Само една майка в Русенско се е заинтересувала досега от новата услуга, по която може да наеме безработен да се грижи за детето й. Това съобщи вчера шефката на "Социални грижи" Даниела Великова. Жената дочула за въведената от тази година услуга и се заинтересувала по телефона.
"Все още програмата не е достатъчно разгласена, а и не е приет бюджетът за нея", обясни директорката на бюро по труда "Дунав" в Русе Мария Пеева. По новата програма "В подкрепа на майчинството" безработни ще гледат децата на жени, които са прекъснали отпуска си по майчинство и са се върнали на работа. Бавачките ще получават минимална заплата (180 лв.) и държавата ще ги осигурява. Те ще се трудят на 8-часов работен ден и ще ползват платен отпуск. За сметка на това обаче, ако майката се възползва от тази услуга, губи обезщетението, което получава за отпуск по майчинство до 2-годишнината на детето. То е в същия размер и се изплаща след първите 9 месеца от отпуска.
Засега още никой кандидат не е подал документи за новите работни места. Изискването към безработните е да са психически здрави, като евентуална роднинска връзка не е пречка, а предимство, обясни Пеева. Според нея обаче цялата отговорност ще се носи от майката, която ще може да си избере кандидат-бавачката на интервю. Екипите в Русе вече са изградени, очаква се да бъде гласуван бюджет и да се появят кандидати за работата. Услугата ще стартира в национален мащаб през февруари. Според социалния министър Емилия Масларова най-подходящи за новата социална услуга са жени над 55 години, които вече са отгледали децата си.
Те да намерят трудова заетост на майките и заплати , които да им позволят да наемат детегледачки ! С тия мижави заплати и армия от безработни млади баби , начинанието е обречено на провал !
Осигурете прилична и добреплатена работа на майките , че и на бабите , да има работа и на смени и да видите как сами ще се появят ДЕНОНОЩНИ ПОЧАСОВИ детски градини ! И това отговорноста да е изцяло на майката е абсолютна глупост !! Къде се е чуло и видяло , цялата отговорност да пада върху работодателя , а работника да е нипричом ? Туй и при варварският социализъм го нямаше !