:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,608
Активни 538
Страници 11,511
За един ден 1,302,066
Интервю

Времето на голата загриженост за медсестрите свърши

Сега сме на нов етап, в който и ЕС, и САЩ трябва да направят повече, смята евродепутатът Евгени Кирилов
Снимка: Велислав Николов
Евгени Кирилов
Визитка

Евгени Кирилов е депутат в Европейския парламент. Той е и депутат от БСП в четири поред български народни събрания. По професия е дипломат. Завършил е международни отношения и корабна архитектура. Владее английски, френски, немски и руски език.





- Г-н Кирилов, доста инициативи има през последните дни в Европа, свързани с медиците ни в Либия. Много шум за нищо ли ще се окажат те или...?

- В никакъв случай не е много шум за нищо. Ние вече сме на такъв етап, когато можем да кажем, че за дадена наша национална кауза, каквато е свободата на сестрите, има безпрецедентна международна подкрепа. Разбира се скептиците ще кажат: "И какво от това?" И ще отговоря, че щом сестрите са в затвора, явно всичките усилия, които са полагани, а са наистина много, са недостатъчни. Казах това и в пленарната зала в Европейския парламент. Затова трябва да продължим с ескалацията и да не смятаме, че е направено достатъчно, включително и със солидната резолюция на Европарламента. Защото нищо не е достатъчно, докато сестрите не излязат от затвора.

- Не е ли малко смущаващо, че гражданският протест, който тече в Европа, е организиран от белгийски медицински сестри, а у нас за толкова години бе направено по-малко?

- Винаги съм казвал през тези 8 години, че не бе редно да мълчим с цел да не засегнем тънката чувствителност на либийския режим. Не трябва да обвиняваме никого - нито гражданското общество, нито някои политици. Все пак те се съобразяваха с един възможен път, с това да се види може ли по един определен начин. Моето мнение още преди години беше, че по този начин ние подпомагаме ловката тактика на либийския режим с маневриране и временно успокояване, за да се протака агонията. Ако си направим реалистичен извод, ще видим, че режимът се страхува от своите хора. Толкова много заразени, не само деца. Това е трагедия и ако сестрите бъдат освободени или пък се появи в затвореното либийско общество съмнението, че може би няма международен заговор и нарочно заразяване, това ще се стовари върху този режим.

- И кога може да се разреши тази почти вечна трагедия?

- Тогава, когато същият този режим реши, че в международен план вредите за Либия са много повече от един риск либийското общество да разбере, че епидемията от СПИН може да се случи и без враг от чужбина.

- За тази цел Европа и САЩ трябва да преосмислят най-вече икономическите си отношения с Либия. Но ето, дори в иначе твърдата резолюция на Европарламента има оставена вратичка - преосмисляне на отношенията, но "във всички сфери, в които съюзът счита това за целесъобразно"?

- Това е най-силният текст от резолюцията. Прочитайки го професионално, ще видим, че щом се говори за преосмисляне на отношенията във всички сфери, това означава включително икономическата. Между парламента и останалите институции на ЕС има равенство и парламентът не може да налага. Затова той отваря вратичка, но не виждам нищо страшно в това. Европейската комисия просто може да започне да ескалира стъпките в тази посока и резултатът да е цялостен преглед на отношенията с Либия.

- Но Еврокомисията призова евродепутатите да не импровизират по отношение на Либия и да стъпват внимателно?

- Точката, която предложих и влезе в дневния ред на Европарламента, бе да се изслуша в началото позицията на Европейския съвет и на Европейската комисия. Личното ми впечатление е, че Европейската комисия малко залита по тези деликатни преговори. И когато чух комисаря Баро да включва тези думички в своето изявление, сметнах за задължително да реагирам. И ще продължим в тази посока.

Да се разчита само на тайни преговори е грешка. Естествено, разговори неофициални могат да се водят, но с тайните преговори вече имаме горчив опит. Натискът трябва да се усили дотам, че самата либийска страна да започне да говори. Но не да говори фантасмагории относно световния заговор. Ако се продължава с подобни изявления, включително на полковник Кадафи, тогава нека либийската страна да ги представи в международен план и да се реши в независим международен съд. Трябва вече да се води и по-публичен диалог. Дотук с етапа само на срещите, на които въпросът се поставя. Това вече е недостатъчно. Изтича времето само на говоренето за загриженост и поставяне на въпроса. Има нужда от нещо повече.

- И какво е то? Дали отделни държави и политици са готови да жертват икономически изгоди?

- Тези прояви на гражданското общество в страните-членки на ЕС, дори и в САЩ, поставят следния въпрос пред политиците: какво правите? От една страна жестоко, драстично нарушени човешки права в Либия, а от друга диалогът и бизнесът си продължават все едно нищо не се е случило. Покрай делото в Либия вече дори започнаха да се появяват цинични изказвания в страни-членки на ЕС, че ако някъде замирише на нефт и газ, правителствата не мислят толкова за човешките права. И всички колеги, които се изказаха в Европарламента, говориха, че не може да има компромиси с ценностите и човешките права. Оптимист съм, че ще вървим все повече в тази посока. Досега въпросът само се поставяше. Сега сме на един нов етап, в който европейските държави трябва да направят нещо повече. Защото ще се чувстват неудобно предвид смъртните присъди, мъченията, опорочения съдебен процес.

- Същото важи и за САЩ. И при тях всичко е само на декларативно ниво?

- САЩ също трябва да планират нещо повече от декларативното ниво. Време е и американската позиция да добие по-ясни контури. Ние сме благодарни за всичко това, което се прави. Неслучайно посланик на САЩ в Триполи все още няма. Но трябва да признаем, че това се оказва недостатъчно.

- Роднините на сестрите призоваха държавата да се съгласи с исканията на Кадафи за размяната срещу атентатора от Локърби Абдел Басет ал Меграхи?

- Това ще ни въведе в една нова спирала на протакане на агонията и няма да ни доведе до нищо добро. Обвързването на двата процеса, които нямат нищо общо един с друг, е контрапродуктивно. Либийските анонси целят именно това. Либия е трайно заинтересована да продължава този процес колкото се може по-дълго време.

- А какво мислите за желанието на роднините да съдят виновните за трагедията българи. Това е и една от целите на създаването на специален фонд за набиране на средства за защита на медиците?

- Трябва да разберем тези хора. В моя избирателен район са роднините на Нася. Срещал съм се с тях. Страшна трагедия. Не искам да коментирам всички техни идеи, защото това са човешки, разбираеми емоции. Друг е въпросът, че на този етап нашите усилия трябва да са в друга посока - не в търсене на вина, а в пълно обединение. Така и става. Цялата ни нация е зад една кауза и съм горд от това. Може би ще дойде време, когато ще се направи цялостен анализ и тогава вече и държавата ще си изработи твърда доктрина за това какво правим за в бъдеще, за да не се повтарят тези трагедии.

- Приема ли вече ЕС, че с нарушаването на правата на българските медици се засягат правата на техни граждани?

- Абсюлотно. И не става въпрос само за думи. Наистина е така. Досега ставаше въпрос за обида за България. Сега вече е и обида за цяла Европа, защото това са граждани на ЕС.

- Какви са реалните ни шансове вече като страна-член на ЕС да постигнем преразглеждане на постигнати договорености с Еврокомисията? Правителството например говори за екшън-план за отваряне III и IV блок на АЕЦ?

- Щеше да бъде контрапродуктивно, ако преди да бъдем приети в ЕС, започнем да говорим за предоговяране, включително за това как няма да затворим реакторите. Дори не става въпрос за Козлодуй. Въпросът е принципен, защото представете си, че всяка страна-членка на ЕС започне да отказва да изпълнява ангажиментите си. Сега обаче като страна-член е съвсем правилно да си изработим подобен план за действие и да положим всички възможни усилия. Но не бива да си правим илюзии, че шансовете ни са големи. Длъжни сме да опитаме, защото това е наш национален интерес. За мен шансът за успех е не повече от 10%, но и това не е малко. В най-тежкия случай поне трябва да получим повече компенсации. Първата ни задача обаче е да стигнем отново до отваряне. Има благоприятни ветрове в тази посока.
25
2820
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
22 Януари 2007 06:11
Това е голямата простотия, все да чакаме някой да ни помогне! Като просто може до се изпратят сто командоса и да решат проблема!
22 Януари 2007 11:18
Другарю Кирилов, защо пропускате удобно Русия, нали сте близки и по президентска линия и по премиерска. Или когато трябва да вземем пари от Русия, а когато трябва някой да ни свърши работата САЩ и ЕС. Тънко и политически ...
22 Януари 2007 11:26
Що се правите на гръмнати, ако процеса срещу либиеца от Локърби е точно толкова измислен като иракските ОМПта то е ясно , че ние като най големи лизачи на щатски задници ще платим сметката с живота на тези невинни жени Кажи Фичо случвало ли се е американски или европейски съд да вземе политическо решение независимо от конкретните обстоятелства При това говорим за вековни демократични традиции Какво се чудите на един сатрап
22 Януари 2007 11:29
Хубаво е че белгийските сестри се застъпват за нашите. Хубаво е че европейския парламент им съчувствува. Питам: колко от нашите работници в Либия се солидаризираха и напуснаха? Искаме Европа да се откаже от либийския нефт, но не искаме нашите хора да се откажат от мизерните си долари в Либия. От българин да очакваш солидарност! За съжаление!
22 Януари 2007 11:39
Неверни Тома,
много е грозно туй, дето го казваш, ама, за жалост, си е верно...
22 Януари 2007 12:09
Неверният Тома е прав Нито им съчувствам, нито ще нося глупавите им лентички. Ако бяха набедили и опандизили други българи в Либия, днешните опандизени щяха да си кесят там и да си кротуват като жалки шушумиги. В сегашния си вид България не може ефективно да им помогне. Политиците поне да бяха направили официално изявление към работещите в Либия: връщайте се веднага! Ама мълчат като шушумиги.
22 Януари 2007 12:53
Завършилите Московската школа не ги ли е срам да искат помощ от САЩ- явно не, но пък защо да очакваме , че САЩ са малоумни и нямат представа за хората , като тоя , как са се клели да ги гробокопаят- и докото такива са на предни позици у държавата ни- не искайте някой да погледне сериозно на нас!
22 Януари 2007 13:32
И дойде време на полуголата...
22 Януари 2007 13:35
Неверния Тома,

Така е - стотици български сестри продължават да работят и дори лично обслужват Кадафи...Наистина ли не може България да ги призове да напуснат Либия?...
22 Януари 2007 13:53
Имам познат хирург който от дълги години работи в Либия. Той не е убеден в невинността на сестрите ни, въпреки доказателствата.
И аз не мога да му отговоря на въпроса - защо случаят е само в Бенгази?....
22 Януари 2007 15:05
Нали се сещаш, че твоят познат хирург трябва да е бил на три бурета, когато ти ги е разправял тия врели-некипели. Защото - първо и основно - това е медицински казус. Да оставим настрана кой - крив, кой - прав, кой има доказателства, кой няма. Медицинските казуси са най-хлъзгавите обекти на правото. Ти можеш да бутнеш някоя баба с колата си, но тя да се отърве само с драскотини от кривия ти калник. Но, ако върху този калник някой среднощен чикиджия, върнал се от далечно морско плаване из екзотични африкански земи, се е упражнявал - ето ти как старата баба може да се зарази със СПИН. Тя умира от СПИН, без никой да разбере за това, а теб те съдят за непредумишлено убийство при катастрофа на пътя. Ако имаше гараж, това нямаше да се случи. Ето как причината за едно такова нещастие може да бъде толкоз прозаична - липсата на кредитиране за пенсионери. Иди се оплачи на Емилия Масларова. Има да чакаш от правото истина, колкото от Екатерина Михайлова да се ожени.
22 Януари 2007 15:33
Бай Драгане,
Подозирам, че нашите медии ни спестяват доста от информацията. Работещите в Либия може би знаят повече по въпроса и ако е вярно, че сестрите са използвали спринцовките многократно нищо чудно да се съмнява човекът.
22 Януари 2007 16:23
Круела,
Медицинската сестра е изпълнител. Ако лекрят и каже "Еднократни спринцовки няма, действай", тя какво да прави? Би трябвало да откаже и да напусне работа, ама... До колкото разбирам случаят е точно такъв. Либия за икономия даже е купувала непроверена кръв от спинозни африкански страни. Сега плащат нашите сестри. Иначе трябва да плаща либийският министър на здравето.
22 Януари 2007 16:49
Тома,
А ти как би приел такова обяснение ако (не дай Боже!) нещо подобно се беше случило в българска болница? Как биха приели близките на заразените едно такова обяснение? И биха ли настоявали виновните (целият медицински персонал) да носи съдебна отговорност?

22 Януари 2007 16:51
наивно е, сестрите изпълняват манипулации с получени спринцовки и консумативи от старша сестра, задължително либийка, как не са знаели, не броят ли манипулациите, после пък успешното разузнаване изтеглило застрашените но костов риторично пита, а ако са виновни, тъжна истина е, че сестрите са изоставени в лапите на инквизиторите, а защо виновните знаят
22 Януари 2007 16:57
Никакво Дабълю , никакъв ЕС ! Путин е виновен Кумунизин с кумунизин...
22 Януари 2007 17:19
Круела,
Разбира се близките на заразените са в правото си да търсят отговорност. Либийската държава им каза: "Дръжте българките!" и нататък знаем. Аз все пак вярвам на независими експерти, които доказват че вътреболничната инфекция се е появила преди българките. Впрочем подобен взрив на СПИН с подобни причини имаше в Румъния преди години, но тогава не набедиха чужденци.
22 Януари 2007 17:32
има човешка трагедия, страдащо дете нажалява всеки, но е вътреболнична инфекция от лоша санитарна хигиена, и в 21 век съд не се съобразява с научни доказателства, искат откуп по закони на шариата, средновековно е
22 Януари 2007 17:36
Др. Перемянов, бих променил края на вашия съвет - да се оплаче на арменския поп!
22 Януари 2007 17:48
Тома,
Пак се връщаме на стария спор: да, инфекцията се е появила преди българките, но за нейното разпространение по-късно вина могат да имат и нашите. Тези над 400 деца са заразявани през дълъг период от време (за заразените деца е установено кога са били за първи път в болница) и всеки от персонала има вина ако е следвал практиката за многократна употреба на спринцовки. Още повече, че всяко медицинско лице е наясно с възможните последици.



22 Януари 2007 18:07
дълъг керван наши безхаберници държавни храненици нищо не са свършили за невинни български граждани, за лоша медицинска практика искате да говорите, но тя е била държавна политика там
22 Януари 2007 18:28
Добре де, Круела, права си, виновни са! Целият персонал е използвал многократно спринцовки, лекарите изрично са го нареждали, но либийците са го правели от хуманни подбуди, за да помогнат на дечицата, докато нашите тъмни балкански субекти (или по-точно субектки) са го правели щото въобще не им е пукало за живота и здравето на малките либийчета! Ми така де, нали са българки - кажи му българин и повече не го обиждай, нали целия свят знае, че при такива случаи няма начин да не е виновен българинът. И от целия свят пак ние, българите сме най-убедени в това - сигурен съм, че ако се направи анкета (ама истинска) сред останалите около 600 българи в Либия, повечето ще са супер убедени във вината на българките и ще са най-пламенни защитници на либийската кауза. Даже съм чел мненията на една такава "българка" от Либия. Това, че е медицинска сестра не и пречи да приеме либийската истина за случая и да отхвърли подлите манипулации на онези шарлатани Монтание и Колици. Ми к'ви са те, открили били ХИВ, и к'во сега ще ми се правят на по-умни от висококвалифицираните либийски специалисти, дето с очите си видяха как СПИНА пълзи из кръвната банка намерена в дома на Кристиана, хааамаха.
А онези 600, голяма част от тях съм сигурен, не в ЕС да ни приемат, ами ако ще в Г7 да ни приемат и ако ще жизнения стандарт в България да скочи до небето, пак ще предпочетат да останат да служат като бели роби на черните си либийски господари, и ще са убедени че са направили най-правилния избор в живота си...
22 Януари 2007 19:41
Круела , буди недоумение упоритото ти повтаряне на "възможната вина" на българките в Либия Да не би да цитираш един политически труп , дето , като го питаха за възможната вина на нашите мед сестри каза "Ами ако наистина са виновни ? "
22 Януари 2007 21:15
Значи никъде не твърдя, че сестрите са виновни. Нямам достатъчно информация за това. Но:
"...всеки от персонала има вина ако е следвал практиката за многократна употреба на спринцовки. Още повече, че всяко медицинско лице е наясно с възможните последици. "
Хайде четете по-внимателно.
Муктада,
Ти така ли лекуваш пациентите - с една спринцовка и игла слагаш инжекции на няколко души? Вярвам, че никога не си го правил. И ако не си ще ни обясниш ли причините?
22 Януари 2007 22:13
научните доказателства сочат начало на инфекцията преди обвинените сестри да започнат работа, де го умишленото заразяване
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД