:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,347
Активни 366
Страници 15,221
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Новият Дядо Иван

Влизането ни в съюза вероятно ще се окаже катализатор на възраждането на гражданското общество у нас и политиците трябва да се съобразяват с това
Снимка: Пресфото БТА
Българите все повече ще се превръщат в истински граждани, които ще настояват техният глас да се чува от политиците.
Случайно или не, влизането ни в ЕС съвпадна с вълна на граждански протести. Само за 20-ина дни страната бе залята от всякакви видове обществени акции и неподчинения. Закичването на лентички "Не сте сами" в подкрепа на българските медици стана мода. Любителите на домашната ракия тръгнаха на война за спасението на свещения селски казан. Жителите на Разлог и други градове скочиха срещу "Натура 2000". Еколози организираха подписки за опазване на природата. Кметове манифестираха по жълтите павета в знак на протест срещу убийството на техния колега в Елин Пелин. Недоволни клиенти на "Топлофикация" се разлютиха заради прекалено високите си сметки за парно. Дори затворниците в Плевен и Сливен спретнаха протест с искания за по-добри условия на живот, а ежеседмичните сбирки на пенсионерите пред парламента станаха масови.

Дали пък ЕС няма да се окаже



катализатор на процеса на възраждане на гражданското общество у нас?



Възраждане, а не формиране, защото у нас такова е имало. В края на XIX и началото на XX в. именно гражданското общество успява да извоюва самостоятелна българска църква и да постави Великите сили в ситуация, при която те са били принудени да се примирят със създаването на българска държава. Крушението на националния идеал, както и 45-те години комунизъм след това обаче нанасят силен удар върху съзнанието ни на граждани. Може би ЕС ще спомогне да си върнем самочувствието, което нашите прадеди са имали. И ние ще се уповаваме на съюза, както те на Дядо Иван.

Протестите от последните дни, разбира се, са различни. Някои от тях, като този за акциза на ракията, са стихийни и емоционални. Други - например срещу "Натура 2000", са добре организирани с ясни и точни искания. Трудно обаче на всички тях би могло да им се лепне етикет "евроскептицизъм". Хората в Разлог например конкретно попитаха управляващите защо при определянето на териториите, влизащи в "Натура 2000", не са се съобразили с изискването на ЕС да се отчита икономическата и социалната ситуация в съответния регион.



За тях ЕС е опора срещу съмнителни действия на властта



Между протестите обаче има едно нещо, което ги свързва - искането към политиците да не се държат с електората като с поданици. И ако не да се съобразяват изцяло, то поне да информират обществото за едно или друго свое действие. Прави впечатление обаче, че това послание не се схваща от нашите партийци. Опозиционерите просто решиха да се възползват по стар навик от вълната на недоволство и да я яхнат, ако могат. Управляващите пък демонстрират безразличие, на което би завидял дори английският кралски двор. "Уличните изстъпления са разрушителна стихия, обричаща страната на зацикляне в омагьосания кръг на хаоса, спекулата с ценности и стойности, трайната бедност и безизходица. Днес чуваме отново призиви за атаки срещу парламента, но нека е ясно, че това са покушения срещу жизнените интереси на същите тези най-изстрадали хора, които щурмоваците уж защитават." Така шефът на НС Георги Пирински коментира наскоро от парламентарната трибуна случващото се у нас напоследък.

Лидерът на ДПС Ахмед Доган този път също не бе в час. "Не е мое задължение да върша просветителска работа", отговори той на въпрос защо т.нар. елит не се е постарал малко повече да информира хората у нас какво ги чака в ЕС.

Политиците ни твърдят, че те са вече интегрирани в ЕС, защото покрай преговорите са разбрали какво ще се случи, когато станем страна-член. Това може би е вярно, що се отнася до европейските фондове и далаверата покрай тях. Само дето за пореден път бъркат в поведението си спрямо собствените си избиратели. Управляващите организираха пищни тържества за влизането ни в ЕС, по улиците грейнаха билбордове, които поздравяват българите с новите университети, летища и т.н. Подобни акции безспорно имат своето значение, но с тях съвсем не се изчерпва всичко, което един европейски политик трябва да прави, ако иска да има успех. Основното е да спре да залъгва избирателите си с идеологеми и заучени фрази за стихия, зацикляне, хаос и т.н. А да се ангажира конкретно



с позиция по всички въпроси, които вълнуват общественото мнение



Защото българските граждани един ден ще са европейски и де факто, не само де юре. Вписването в европейските измерения за гражданско общество все повече ще става едно от задължителните условия за успешно правене на политика в България.
14
4829
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Януари 2007 01:00
30 Януари 2007 08:28
30 Януари 2007 09:09
"Не е мое задължение да върша просветителска работа"

Ами той Доган и това, за което турските избиратели от Турция са го задължили не върши. Да е стъпил в Народното събрание? Аз ако не отида на работа? Даже за три закъснения в кодекса пише, че трябва да ме уволнят. Ами този? Кой и кога ще го уволни?
А иначе наистина е време да спрат да харчат парите ни за тъпи реклами от типа на само ела в земеделската служба и ще получиш куфарчето с европейските пари, или пък билбордове за хилядите университети, в които само чедата на богаташите могат да припарят.
30 Януари 2007 09:54
При коалиционното правителство, което имаме, тези прояви на гражданското общество са медийна екзотика и с пожеланието към управляващите вкрая на статията нищо няма да стане...Нейсе, двете основни "носталгии" по соца и демократичния взрив, все повече с годините ще повяхват и за хубаво..."трябва да се гледа позитивно и да се работи...за европейското ни бъдеще"...Ха Ха.
30 Януари 2007 10:55





30 Януари 2007 11:00
Някои се уповават на Дядо Иван,
други пък на БАЙ ХАСАН.

оло ще Ви светне - Само ДОГАН !!!

КОМИСАРИТЕ на СЪЮЗА в Брюксел са същите като тия в МОСКВА,
само че са още по ЖАДНИ и Корумпирани.
Московските комисари поне се страхуваха от тежката десница на бащицата Сталин.
Брюкселските Комисари не ги е еня от нищо.
30 Януари 2007 11:53
Я аз пак да се обадя като специалист! (Понеже от години вземам добра заплата, за да развивам гражданско общество по Балканите !) Гражданското общество става, когато хората се обособяват в групи и се самоорганизират по интереси. Подчертавам, по интереси, а не по цвят, род и т.н. Т.е., таксиджиите веднага скачат (за добро или лошо, мен ме плашиха с бой, макар да ми бяха ударили колата), когато някой им застраши интереса. Джерман/Скакавица беше спрян не само от подстрекаващи политици "платени от ЦРУ, КГБ и Мосад заедно," а предимно от хора, които се индентифицират с проблем. Това първо, второ, за да участват хората трябва да им се струва, че направеното от тях има шанс да промени нещата. Има още няколко условия, ама те са за напреднали. (Определени доходи, % неработещи за държавата и корпорацията, % заети в селско стопанство или други субсидирани сектори и т.н.) Хората в БГ виждат, че с протести могат да влияят - и си протестират. Което още не достатъчно - трябва и да се предлагат и градивни решения, за да минем от "развиващо се" към "развито" гражданско общество. Аз лично развивам обществото като уча кметовете да дават пари на хората по проекти, които се вписват в стратегически планове (а не по партийна линия), а хората уча да пишат проекти и да влагат собствени средства и усилия, а не само да молят. Това последното без майта. И работи. Макар и бавничко.
30 Януари 2007 11:55
По-голяма и точна диагноза за интелекта , психиката и ценностите на българина от всенародният протест с/у акциза на алкохола не може да има.
То не бяха лъжи, измами, кражби, банкови, реституционни, и приватизационни измами, драстични повишения на ток, вода, храни, лекарства, бензин....винетки, ненужна смяна на табелки, изборни фалшификации, масово и под строй гласуване на турци за да се подмени вота на българите, съществуването на чумата ДПС, СофиЯМски, Бисеров, Натка, П.Стоянов, Крадлив дЬдо, Мичковски, Гущеров, Р.Овч., Черепа, М.Велчев и пр. престъпници на свобода и т.н и т.н. Нищо не можа да ни изкара на протести. Само акциза!!!! Е затова сме на този хал! Понякога губя надежда и за сериозна победа на АТАКА с такава мърша и алкохолици.
30 Януари 2007 12:02
Случайно или не, влизането ни в ЕС съвпадна с вълна на граждански протести.

не е случайно. българския народ, задушаван от паразити и готованци, усети че най-после има истински съюзник, а не поредния придворен шут на режима който служи като вентил за изпускане на малко пара. най-после на страната на хората застана сериозна сила която няма интерес от запазване на статуквото и хората разбраха че иде Горскио, че иде Видов ден, и събраха смелост отново да надигнат глас в търсене на справедливост
политиците бяха забравили поучението на класика ("Агамемнон", Есхил):
"Гласът на народа е опасен когато е зареден с гняв".
Ако откажеш да го чуеш - ще го усетиш









Редактирано от - Pavlik Morozov на 30/01/2007 г/ 12:13:42

30 Януари 2007 16:00

Наивно и дори престъпно е да се твърди, че в условията на общество, реално ръководено от службите за сигурност, може да възникне някаква форма на цивилно такова. Целият фокус след 10 ноември 1898 година е в това, че свалиха униформите и навлякоха цивилните костюмчета, но останаха в сянката, откъдето дърпат конците. Налице е гигантски заговор на сили, които си вярват, , че без тях обществото ще се анархизира или залитне в посока на ред, законност и атмосфера, в която далаверите няма да минават вече. Те реално управляват държавата към по-лошо.
Предстои раждането на гражданско общество, надяваме се, по мирен начин и с цел еднаква на онази в страните, които милостиво отвориха вратите на дома си - Европа, за да нахълтаме там с нашите мутри и ченгета. Трябва час по-скоро да приемем ценостите на западното общество, от което винаги сме били част. Помните ли историята, четете ли дебели книжки, господа селяни?
Така че - търпение и вяра. Ще имаме и ние общество на мира и благоденствието.
30 Януари 2007 16:10
Драги ТАПА ,
Още има да видим... Не за първи път твърдя , че "гражданското" на българина ще се пробуди само като го ударят по ... бурканите... Такава ни е "градацията"... Дотогава си оставаме , всякак и без докачения , просто селяни ...

30 Януари 2007 18:28
Абе и по ракийката като го удари българина - става вече напечено. Като няма ракия - няма кураж да протестира в къщи до булята, там виж е ербаб, заключен зад металната врата. Изкарай го на протест - е-е-е, защо пък аз, да не се минем...... Тоя Янето Янев, както му се смеят е не го броят в политиката - правилно се е ориентирал . Акциза ще избира кметове наесен - тъкмо започва събиране на материала за варене, а някои вече и ще са я подпукали пукницата важишка. Ха, наздраве, за най-важната бюлетина - акциза.
30 Януари 2007 19:14
Я, душето има просветление. Бравос, ама бащицата Сталин отдавна го нЕма и позициите на комисарите се изравниха.
Я кажи нещо за китайските комисари сега .
30 Януари 2007 23:18
Роки, с търпение и вяра ако ставаше още щяхме да си живеем в dark age (там нали си го рабирате). Ето американците докато си търпяха Халибъртън & Чейни си крадяха.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД