С едно-единствено изречение и без никаква яснота за последиците София е на път да обяви процедура за прекратяване на концесиите за чистота. Дали ще се стигне до реално анулиране на договорите, не е ясно, но съветниците считат за по-важно да демонстрират политическата си воля да се отърват от концесионерите. Това се разбра на заседание на общинската комисия по инженерна инфраструктура. Тя е първата, която гледа предложението на БСП за прекратяване на договорите. С гласовете на червените, НДСВ, "Гергьовден" и "Демократи за София" то мина.
"Общинският съвет открива процедура по прекратяване на договорите за концесия на чистотата" е лаконичният текст на докладната. Втора точка към текста предвиждаше СОС да възложи на кмета да вземе всички необходими действия за анулирането на договорите. Съветници обаче възроптаха, че това необосновано прехвърля цялата отговорност върху Борисов, и точката отпадна. Към предложението няма подробна аргументация, само се изтъква, че и съветниците, и столичаните са недоволни от работата на концесионерите.
Дори в самата БСП признават, че текстът не означава задължително прекратяване на договорите. "Целта е общинският съвет да направи управленско волеизявление, че желае разваляне на концесиите, и да възложи на кмета да предостави всичките необходими анализи", коментира Мичо Райковски от БСП. Червените ще поискат извънредно заседание на СОС, на което да бъдат разгледани правен анализ на кметския екип за възможностите за прекратяване на договора и подробен отчет от инспектората за контрола върху концесионерите. Съветниците се надяват, че с този отчет ще може да се докаже виновно неизпълнение на концесиите.
"Политическата цел на този доклад бе постигната - БСП иска разваляне на концесиите, а лошите са против", обясни негативния си вот Иван Нейков от СДС. Според него е невъзможно в рамките на настоящия мандат да приключи каквато и да е било процедура, а най-важният въпрос - цената за прекратяване на договорите, остава. "Каним се героично да късаме ризи и след време да се измъкваме с отговора: "Сори, не знаехме за неустойките", допълни Нейков.
В интервю за столичен вестник концесионерът Румен Гайтански обяви, че при прекратяване на концесиите ще претендира за 6.5 млн. лв. пропуснати ползи годишно. Единият договор изтича през 2009 г., другите - през 2014 г.
|
|