:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,403
Активни 436
Страници 15,277
За един ден 1,302,066
Анализ

Скандалите за цените на водата тепърва започват

ВиК мрежата е безнадеждно остаряла, инвестициите се възвръщат бавно, собствеността на водните дружества е неясна. Дали ще има частни компании, които ще се престрашат да вложат пари при тези условия?
Снимки: архив "Сега"
Когато вместо хидроинженери с регулацията на ВиК дружествата се заемат филолози, резултатите биха могли да са най-неочаквани.
Поредната партида от дружествата "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) ще зарадват абонатите си с нови, по-високи тарифи от началото на следващия месец. Това става с благословията на Държавната комисия по водно и енергийно регулиране (ДКЕВР), която от лятото на миналата година се опитва да въведе ред във водния бранш. Това става възможно, след като бяха определени основните качествени и ценови показатели. Всички водни оператори в страната бяха задължени да изготвят бизнес планове, като представят инвестиционната си политика и предвижданията си за понижаване на загубите по мрежата.

На практика обаче за първи стъпки в регулирането на водния сектор може да се говори едва от началото на годината. Най-малко защото ВиК дружествата вече формират цени не само след изричното разрешение от хората на Константин Шушулов, но и на база на някои основни критерии, които бяха заложени в изготвените от тях пилотни бизнес планове. Но както почти винаги се случва,



нововъведенията тръгват с множество скандали



Бизнесът с водата не прави изключение, а драмите в него не са от вчера. Те стартираха още когато се разбра, че този сектор най-сетне ще започне да се регулира. И тъй като в тази сфера през годините се е упражнявал кой ли не, мрежата в цялата страна е доста амортизирана, изисква почти тотална подмяна и инвестиции от няколко милиарда евро. Според разчетите на Световната банка към април 2005 г. за обновяване на ВиК мрежата, за пречиствателни станции за отпадни води и довеждащи колектори са необходими около 6.9 млрд. евро. "Преизчислено, с всички привлечени източници за модернизацията на сектора, са необходими малко над 9 млрд. евро", отчете ресорният зам.-министър на регионалното развитие Димчо Михалевски пред "Сега". Ясно е, че при евентуална реновация на мрежата тези бомбастични числа няма как да не се отразят на цената на водата.

Според част от специалистите капиталовложенията във водния бранш се откупуват доста мудно. Което им дава основания да твърдят, че с модернизирането на ВиК сектора могат да се справят само мощни инвеститори, за които времето за възвръщане на инвестицията няма да е от толкова съществено значение.

Другата гледна точка е, че инвестициите във водния бранш могат да се откупят сравнително бързо, стига сметките и позиционирането на бъдещите играчи да е оптимално обмислено. Например разпределението на бъдещите концесии да е така направено, че един оператор да вземе в пакет печеливш и не особено атрактивен регион за водоснабдяване. Така инвестициите биха могли да се осигурят по-лесно по линия на структурните фондове на ЕС чрез преференциални кредити от международни финансови институции и, естествено, чрез частния капитал.

Но поддръжниците и на двете тези отчитат, че



има основен проблем - собствеността



Към днешна дата повечето от ВиК дружествата са общинска, държавна или смесена собственост (51% държи държавата, а 49% - местната власт). Изцяло държавни са 12 ВиК дружества, има 27 общински и 16 - със смесена собственост. Преди време от регулаторната комисия обаче бяха преброили и около 60 малки предприятия с неизяснен статут, които извършват ВиК услуги. Тогава хората на Шушулов бяха изпаднали в патова ситуация, защото не бяха наясно как ще се справят с частните фирми, които продават вода на ръба на закона. Нормативната уредба не задължава операторите да се регистрират или лицензират. ВиК фирмите трябва само да подават бизнес план и да получат одобрение на цените си от ДКЕВР. Тоест нямаше никаква гаранция (както впрочем се оказа и в практиката), че частниците ще се отчетат пред регулаторната комисия. Така Златни пясъци например купуваше вода от ВиК-Варна и я продаваше на хотелите на нелоши цени, а хората на Шушулов стоят с вързани ръце.

Сериозен проблем е, че немалко от съоръженията като помпени станции, тръби и т.н. влизат в капитала на самите ВиК фирми. Това дава основание и на общините, и на държавата да се притесняват, че при едно отдаване на дружествата на концесия или при друга схема за стопанисване



ключови съоръжения ще се окажат в активите на частници



А това си е малко опасно упражнение, тъй като доставката на вода се води един вид стока и услуга от първостепенна значимост. Т.е. не е желателно обекти със стратегическа важност да попадат в ръцете на частници.

Докато обаче се кове поредният закон, който трябва да подреди пъзела със собствеността, ведомствените пререкания в сектора не спират. ВиК фирмите негодуват, че регулаторната комисия не е склонна да повиши цените толкова, колкото те искат. Тарифите на водата в повечето населени места не са коригирани няколко години. Критична се оказа ситуацията за ВиК дружествата, които добиват водата с помпи, тъй като правят немалки разходи за ток, а през последните години цените на електроенергията се завишиха на няколко пъти. "Некоригирането на тарифите се отрази основно на операторите в Североизточна България, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Ямбол и други дружества, в които водата се черпи с помпи", коментира Веселин Алтимирски от ДКЕВР.

Но реалностите у нас често са такива. Първо законът за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги се писа твърде дълго. После месеци наред се избираха т.нар. водни комисари, които да отговарят за ВиК сектора. Освен това, както често се случва в българската политическа реалност, кадрите бяха така подбрани, че да пасват по-скоро на партийната окраска на тогавашните управляващи, а не толкова на ВиК бранша. В резултат на което



сред водните комисари се наредиха филолози вместо хидроинженери



Може да се гадае дали това е част от договорките в тристранната коалиция, или просто този сектор не е чак толкова приоритетен за правителството.

Че проблеми има, се видя и в последните месеци на миналата година, когато подчинените на Константин Шушулов масово почнаха да връщат бизнес плановете на ВиК дружествата. Скандалът с масовия поправителен стана явен, когато се намесиха и синдикатите. Защото препирните стигнаха до заплатите на работещите във ВиК сектора и нормативно признатите им разходи.

Експерти от регионалното министерство смятат, че в регулаторната комисия въобще не отбират от материята. Според тях масовото връщане на бизнес плановете беше предизвикано от изненадващото и тайно решение на хората на Шушулов да поставят допълнителни искания към ВиК фирмите, без да се съобразяват, че по този начин стопират инвестиционни заеми и средства, договорени по линия на европейските фондове за модернизацията на някои от ВиК дружествата в страната. Синдикатите пък смятат, че ДКЕВР нищо съществено не са променили като изисквания, а имат претенции само за разходите за командировки и представителни, както и за заплатите на работещите в сектора.

Така в един хубав следобед по настояване на синдикатите ресорният зам.-министър в регионалното ведомство Димчо Михалевски, шефът на ДКЕВР Константин Шушулов и представителите на водния сектор бяха принудени да седнат на една маса и



да направят поне привиден опит за помирение



Няколкочасовият дебат протече под формата на своеобразно "замеряне" с цифри и примери от всяка една от враждуващите страни. От регулаторната комисия онагледяваха непредвидените разходи с бомбастични суми, похарчени за банкети и представителни разходи от някои от ВиК дружествата. ВиК директори пък обясняваха, че е пълно безумие ДКЕВР да не разрешава доходите им да нарастват с повече от 5% спрямо тези от 2005 г., тъй като средната заплата в някои от фирмите дори не достига 200 лв. И небрежно правеха сравнения със заплатите на енергетиците, забравяйки, че все пак част от ВиК директорите на големите дружества получават заплати от около 2000 лв., които превишават дори тази на министъра на регионалното развитие.

Но както обикновено се случва, и това чудо приключи за не повече от три дни. Поне на пръв поглед. Защото новости тепърва ще има. А сегашното спокойствие във ВиК сектора по-скоро ще се окаже едно привидно затишие пред буря.
 Инфраструктурата на ВиК дружествата в България е отчайващо амортизирана и загубите от течове на вода не са рядкост, а правило.
 Обичайна гледка.
14
2348
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
30 Януари 2007 06:51
Скандали ще има! Нещо повече.
Водата не е равна на тока. Стъпвайте внимателно да не Ви отнесе пороя.......
30 Януари 2007 08:59
Е нали уж затова извикаха Англичаните да ни продават нашата си вода по нашите си тръби, че да правели инвестиции. Какво чакат още, защо не ги правят?
30 Януари 2007 09:02
Кога г-н Велчев ще потърси отговорност на Софиянски за това, което ни натресе? И защо сега борецът за власт Борисов не прави вече една година нищо за да спре тези концесии? Нима не са знаели (Софиянски-Герджиков-Борисов), че има препоръки от най-влиятелните световни организации водите да не се концесионират?
30 Януари 2007 11:25
Ст. Соф. продаде водата на софиянци за жълти стотинки на англичаните! В месечен план те прибират по 3.5 милиона евро от продажби без да "влагат" нищо в подмяна на остарялата мрежа!!!! Това е един пладнешки грабеж, кой трябва да бъде прекратен по най-бързия начин!!!
Митът, че държавата е лош стопанин отдавна е развенчан с примери от световната и европейска практика! Дори англичаните, които са най-големите "радетели" на PSP (private- public participation) се убедиха, че от такова "партньорство" печелят корпорациите и губи ОБЩЕСТВОТО!!!!
30 Януари 2007 13:35
Необходимо е да отвърнем ва удара. Имам предложение. Да се сформира NGO с цел - прехвърляне на собствеността на измервателните уреди - водомерите и тяхната поддръжка на В и К. С това няма да се справят но е справедливо и законно.
30 Януари 2007 14:45
Ето какво се казва в заключителната декларация на Четвъртия световен форум за водата (World Water Forum), приет от представители на 148 държави в Мексико:
Световен форум е категоричен: Вредно е да се приватизира водоснабдяването
Правителствата, а не частни компании, трябва да разширят и гарантират достъпа на хората до качествена питейна вода
...

Натиснете тук
30 Януари 2007 14:45
мдам, сега се създава модела за деленето и на "водната" баница. всеки се прави че има аргументи, но това което имат е изострен и ненаситен апетит за кражба. да видим дали ще се стигне до сценарии от типа Кочабамба

30 Януари 2007 14:51
top gun, държавата Е лош стопанин и извратения модел на ППП който се разпространява по света е само поредното доказателство за това. при чистите държавни монополи поне всичко което потъне в частни джобове се знае че е откраднато и виновния подлежи на съдебно преследване (поне теоретично). докато при т.нар. ППП-та (public-private partnership) cost center-а(демек тая част от дейността дето прави разходи) е държавна, a profit center-a е частен и се получава едно добре синхронизирано източване на държавата и ощетяване на публичния елемент за сметка на частния. държавата покрива масрафа, а печалбите съвсем явно и "законно" отиват в частен джоб.
разбира се неизменен част от такива схеми е огромната корупция, която направлява раздаването на такива монополи на "свои" хора, така че те не са никакви частни начинания, а активни мероприятия на държавните структури целящи самоизточване

30 Януари 2007 14:54
ако монополите се даваха в ръцете на истински частници, а не на ченгеджийските офшорки на "свои" хора близки до властта, тогава конкурентния натиск от други частници които искат да получат този монопол, съчетан със обективен и строг съдебен контрол върху изпълнението на договорните задължения, би довело до много ефективно и плодотворно частно стопанисване.
за съжаление това го няма почти никъде по света. навсякъде монополите са дадени уж в частни ръце, но на практика властта ползва фасадни структури за да печели "законно" от нещо от което ако беше държавно не би могло да се извлича изгода освен с непрестанна и явна кражба

30 Януари 2007 14:56
Още: Как се водят огромните количества вода, които се подават в циганските гета безплатно? В нашия град по тази линия в местното ВиК не постъпват около 200 000 лв. на месец. 200 хил. лв. по 12 месеца = 2 400 хил.лв. за година.
Ако всяка година половината от тези пари влизаха в местното ВиК и се използваха за инвестиции - всичко щеше да бъде ново...
30 Януари 2007 15:08
Преди 3-4 години виждам един кмет на едно село. Бяха на воден режим и той беше решил да реши проблема. Решение имаше но трябваха пари... Търсеше от общината. Дадоха му ги.
Иначе ВиК няма интерес да реши такъв проблем, защото хората в селото са малко и инвестицията няма да се изплати много години. Следователно концесионер такава инвестиция не би правил... Няма полза. Ако имаше концесионер - още щяха да бъдат на воден режим...
30 Януари 2007 15:42
Тъй като съм частник със законен частен кладенец с платен данък, да видим ВИК какъв водомер ще ми измисли - "прав", "обратен" или комбиниран
30 Януари 2007 16:33
Pavlik Morozov, не виждам противоречие. Пътят към ада е постлан с добри намерения - така и с прословутото публично частно партньорство. Мит е, че частникът ще полага грижа на добър стопанин към чужда собственост!!!!! Неговият интерес и да "изцеди" до край активите в своя полза. Например в подобието на Договор за Концесията на столичното водоснабдяване не са се посвинили да запишат, че " Концесионерът е длъжен в края на концесионния период да върне активите на концедента (Столична Община) в състояние НЕ ПО- ЛОШО от това към датата на влизането в сила на КД!
Така, че нека и глухите и слепите да разберат за какво иде реч!!!!
Това е престъпен модел в разрез с обществения интерес! До колкото до "случките" в Боливия и Филипините - генезисът е един и същи - ИЗТОЧВАНЕ! А до случките с Енрон, Сименс и Фолксваген просто няма да се стигне поради управлението на родните ДУПЕДАВЦИ!!!!
30 Януари 2007 21:38
"Защото препирните стигнаха до заплатите на работещите във ВиК сектора и нормативно признатите им разходи."
Миличките ми синдикати и миличките ми защитници на бедните! Начи, нормативно признатите разходи са несправедливи и заплатката на поданика на британската корона, по благоволение божие и съвпадение на нечии интереси началник на Софийска вода требе а се повиши? Вместо 68 000 на месец да стане на 68 001? И освен заплащането на всичко мислимо да предвидим и трийсетина милиона за една седмичка в Куршевел, с камион шампанско, каруца черен хайвер и трийсетина Мис България? Щото кумунягите построили язовир Искър, а дъждът пада от небето?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД