Просветният министър Даниел Вълчев участва в представянето на проект на МОН и УНИЦЕФ за отпадането на децата от училище. |
По данни на НСИ и министерството през учебната 2004/2005 г. 20 800 ученици, или близо 3%, са престанали да ходят на училище. Основната причина за отпадането е липсата на пари за дрехи, храна и учебници. Важни фактори обаче са също затрудненията с учебния материал и липсата на интерес. Това пък показва проучване на "Витоша рисърч" сред отпаднали ученици, техните родители, учители и експерти от социалните служби.
Според просветния министър Даниел Вълчев трябва да има система за ранна диагностика, която да дава информация за децата със затруднения. Според него ходенето на училище трябва да се стимулира със социални придобивки. Около 90% от родителите, учителите и социалните работници определят като ефективна мярка даването на безплатни учебници за децата от I до IV клас, а над 80 на сто от анкетираните възрастни приветстват и безплатните закуски. За тази година не успяхме, но за 2008 г. ще поставим остро въпроса за безплатните учебници за V, VI и VII клас, обеща министър Вълчев. По разчети на МОН за това ще са необходими около 20 млн. лв.
Около 80% от отпадащите ученици са роми. 12 на сто от напускащите училище между 12 и 16 години го правят, за да се оженят. Половината от децата не искат да се връщат в клас, а едва 15 на сто биха го направили, ако това би им дало професия.
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Да се въведат задължителна трета и подготвителна група в детската градина, предложи лидерът на Синдиката на българските учители Янка Такева. Тя настоява и за промяна в просветния закон, според която децата, които не владеят добре български език след подготвителната група в детската градина, да я повтарят. Просветният министър Даниел Вълчев заяви, че е резервиран към идеята, защото и сега подготвителната група преди 1-ви клас не обхваща 100% децата.