великата китайска стена на 10 януари, след като обсъди с Пекин намерението му да играе ролята на пета страна в "квартета" за Близкия изток.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Китайският президент Ху Цзинтао (вдясно) прие на 5 януари в Пекин главния преговарящ по ядрените въпроси на Иран Али Лариджани.
31
2760
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
22 Януари 2007 02:18
Пречи ми на ционистите Китай, все повече им пречи. Все по-трудно им е да си ползват за своя радост ресурсите на Близкия Изток и на света изобщо. как не ги е срам другите като Китай, например, и те искат да ползват!
22 Януари 2007 03:46
Всички конфликти по света свързани с петрола са индиректен сблъсък между САЩ и Китай. Китайците с робския си безплатен труд унищожават Западната индустрия и цивилизация като цяло. Още няколко години и Западът няма да може да издържи на китайското нашествие. Ще се включат защитни механизми като национализъм, протекционизъм, крайно леви и десни екстремисти, затваряне на граници и т.н. Този процес вече се наблюдава в САЩ преди всичко в масово обществено недоволство от политиката на Америка спрямо Китай. Ако Западът иска да оцелее, трябва да се справи с китайските скакалци. А един от начиите за това е контрол над петролните ресурси и пътища на петрола. Така че ударът спещу Иран е неизбежен. Жизнено важно е също Русия да застане на страната на Запада. Америка не може да воюва на много фронтове. Китай е най-голямата заплаха за света.
22 Януари 2007 04:27
булгериън за свиването на примката около врата на реднека ли говориш? Най-голямата заплаха за света е сегашната САЩ. Америка стабилно се превръша в световен проблем, който ще бъде решен от Китай. Не се радвам, но не виждам надежда за друго развитие на нещата. Китай от своя страна ще се превърне във още по-голям проблем при своя упадък за нашите внуци.
22 Януари 2007 05:29
Мухадото в момент на просветление : САЩ лоши , ама Китай в ролята на световен полицай ще е много по- лош. Така си е .
22 Януари 2007 06:11
Васуки,
Нали в статията пише, че ционистите всъщност си сътрудничат с Китай, дават му военни технологии? Нали Израел са ционистите? Иле не?
*
Мохадо,
Кой език ще е световен, когато КНР стане световна суперсила? Американския ли пак? Или внуците ти ще пропишат на пинин?
*
Българин,
Когато нефтът един ден престане да е важен, за какво ли ще се блъскат САЩ и Китай?
22 Януари 2007 06:29
Чичо Фичо, нефт щяло да има за около още 20-30 г., такива са поне повечето прогнози. Дотогава САЩ и Китай ще се борят един срещу други за нефт (и газ). Не е изключен и военен сблъсък. След това вече не знам.
*
el mojado, хубво е, че не всички в САЩ се примиряват като теб. Ако САЩ се провалят, то ще е не заради Китай, а заради неспособността си да разберат, че не могат да управляват света сами, а имат нижда от съюзници. Вярвай ми, аз разбирам от стратегии.[/b]

Редактирано от - A_Bulgarian_in_USA на 22/01/2007 г/ 06:32:23

22 Януари 2007 06:44
Еми не е ясно дали ще има още 20-30 години петрол
http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
Самото изказване "ще има петрол още 20-30 години" показва масовата заблуда пръсната от петролните компании. А именно:
Петрола не теча като изот кранче - пускаш и спираш. Продукцията намалява постепенно и цената му се увеличава постепенно. И в един момент, постепенно, цената ще стане прекалено голяма за да се изгаря в автомобилите. То петрол ще има и след 1000 години ама не в такива количеста.
http://en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil#Energy_return_on_energy_investment
22 Януари 2007 06:44
Което си е си е
а заради неспособността си да разберат, че не могат да управляват света сами, а имат нижда от съюзници.
Света се нуждаеше от fear deal след краха на двуполюсния модел а не winner takes it all. И американската корпоратвна алчност пропиля златния шанс да един по-справедлив и по-проспериращ свят. Сега света е една кочина по американския либерално социо-икономически модел и връщане няма докато не стигнем дъното.
Нагледна агитация http://video.google.com/videoplay?docid=- 7887120923353410233&q=ramstein+amerika&hl =en

Редактирано от - el mojado на 22/01/2007 г/ 06:47:35

22 Януари 2007 10:06
К'ъв петрол, бе...
Стената е дошъл да провери...
Ша праим независима палестина скоро, та да се пазим от нея...
22 Януари 2007 10:31
Фичо
Кой език ще е световен, когато КНР стане световна суперсила? Американския ли пак? Или внуците ти ще пропишат на пинин?
Фичо, китайския, затояа бързай да го научиш. Купи си партитурата на операта "Изтокът аленее"
A Bulgarian in USA
Чичо Фичо, нефт щяло да има за около още 20-30 г., такива са поне повечето прогнози.
Българче зад УСА, преди 30 години оценките бяха, че пак ще има нефт за 20-30 години.
22 Януари 2007 11:18
Пък аз не разбирам , защо ви дразни Китай Тя е древна цивилизацияи , отново търси своето място под слънцето На нас европейците и щатите ни е гадно , че не можем вече да им спретнем некоя и друга опиумна война, ама това е положението-трябва да свикваме, а нали не отричаме, че има и да ни връщат за този пуст опиум
22 Януари 2007 11:34
още миналата пролет Павлик ви каза кой пази иран от инвазия и удари. тая пролет ви го казаха и от сп. "икономист"



Редактирано от - Pavlik Morozov на 22/01/2007 г/ 11:38:00

22 Януари 2007 12:36
Касандра Морозов не бързай да теглиш чертата за Иран. Китай се опитва по скоро да опипва почвата с тази си политика. Нали китайската икономика е силно зависима от енергоресурсите каквито Китай не притежава. Едва ли САЩ ще позволят на Китай прекалено да се меси при реденето на близкоизточния му пасиянс. А това че доста непопулярния в Израел след миналогодишната война Олмерт посетил Китай и се разходил из великата китайска стена с овчи калпак на главата нищо още не значи. Тепърва ще се изяснява участието на Китай в близкоизточния гамбит, но както подчертава и Икономист то няма да е антиамериканско.
22 Януари 2007 13:08
сал един Китай им остана на комунетата, пък и той вместо да гробокопае-строи капитализъм, живи да ги оплачеш
22 Януари 2007 13:31
dante, много си прав! китай няма стимул да вреди самоцелно на своя огормен американски пазар. но пък има достатъчно лостове да наложи в близкия изток своите интереси над американските (примерно най-големите доларови резерви в света). така че политиката на китай няма да е антиамериканска, тя ще е просто разумна и водена от собствения интерес, без излишни отстъпки пред западащи свръхсили
който още търси комунистическа идеология в китай явно не е успял да прогресира в умственото си развитие отвъд ниво пионерче и още мисли че движещюата сила в света е безкомпромисна конфронтация между пещерния анти-капитализъм и пещерния анти-комунизъм

22 Януари 2007 13:54
Китай мисли преди всичко само за себе си. Да те ще бъдат първи по БВП до 3-4 години, а след 20-25 ще имат около 40-50% от световния. Но няма да се намесват в световните дела кой зане колко повече. Има ли са хиляди години възможности да започнат поход за завладяване на света и никога не са го направили. Те са изолационалисти. Няма да искат да налагат на света някакви си свои идеи или пък да раздават правосъдие наляво надясно.
22 Януари 2007 13:56
Китай винаги е провеждал политика на ненамеса във вътрешните работи на останалите страни, били те далечни или близки...
Колкото до съпоставката между Китай и УСА, ще припомня бомбардировката на китайското посолство в Белград по време на войната в Косово. Там си пролича кой командва парада...
22 Януари 2007 14:51
бе хубаво си приказвате, ама не ви ли липсва нещо? например Душко?
22 Януари 2007 15:08
"НЕ правете това, което САЩ ви съветват да правите, а правете това, което САЩ правят!"/Дж. Щиглиц- лауреат на Нобелова награда, бивш директор в Световната банка, бивш икономически съветник на президента Б. Клинтън.../

Редактирано от - paragraph39 на 23/01/2007 г/ 01:15:01

22 Януари 2007 15:27
да бе, де го душето?!

22 Януари 2007 19:11
Камунярчетата пак вперили очи, пълни с надежда, към велик камунистически Китай. Да ама Китай е камунистически само на ужким. ККП отдавна е загърбила доктрината на пролетариата и е прегърнал доктрината на империализЪма. САЩ и Китай са търговски партньори и всеки използва Близкия Изток за свои цели. Забележете че тези цели не съвпадат с целите на много от скимящите отстрани. Китайският юан седи яко закачен за щатския долар, гащите на американеца са здраво зашити у Китай и нито Китай има интерес икономиката на САЩ да рухне, нито САЩ имат интерес икономиката на Китай да пропадне. Ха сега де! На това хората му викат реален интенационализъм и солидарност в действие. Помиярите се въртят наоколо като пумпали и си мислят, че нещо ще стане с глобализацията. Няма нищо да стане. Напротив, глобализацията ще се глобализира още повече. Некои бензиностанции се опитват да се правят на хитри, ама супата изтива и без духане. Цените на петрола пак са тръгнали надолу по световните пазари. САЩ и Китай потриват доволно ръце и чакат ново развитие на световния сеир. И нови скимтежи.....
22 Януари 2007 19:51
хора от тоя форум сте развили условен рефлекс. кажат ви "Русия" или "Китай" и веднага се сещате за "Д...о"
22 Януари 2007 19:57
Зевзека, Китай няма нищо общо с капитализма. Това, което прави е ленински неп приложен по азиатски с робовладелски методи. Чакай да натрупа още малко пари и оръжие, тогава светът ще види дракон по пладне. СССР пред тях ще бъде като пионерче.
22 Януари 2007 20:28
булгериън отбелязваш отново точка.
Китай е най-перверзната социо-икономическа система на земята. Див дикенсов капитализъм със идейна надстройка марксизъм -ленинизъм и елементи на азиатски "хуманизъм" и национални особенности от сорта корупция непозната по размер на цивилизования свят. Това на което някои казват китайски комунизъм никога не е имало социалната страна на европейския соц. - безплатни образование, безплатна мед. помощ, 0% безработица. Ако някои от пишещите тука е разговарял с истински китаец първо поколение емигрант ще знае че когато разказват живота си тия хора плачат. Ако това ни чака совалката и на Марс.
22 Януари 2007 21:23
el mojado, голяма чест за мен е да ме похвалиш. Благодаря.
22 Януари 2007 21:39
100 % съм съгласен със Salin .

Само Велик Китай може СПРАВЕДЛИВО и ЧЕСТНО да реши световните проблеми.

Велик Китай НИКОГА не е извършвал АГРЕСИЯ.

Просто Китайският народ ПРЕТОПЯВА завоеватели и неприятели.

Ясно е, че СССР наследника на 1 000 гоишна Русия
пред най- древната и най- голямата цивилизация в човешката история ( Китайската )
е като пионерче.

За Китай няма значение дали е КОМУНИСТИЧЕСКИ или Капиталистически,
робовладелски или нанатехнологичен,
даосистки или будистки,
конфуциански или марксистки,
за китаеца няма значение дали се управлява от
дали се управлява от Великия Жълт Император Хуан ди
или от Великия КОРМЧИЯ Мао Дзе Дун,
на китаеца му е през оная работа дали котката е ЧЕРНА или БЯЛА,
важното за него е да лови мишки и
КИТАЙ да е Най- Великия.
22 Януари 2007 22:28
Душко, що не се преселиш в братски Китай? Или ги чакаш да дойдат при теб? Тогава да видиш какъв живот ще живееш!
22 Януари 2007 22:44
Интернационализъм видяло агитпропчето на ционизма. Глобализация, демек, по новата юдолиберална терминология. Което на теория означава И свободно движение на хора. Китай силно желае да придвижи половин милиард към "приятелска и добронамерена" Америка, а тя обаче хич не иска това, защото след първите 100 милиона китайци ционистите няма да има къде да се сврат. И за ЕС китайците имат поне още 200 милиона трудолюбиви китайски селяни и занаятчии, ама тя не ще да приеме дори източноевропейците, така силно е влюбена в негри и араби. Та какво става сега с юдоглобализацията, с юдокомунизма и демокрацията във Вашингтонско изпълнение? И с прогнозите на ционистката мутра.
22 Януари 2007 23:05
-
22 Януари 2007 23:46
Като заваля тихо кротко "Китай" от небето, та цяла неделя..... Велик Китай, Новия Световен Полицай - дрън-дрън ярина. Забравяте няколко важни факта:
1. С какво ще се осъществи завладяването на света от Китай??? С ядрени ракети?? Айде холан бе! Нали дори вече второразредната световна сила Русия има достатъчно ядрени заряди да изпържи 10 пъти цял Китай барабар с целия милиард малки жълти хора. За конвенционален конфликт не говорим - в момента трудно биха се справили с една инвазия в Тайван пък какво остава за нещо друго.
2. За тези които ще ми обяснят как се завладява територия с демография ще им обясня че това става при следните условия:
2.1 Да пуснеш достатъчен брой малки жълти хора да се размножават безкотролно на територията ти
2.2. Тези хора да имат кой да се застъпи за тях когато ксенофобията (естествената имунна система на всяко общество) на туземците вземе връх над добрите обноски и вземат да организират "кристалнахт", еври нахт, ако ми простите играта на думи.
2.3. Ти да нямаш ядрено оръжие или военен потенциал за да може тази свръхсила (Китай) да ти въздейства безопасно за нея. То САЩ или Русия да не са ви Сърбия и Македония бе олан??
3. Китай в момента преживява бум на икономиката благодарение на евтин робски труд, ама постепенно икономиката "прегрява" Когато една икономика прегрее се случват кофти неща - Голямата Депресия например
4. Китай няма да рискува в обозримо бъдеще да се замеси в пряк военен конфликт, първо заради световното мнение, второ заради това че никога киатйците не са били войници - последните им две войни - срещу СССР за остров Дамански и пограничния конфликт с Виетнам свършват кофти за тях (първата особено кофти)
5. Никога оттук нататък няма да има пряк конфликт между държавите от ядрения клуб, които притежават повече от 300 мегатона ядрена мощ, не заради друго ами това е приблизителната мощност на ядрените взривове които са необходими за предизвикване на "ядрена зима" - онова природно явление при което слънцето залязва за да изгрее след 12 до 40 години.
23 Януари 2007 00:35
САЩ-Китай е новата ос на глобализма. Останалото е ротация около оста.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД