Социолози, политолози и медийни експерти поставиха лоша диагноза на българското общество на поредната си сбирка, този път посветена на гражданското общество и Европейския съюз. Шефът на института "Иван Хаджийски" Петър-Емил Митев установи, че в обществото има свръхкритичност и свръхпасивност. Той предупреди, че дистанцията между гражданите и държавата не намалява и се открива територия за радикални искания и популизъм.
Далече сме от достигането на гражданско общество, заключи и социологът Кольо Колев. Сбъркана била представата, че гражданските права трябва да се извоюват чрез посредничеството на организации. "Гражданското общество не е правото на сдружаване и правото на хората да гласуват, а почива на овластения гражданин, който може сам да извоюва права си", разясни той.
Социологът Андрей Райчев пък се възмути, че вече цял месец от влизането на страната ни в ЕС хората се вълнували за ракията и за парното вместо за задължителния английски език, за безплатния интернет и за чистотата. Според него отсъства разговор за бъдещето на страната, за евентуалното членство на Турция в ЕС, за македонския въпрос и за новата роля на националните медии. Райчев отбеляза, че от 1 януари 2007 година България няма визия за бъдещето, има само настояще.
По време на дискусията медийният експерт Иво Драганов посочи, че в момента България няма приоритети и се измислят такива като повторното отваряне на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". "Подхващането на тази тема е популизъм", съгласи се и социологът Юлий Павлов. Той уточни, че страната ни има много по-сериозни приоритети като хаоса в здравеопазването и качеството на образованието.
Според политолога Димитър Аврамов за първи път сме изправени пред предизвикателството една малка държава като България да произведе качествен културен продукт - песен, филм, личност, - който да интегрира нацията и да засили чувството за успех у отделния гражданин.
|
|