ОДС ще сезира прокуратурата за начина, по който Българското дружество за защита на птиците и федерация „Зелени Балкани" са избрани да проучат и определят зоните на бъдещата екомрежа „Натура 2000". Това обяви зам.-председателят на синята парламентарна група Христо Кирчев. Според него това е станало без конкурс, като организациите са подбрани умишлено, за да „изпълнят поръчка". Преразглеждане на начина за определяне на зоните поискаха и от БСП.
"Крайно време е да ни направят проверка, за да се докаже, че сме били законно наети, и да спрат необоснованите обвинения", коментира националният координатор на "Натура" Симеон Марин. Напоследък двете екоорганизации търпят нападки, че са работили "на тъмно". За работата по "Натура" те са кандидатствали по няколко проекта пред датското и британското екоминистерство, програма MATRA на холандското посолство, предприятието за екодейности (ПУДООС) към МОСВ и др., каза Марин. За 4 г. са получили около 3 млн. лв. 1/3 от тях са от ПУДООС.
"Всяка организация можеше да кандидатства пред екоминистерството, но с БДЗП бяхме единствените - преди това вече бяхме работили по датския и другите проекти и познавахме изискванията на ЕС, така че това беше логично и естествено", обясни екологът. Колкото до работата по птичите зони, БДЗП е партньор на международната орнитологична организация BirdLife, консултираща Европейската комисия за "Натура".
ОДС ще инициира и подписка сред депутатите за сезиране на Конституционния съд. Тя пък е във връзка с невъзможността да се обжалват заповедите на министъра на околната среда, която според сините нарушава правата на гражданите. От НДСВ също са недоволни от тази част от закона за биологичното разнообразие. В момента царистите разработват проект за изменение на закона за биоразнообразието, който ще позволи оспорване на актовете на министъра. Самият списък със зоните трябва да бъде гласуван в МС до края на февруари.