Близо 9 млн. лв. ще струва разходката на 280 000 тона софийски боклук до Пловдив и Карлово. Това е около 10% от тазгодишния бюджет за осигуряване на чистотата в столицата. Такава е равносметката след вчерашната среща между кметовете на София и Пловдив Бойко Борисов и Иван Чомаков. Двамата се споразумяха за условията, окончателното решение трябва да се вземе от СОС. Пловдивските съветници вече дадоха съгласие за това.
200 000 тона боклук ще бъдат депонирани в сметището в Цалапица. Чомаков е поискал за всеки тон София да плати 11.93 лв. такса за депониране с включено ДДС, или общо около 2.4 млн. лв. Очаква се транспортът на балите да струва около 3-3.5 млн. лв. Така цената на цялата операция ще е около 5.9 млн. СОС вече реши да отпусне други 3 млн. лв. за извозването на 80 000 тона боклуци до Карлово.
Пловдив и Карлово склониха да приемат част от софийските боклуци срещу отпуснати целеви средства за инвестиции от правителството. Бойко Борисов дълго време настояваше София да получи помощ за извозването на боклука, но безуспешно. Кметът дори се закани да купи влак, за да не се пилеят пари около транспорта. Самото преместване на боклука ще се забави, защото трябва да бъдат обявени обществени поръчки за изпълнител.
След дълго забавяне напредва и проектът за изграждане на GPS система за контрол върху работата на концесионерите. 9 фирми са подали оферти, всяка от тях е изготвила по 2 варианта, обясни Гален Ганчев, шеф на столичния инспекторат.
По-скъпият вариант предвижда на всеки камион да се монтира кантар, който да засича теглото на боклука. "Тези устройства обаче трябва да са свързани с баркода или картата, идентифицираща всяка кофа. При мръсните и често подпалвани контейнери този вариант не е много удачен", коментира Ганчев.
Вторият вариант - без кантарно устройство, е с около 1.5 млн. лв. по-евтин и според Ганчев няма да засегне ефективността на контрола. "GPS системата така или иначе ще следи маршрута на колите и местата, на които спират. Теглото на боклука пък се мери на входа на сметищата", обясни шефът на инспектората.
Конкурсната комисия ще направи класация на фирмите и за двата варианта. Идеята е плащането на концесионерите да се обвърже с количеството на боклука и изминатите километри, а не с броя на кофите, както е в момента.
|
|