:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,218
Активни 569
Страници 25,148
За един ден 1,302,066

Депутатите пак не се разбраха за мажоритарния елемент

Депутатите от правната комисия и вчера не успяха да стигнат до съгласие как точно ще се осъществи преференцията при вота за евродепутати. След дълги дебати те отложиха гласуването за днес. Най-спорен се оказа въпросът каква да е базата за изчисляване - дали гласовете, подадени за съответната партия, или тези, необходими за спечелването на един мандат в Европарламента.

Предложението на шефа на комисията Янаки Стоилов (БСП) бе преподреждане да има, когато съответният кандидат е получил 5% от гласовете, подадени за неговата партия. Колежката му Мая Манолова увеличи процентите на 15. Четим Казак от ДПС обаче заяви, че според него кандидат по-назад в листата трябва да отива на избираемо място само ако е получил 50% плюс 1 от гласовете. "Ако процентът е по-малък, кандидатът би трябвало да отива само с едно място нагоре", заяви Казак. Според Борислав Ралчев от НДСВ преференцията също трябва да важи при тези условия.

"Гласовете, които всяка една партия ще получи, са различни и затова трябва базата за изчисление да бъдат гласовете на един мандат", настоя пък Елеонора Николова от СДС.
2
1796
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
31 Януари 2007 12:41
Така наречения “мажоритарен елемент” още преди години беше предлаган тук, във форума. Той е добра идея да се ограничи възможността на партийната върхушка да си се гласи винаги на сигурно. Но може да свърши наистина работа само в местни и парламентарни избори – там 15-17 хил. гласа е стойността на един мандат. А тук ще бъде 150-170 хил.!
И няма спор, че изходна база трябва да бъдат гласовете за дадената партия – нейната листа се прережда независимо колко мандата печели. И правото да се отмята трябва да е за повече от един – поне трима и с цифри 1, 2, 3.
Много се съмнявам, че на тези избори ще има дори един прецедент. Първо, като нещо ново, и второ, заради нуждата от огромен брой еднакво отметнали. А “провала” най-вероятно ще стане основание да не бъде включена такава възможност в закона за местните и парламентарните избори – няма партиен “елит” (а още по-малко лидерите), на които да се харесва!
31 Януари 2007 18:18
Абе не са без идеи,
и безучастни не са,
това дупедатите...
Га е за келепир -
ела да гледаш!
Празни столове ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД