Едва ли има друга държава, в която европейската програма "Натура 2000" да е предизвикала толкова активни протести, както у нас. Колкото до кротката българска нация, приела философски и без унгарски темперамент всички връхлитащи я тегоби и реформи, бурната реакция срещу Натура-та си е цяла изненада. Ще излезе прав Елин Пелин, че за земицата си българинът е готов и брадва да размахва. Пък познаваме
хищната природа на властта
достатъчно добре, за да заподозрем зад паневропейските програми интересите на добре охранената и окопала се във властта върхушка. Тези интереси са чисто икономически и административно икономически. Първите откриваме във възможността добре ориентирани в динамиката на държавните и общоевропейски програми клики да спечелят добри пари от забраните на "Натура 2000". Този бизнес става на три стъпки. Първата: Десетки хиляди квадратни километри земи попадат в мрежата "Натура". Край с копнежа на собственика да продаде земята на някой мераклия хотелиер и да стане милионер за една нощ. Ход втори: Когато след година-две собствениците разберат, че с "Натура" лабаво нема и цените паднат, синдикати от политически лобита и приятелските им фирми без бързане изкупуват земя. Хепиенд: пишат доклади, преоценяват хабитати, но в крайна сметка придобитата земя се подготвя за активна бизнес употреба и се продава. Печалбата се мери в стотици проценти. Административно икономически са интересите от
капитализиране на властта,
т.е. за получаване на преки изгоди от въведените нови разрешителни режими. А "Натура 2000" създава прекрасна възможност за това. От една страна, всички обекти, попаднали в мрежата, са със статут "за защита и консервация", т.е. всяка дейност и специално земеползването изисква сложен куп разрешения. От друга страна, никаква дейност не е поначало забранена в тях. Всичко е въпрос на преценка - до каква степен плановете и проектите за ползване ще засегнат защитените видове и обиталищата ("хабитати"). В "преценката" участва цялата хранителна верига на властта - от селския кмет до Европейската комисия, която има крайната дума по всеки проект, засягащ "Натура 2000". Цената на преценката (ако трябва да е положителна, разбира се) ще е доста висока, а пътят до нея ще е труден, дълъг и рискован. На първо време
ще се родят два нови бизнеса:
Бизнесът на екоодиторите вече полекичка цъфти. И сега се изискват екооценки (т.нар. "ОВОС") за редица проекти, но с "Натура 2000" обемът на работата ще нарасне. Очаква се бизнесът да достигне 100 млн. евро годишно, това означава на година да се възлагат между 15 и 30 хил. броя различно обстойни екооценки на година.
По-коварен е бизнесът на екорекетьорите. Това са глутници, екоорганизации, които срещу прилично възнаграждение са готови да скочат на всеки ваш конкурент, който може да се сатанизира като враг на околната среда. От АЕЦ "Белене", та до краварника, който бълва зловонен азот, всичко е приемлива цел за екорекетьора. Път, мост, нов хотел или завод - все ще се намери мечка, чавка, пеперуда или глухарче, на което да пречат. Няма преборване. Съпротивата отнема години и ще ви струва маса пари. По-евтино е да се споразумеете и да платите дарение на екорекетьорите, уж в обществена полза да се грижат за природата. Новият закон дава възможност на фирмите и гражданите да даряват без данък 10% от печалбата си.
Проектите ще се оскъпят,
защото се увеличават рисковете и нарастват разходите. А каквото и да говорят, "Натура 2000" дава нова и огромна власт на администрацията върху собственика. Нашите управници добре го знаят и си заграбват овреме сфера на влияние. Затова при средно 15-18% за Европа в България ни готвят към 24% от територията да влязат в "Натура". Още отсега се говори как "Натура" ще се ползва за политически рекет. Имаме вече общини, които обявиха, че ще включат в програмата и регулирани градски парцели (което е абсурд по европейските директиви), за да "накажат" неугодни фирми, като им попречат да строят. Впрочем за екорекета на българските власти вече и "Файненшъл таймс" разказа. Но не бива да свързваме "Натура 2000" само с потенциала за рекет, който създава.
Програмата ще позлати мнозина
собственици на земи, попаднали в мрежата "Натура 2000". Тя е шанс за онези собственици на затънтени земи-пущинаци, които за нищо не стават освен да се гонят по тях дивите зайци. Сега вече те имат шанс да получат евросубсидии, които в бъдеще само ще растат. Сега такива земи се продават под 200 лева за декар, но напълно възможно е в бъдеще само годишната екосубсидия да е толкова. Отделно възможността за инвестиции от еврофондовете, за да се подобрят охраняваните хабитати. Грижата за дивата природа може да се окаже атрактивен поминък за мнозина собственици. Но това - после. Първите облагодетелствани и от "Натура 2000" са властващите. Да живеят!
Хърсев, има две безспорни истини:
1. ЕС знае по-добре от теб какво е пазарна икономика, регулиране на пазар, екология и какво ли не още.
2. Безразборното строителство трябва да спре, ако трябва и с административни мерки.
Това че разни мафиотски кланове подпират разни селяндури да демонстрират, е ясно на всеки. Някой трябва да им обясни на тия, че няма да забогатеят с магическа пръчка за една нощ. Бачкане му е майката и това е. Който учи и работи, той ще сполучи, който чака само да продаде гората на дядо на разну мутри, ще остане с пръст в уста.