Малко под 50 на сто от магистратите са против нов закон за съдебната власт. Това сочат резултатите от изследване за това как се възприема проектът за нов закон за съдебната власт, проведено от Фондация "Институт по нормотворчество".
България обеща този нов нормативен акт на Европейската комисия, като дори се появиха публикации, че е поет ангажимент той да бъде приет до март т.г., за да се отчете в очаквания през юни доклад. Заради забавянето на Четвъртата поправка в Конституцията обаче този срок почти сигурно няма да бъде спазен. Освен това готовият вече правителствен проект ще трябва да претърпи промени именно заради измененията в основния закон.
На въпрос дали е необходим нов съдебен закон, 48,5 на сто от анкетираните съдии, следователи и прокурори отговарят отрицателно. Според тях в действащия сега закон има достатъчно механизми да контрол и отчетност на системата. Огромна част от магистратите обаче смятат, че са необходими промени, които да гарантира повече независимост и прозрачност в работата на съдебната власт. За повече прозрачност са основно съдиите и адвокатите. Те смятат, че най-непрозрачна е прокуратурата. От своя страна представителите на държавното обвинение и следователите пък твърдят, че и сегашните правила са добри.
Щом прокурорите скмятат, че сегашните правила били добри, значи те наистина не са добри! В някои държави прокуратурата е към министерство на правосъдието и дори министърът е главен прокурор. При нас прокурорите са банда без команда и са превърнали правораздаването в доходен занаят. С предмет на дейност- рекет и манипулации.
Започват да повяхват по малко надеждите ни за оправяне на прокуратурата от новия главен прокурор. Във ВКП има известни на всички бандити, които би трябвало да е забелязал. Във всяка окръжна и районна прокуратура има бандити, обслужващи други бандити, които ограбват икономиката ни и на местно ниво това се знае от болшинството. Ако се позаслушат, ще чуят за това даже от София.