Представители на три институции и пет неправителствени организации тръгват от утре на проверка в помощните училища, за да установят дали там има здрави деца. Това съобщи Хари Алексиев от Комисията за защита от дискриминация и член на работната група за проверките. Към нея ще има хора от МОН и МТСП, както и от няколко фондации.
"Помощните училища в страната са над 100, но ние ще проверим двайсетина", обясни Алексиев. Антидискриминационната комисия беше сезирана преди около два месеца, че в тези училища има и напълно здрави деца. Те изостават в развитието си, защото учат по различни програми. Експертите ще се опитат да установят дали наистина децата по списък в помощните училища отговарят на реалните ученици и в разговор с тях дали те имат изоставане в развитието си. "Бил съм директор на училище, в което учат здрави деца, имали сме по няколко с увреждания и мога да направя разликата", уверява Алексиев.
"Ако установим, че има здрави деца, ще излезем с предписание те да бъдат изведени от въпросните училища и записани в нормални", обещаха от Комисията за защита от дискриминация. Целта на проверката не била да се съсипва репутацията на школата. Ако се окаже, че има помощни училища с преобладаващ брой здрави деца, те ще могат да се преобразуват в друг вид учебно заведение, обясниха още от комисията.
СЪМНЕНИЯ
В проверяваните училища ще се проследи и какъв е етническият състав на децата. В комисията постъпват сигнали, че предимно бедни роми записват децата си в такива училища, защото там разходите по тяхното обучение и изхранване изцяло се поемат от държавата. Другото нарушение е здрави деца с дисциплинарни проблеми също да се насочват към тези институции.
|
|